Recenzja zegarka Basis Peak

Basis Peak to niepozornie wyglądający zegarek. Patrząc na niego z daleka można pomyśleć, że jest to zwykły przedstawiciel gatunku, dopiero przyglądając się bliżej okazuje się, że to inteligentne urządzenie. Pod wieloma aspektami spełnił moje oczekiwania, ale nie ukrywam, że spodziewałam się po nim nieco więcej. Brzmi intrygująco? Zapraszam zatem do zapoznania się z recenzją Basis Peak.

Wzornictwo

Zegarek, jak to zegarek, składa się z tarczy i dwuczęściowego wymiennego paska – można go łatwo odczepić od głównej części urządzenia. Pasek, po zamontowaniu, ma długość 26 centymetrów, a wykonany jest z jakiegoś rodzaju silikonu. Jest giętki i dobrze, stabilnie leży założony na rękę. Do testów otrzymałam zegarek z białym paskiem z wzorem w charakterystyczne romby, ale na rynku są dostępne również inne wersje kolorystyczne, wyglądające również nieco inaczej (kosz takiego paska to 30 dolarów). Zaczepy są standardowe, uniwersalne, 23-milimetrowe, zatem można podpiąć swój ulubiony pasek, jeśli takowym mamy. Do zestawu dołączane są dwie szlufki ułatwiające noszenie produktu zwłaszcza osobom, które mają chudą rękę.

basis-peak-różne-kolory

basis-peak-recenzja-tabletowo-01

Testowany sprzęt ma stalowe krawędzie zewnętrzne (takie samo zapięcie), czarne, plastikowe wewnętrzne oraz czarne ramki dookoła ekranu i wyświetlacz o przekątnej 1,25”. Na dolnej, czarnej, plastikowej krawędzi znajduje się proste logo Basis. Z tyłu natomiast mamy wszelkiego rodzaju czujniki, wśród których najbardziej rzucającym się w oczy (bo świecącym na zielono) jest miernik pulsu.

Twórcy Basis Peak zalecają noszenie zegarka powyżej kostki nadgarstka dla uzyskania lepszej przyczepności do skóry, a tym samym zapewnienia prawidłowych pomiarów pulsu. Przyznam, że trudno było mi się przestawić z noszenia Gear S sporo niżej, ale po jakimś czasie nie miałam z tym już żadnego problemu.

basis-peak-recenzja-tabletowo-08

Obsługa zegarka

Basis Peak oferuje niewielki, 1,25-calowy, dotykowy wyświetlacz (pokryty Gorilla Glass 3), którego obsługa odbywa się poprzez przesuwanie palcem lewo, prawo, góra, dół. Ekranem głównym jest tu widok wyświetlanej godziny (tak, wyświetla godzinę!), a tapnięcie w ekran powoduje pojawienie się dodatkowo aktualnej daty w postaci dnia i miesiąca (ten podawany jest po angielsku – pierwsze trzy litery nazwy miesiąca: luty -> FEB). Jeśli stracimy połączenie z zegarkiem, w prawym górnym rogu pojawi się charakterystyczna ikonka.

Ekran w lewo to wszelkiego rodzaju ustawienia. Z tego poziomu można wymusić synchronizację z aplikacją w telefonie, sprawdzić stan połączenia Bluetooth (lub/i połączyć z telefonem), włączyć tryb „nie przeszkadzać” (wyłączane są wtedy wibracje), zrestartować zegarek oraz sprawdzić dane takie jak numer seryjny.

Obsługa zegarka generalnie jest banalnie prosta i szybko się można do niej przyzwyczaić. Jeśli chcemy wejść w daną opcję ustawień, klikamy w nią. Jeśli chcemy z niej wyjść – przesuwany palcem od prawej krawędzi do lewej. Ekran jest czuły i bezproblemowo reaguje na wydawane mu polecenia.

Przechodząc z ekranu domowego w prawo mamy dwa ekrany. Pierwszym jest pomiar pulsu (mierzy na bieżąco), z którego – przesuwając palcem z od dołu do góry – przechodzimy do widoku ilości kroków, które przeszliśmy danego dnia i spalonych kalorii. Drugim natomiast jest ekran aktywności. Pokazuje nam jakiego rodzaju aktywność wykonywaliśmy i ile minut temu to było, czas trwania aktywności, ilość kroków, które przeszliśmy oraz spalone kalorie.

Podczas uprawiania sportu, dzięki BodyIQ, zegarek sam wykrywa jakiego typu jest to aktywność – bieganie, chodzenie czy jazda na rowerze. Co ważne, wykrywa to bezbłędnie. Wtedy też po zerknięciu na Basis Peak zobaczymy inny ekran niż dotychczas. Pokazuje czas trwania aktywności, spalone kalorie, ilość przebytych kroków (nie kilometrów ani dystansu w przybliżeniu – pamiętajcie, że urządzenie to nie posiada GPS-u) oraz oczywiście puls. A jeśli w międzyczasie otrzymamy jakiegoś mejla czy wiadomość, pokazuje również ilość dostępnych powiadomień z możliwością przejścia bezpośrednio do nich.

basis-peak-na-ręce-tabletowo

Wyświetlacz Basis Peak jest monochromatyczny, wyświetla jedynie odcienie szarości. Wiadomo zatem, że sprawdzenie godziny lub wszelkiego rodzaju powiadomień nocą lub wieczorem może graniczyć z cudem. Nie zapomniano jednak o dodaniu niewielkiego oświetlenia w postaci dwóch małych diodek. Aktywuje się je poprzez przesunięcie palcem od dołu do góry bezpośrednio przy prawej krawędzi ekranu.

basis-peak-endomondo-2

Parowanie zegarka z telefonem

Basis Peak łączy się z urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth. By sparować go z jakimś telefonem wystarczy w obu produktach włączyć moduł, na telefon pobrać i uruchomić aplikację Basis Peak, a na zegarku włączyć wyszukiwanie dostępnego sprzętu. Ważne, by parowane urządzenia znajdowały się blisko siebie.

Oczywiście zegarek nie musi znajdować się w zasięgu telefonu cały czas. Peak sam monitoruje nasze funkcje życiowe i później, gdy włączymy telefon lub znajdziemy się w jego pobliżu, zgrywa wszystkie dane podczas synchronizacji – automatycznej lub ręcznej.

Kilka razy zdarzyło się, że zegarek stracił połączenie z telefonem mimo tego, że oba urządzenia były dosłownie w odległości klawiatury od siebie. Sam zasięg Bluetooth natomiast jest słaby – i wystarczy niewielkie mieszkanie, by go sprawdzić: ledwie 6 metrów.

Powiadomienia z telefonu

Do pewnego momentu Basis Peak był jedynie niespełnioną obietnicą twórców, którzy zapowiadali możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu, ale długo nie dotrzymywali słowa. W końcu jednak aktualizacja się pojawiła, a zegarek zyskał na funkcjonalności. Od tamtej chwili użytkownicy zegarka, którzy włączyli w aplikacji odpowiednią funkcję, mogą otrzymywać powiadomienia. Te jednak działają jedynie w następujących przypadkach: połączenia, wiadomości SMS, e-mail (pokazuje 229 znaków licząc ze spacjami), wydarzenie z kalendarza. Nie ma obsługi aplikacji firm trzecich (Facebooka, Twittera i innych). Nie ma również możliwości odebrania rozmowy przez zegarek, jak ma to miejsce w Samsungu Gear S. Możemy jedynie odrzucić powiadomienie o połączeniu. W przypadku wszelkiego rodzaju wiadomości na ekranie wyświetla się nadawca i jej treść. Niestety, Basis Peak nie obsługuje języka polskiego, przez co wszelkie znaki diakrytyczne zastępowane są kwadratami. W przypadku powiadomienia o wydarzeniu na ekranie mamy informację co to za wydarzenie i jego godzinę.

basis-peak-recenzja-tabletowo-02

Spis treści:
1. Wzornictwo. Obsługa zegarka. Parowanie z telefonem. Powiadomienia
2. Aplikacja Basis Peak. Wyrób w sobie zdrowe nawyki. Monitorowanie snu
3. Monitorowanie aktywności. Czas pracy. Podsumowanie, czyli czego mi zabrakło?