Gdy otworzyłem pudełko z Nubią Z11 mini od razu wiedziałem, że przez najbliższe tygodnie będę miał do czynienia z bardzo ładnym i ciekawym smartfonem. Teraz, po testach tego urządzenia, muszę przyznać, że pierwsze wrażenie było strzałem w dziesiątkę, a telefon faktycznie okazał się interesujący. Czym mnie zaskoczył i czy jest on wart naszej uwagi? Wszystkiego dowiecie się w tej recenzji.
Specyfikacja techniczna Nubii Z11 mini:
- 5-calowy wyświetlacz LTPS TFT o rozdzielczości Full HD (441 ppi), Corning Gorilla Glass 3,
- Qualcomm Snapdragon 617 (4 x ARM Cortex A53 1,5GHz i 4 x ARM Cortex A53 1,2GHz) z Adreno 405,
- 3GB RAM,
- 32GB pamięci wbudowanej (do wykorzystania ok. 21,5GB),
- slot kart microSD do 200GB (slot hybrydowy),
- Android 5.1.1 Lollipop z Nubia UI 3.9.6.2,
- WiFi,
- LTE,
- GPS,
- dual SIM standby,
- NFC,
- Bluetooth 4.1,
- port USB typu C,
- złącze słuchawkowe 3,5 mm,
- czytnik linii papilarnych,
- aparat 16 Mpix z f/2.0 i pojedynczą diodą doświetlającą,
- kamerka 8 Mpix z f/2.4,
- bateria 2800,
- wymiary: 141,4 x 70,4 x 8 mm,
- waga: 138 g.
W momencie publikacji recenzji cena urządzenia nieznana.
WIDEORECENZJA NUBII Z11 MINI
OBUDOWA I WYŚWIETLACZ
Nubia Z11 na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo dobrze zbudowanym smartfonem, który stworzony jest głównie ze szkła. Pierwszy kontakt z urządzeniem może jednak szybko rozczarować, ponieważ okazuje się od razu, że na tyle umieszczono przeciętnej jakości tworzywo sztuczne, na którym pojawia się sporo odcisków palców i rys. Lekko oszukani możemy się poczuć również biorąc pod uwagi boki urządzenia. Mimo, że wydaje się, że są one wykonane z metalu, to tak naprawdę jest on obecny tylko po prawej i lewej stronie smartfona, a od dołu i góry znajdziemy już tylko imitację z plastiku.
Na tyle producent zamieścił 16-megapikselową matrycę aparatu głównego wraz z pojedynczą diodą LED. Warto powiedzieć, że soczewka jest na równi z obudową smartfona, a wokół niej pojawił się czerwony pierścień, który prezentuje się, według mnie, rewelacyjnie. Nieco niżej znajdziemy okrągły skaner linii papilarnych, a na dole mamy jeszcze napis Nubia.
Na froncie umieszczono 5-calowy wyświetlacz LTPS TFT. Ma on rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), co przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 441 pikseli na cal. Ekran charakteryzuje się bardzo intensywnymi kolorami, jedynie nieco lepsza mogłaby być biel, która jest tutaj lekko niebieskawa. Na pochwałę natomiast zasługują bardzo dobre kąty widzenia oraz jasność. Maksymalna jest na tyle wysoka, że bez problemu zobaczymy wszystkie treści w bardziej słoneczne dni, a minimalna jest na tyle ciemna, że na pewno nie zostaniemy oślepieni, gdy w środku noc spojrzymy na naszego smartfona.
Nad wyświetlaczem umieszczono 8-megapikselowy aparat, garstkę czujników oraz głośnik do rozmów. Na dole natomiast jest widoczny czerwony klawisz dotykowy home, który po dotknięciu podświetla się na ten sam kolor, co wygląda bardzo interesująco. Po prawej i lewej stronie mamy niewidoczne klawisze wstecz oraz opcje, które podświetlają się po dotknięciu tworząc małe, czerwone kropki.
Na prawej krawędzi znalazło się miejsce na klawisze głośności oraz zasilania, na przeciwległym boku umieszczono wysuwaną przy pomocy szpilki tackę na karty nanoSIM i microSD (obsługa do 200GB). Warto dodać, że smartfon obsługuje dwie karty SIM jednocześnie, ale wtedy musimy zrezygnować z możliwości rozbudowania pamięci. Na dole producent umieścił złącze USB typu C oraz głośnik multimedialny i mikrofon, a od góry znajdziemy już tylko złącze słuchawkowe.
Wspomniany głośnik multimedialny nie jest stereo, co mogłyby sugerować dwie takie same maskownice na dole smartfona. Za jedną znajdziemy głośnik mono, za drugą mikrofon. Jednak co do jakości odtwarzanych dźwięków nie można się zbytnio przyczepić, ponieważ są one bardzo głośne, a przy tym nie usłyszymy żadnych szumów czy trzasków. Dźwięk jedynie mógłby być nieco mniej stonowany, ponieważ czasami miałem wrażenie, że muzyka była z lekka „spłaszczona”, co bardziej wymagającym słuchaczom może przeszkadzać.
Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Czytnik linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie