HTC One A9s

Recenzja HTC One A9s

SYSTEM

W smartfonie zaimplementowano system operacyjny Android w wersji 6.0 Marshmallow z nakładką od HTC. Nie wyróżnia się ona niczym specjalnym w stosunku do czystej wersji Androida. Producent dorzucił od siebie zaledwie kilka aplikacji i są to: HTC Boost+ do optymalizacji działania systemu, zamykania programów działających w tle i zwalniania pamięci; News Republic wyświetlająca najnowsze informacje ze świata oraz Motywy, w których możemy spersonalizować wygląd naszej nakładki systemowej. Szczególnie ta ostatnia aplikacja może przypaść użytkownikom do gustu, ponieważ dzięki niej da się zmienić wygląd systemu, jeśli nie do końca pasują nam domyślne ustawienia.

To, czego nie możemy zmienić, a niektórym może trochę utrudniać życie (w tym na pewno mnie), to lista aplikacji. Nie jest ona przesuwana w prawo lub w lewo jak w niemal wszystkich smartfonach. W HTC One A9s jest ona przewijana od góry do dołu, do czego na pewno trzeba się przyzwyczaić, przesiadając się z innego urządzenia z Androidem. Osobiście miałem z tym delikatny problem i cały czas odruchowo starałem się przesunąć palcem w lewo, szukając jakiegoś programu.

Na pochwałę natomiast zasługuje skaner linii papilarnych i aplikacja do jego obsługi. Konfigurowanie nowego odcisku palca trwa zaledwie kilka chwil i już można korzystać z czytnika. Muszę przyznać, że działa on bardzo precyzyjnie, bo mało kiedy zdarzało się, żeby palec nie został rozpoznany – prawie zawsze odcisk zostaje oczytany w mgnieniu oka. Dodatkowym atutem jest to, że nie musimy wciskać żadnego klawisza w celu wybudzenia wyświetlacza, ponieważ skaner działa nawet przy wygaszonym ekranie.

Oprócz korzystania z klawisza jak ze skanera linii papilarnych możemy go używać jedynie jako dotykowego klawisza „home”. Poza tym nie ma on, niestety, żadnych dodatkowych funkcji.

W kwestii płynności, HTC One A9s można jak najbardziej pochwalić. Wszystkie podstawowe funkcje i aplikacje działają bez zarzutu, a bardziej wymagające programy też raczej nie sprawiają większych problemów. Jakieś pojedyncze klatkowania czy przycinki mogą się czasem zdarzyć, ale trzeba mieć na uwadze to, że nie jest to flagowiec za kilka tysięcy, lecz smartfon za 1200 złotych. Mając z tyłu głowy cenę urządzenia mogę powiedzieć, że smartfon radzi sobie naprawdę bardzo dobrze.

W HTC One A9S producent zostawił niecałe 25GB miejsca na nasze pliki. Pamięć możemy na szczęście rozszerzyć przy pomocy karty microSD, co ciekawe nawet do 2TB!

Korzystanie z internetu przy użyciu tego smartfona nie sprawia żadnych problemów. Zarówno po WI-Fi, jak i transmisji danych działa on płynnie, strony ładują się szybko i bez zbędnych przycinek. Do działania GPS i Bluetooth-a też nie mogę się przyczepić, ponieważ oba moduły działają prawidłowo.

Poniżej wyniki z kilku testów syntetycznych:

  • AnTuTu: 53442
  • Quadrant: 23721
  • Vellamo Mobile Benchmark
    • Chrome Browser: 2778
    • metal: 1295
    • multicore: 2869
  • 3DMark:
    • Sling Shot Extreme (ES 3.1): 427

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Czytnik linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie