HTC One A9s

Recenzja HTC One A9s

HTC One A9s dla sporej grupy osób to iPhone z Androidem. Dla mnie to jednak smartfon ze świetnie wykonaną, dobrze wyglądającą obudową, przyzwoitymi podzespołami i stosunkowo dobrą ceną. Po stanowczo za drogim modelu bez literki „s” przy nazwie przyszła kolej na dużo tańszego następcę. Ale czym tak naprawdę to urządzenie wyróżnia się w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do lektury.

Dane techniczne HTC One A9s:

  • 5-calowy ekran Super LCD o rozdzielczości 1280×720 pikseli,
  • ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio P10 z układem graficznym Mali-T860 MP2,
  • 3GB RAM,
  • 32GB pamięci wbudowanej,
  • Android 6.0.1 Marshmallow,
  • slot kart microSD do 2TB,
  • LTE,
  • GPS, A-GPS,
  • Bluetooth 4.1,
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n,
  • radio FM,
  • skaner linii papilarnych,
  • aparat 13 Mpix z diodą doświetlającą,
  • kamerka 5 Mpix,
  • bateria 2300 mAh,
  • wymiary: 146,49 x 71,5 x 7,99 mm,
  • waga: 149,8 gramów.

Cena w momencie publikacji: 1199 złotych.

WYGLĄD I OBUDOWA

Obudowa HTC One A9s jest wykonana naprawdę bardzo dobrze. W dodatku z wysokiej jakości materiałów: metal na tyle urządzenia i szkło hartowane Corning Gorilla Glass 3. generacji na jego przodzie. Jedyne, co nie do końca mi się podoba, to nazbyt widoczne tłuste ślady w czarnej wersji kolorystycznej.

Warto powiedzieć kilka słów o tyle urządzenia, a przede wszystkim o soczewce aparatu głównego. Sporym zaskoczeniem było dla mnie, że jest ona całkowicie zrównana z obudową i ani trochę ponad nią nie wystaje. Nie dość, że wygląda to bardzo dobrze, to jeszcze obiektyw nie jest dzięki temu narażony na dodatkowe zarysowania. Dla przypomnienia – w modelu One A9 obiektyw znacznie wystawał ponad obudowę.

Obok aparatu znajdziemy diodę LED, a pod nimi wąski pasek z tworzywa sztucznego. Drugi, taki sam, został umieszczony w dolnej części obudowy. Po środku plecków jest jeszcze tylko logo HTC.

Na prawej krawędzi umieszczono klawisze głośności oraz zasilania. Są one, moim zdaniem, stanowczo zbyt oporne i czasem trudno je wcisnąć. Największy problem pojawia się wtedy, gdy mamy rękawiczki na dłoniach – wciśnięcie klawisza jest wtedy mocno utrudnione, ponieważ telefon najzwyczajniej w świecie się ślizga.

Na pochwałę natomiast zasługuje wykonanie włącznika. Jest on chropowaty, przez co świetnie wyczuwalny pod palcem i nie ma możliwości, żeby pomylić go z klawiszami głośności (na przykład w ciemności).

Na dolnej krawędzi umieszczono złącze microUSB, gniazdo słuchawkowe, mikrofon oraz głośnik. Przy tym ostatnim warto się na chwilę zatrzymać. W HTC One A9S odtwarzana muzyka jest dobrej jakości, pozbawiona szumów, dodatkowo głośnik może poszczycić się dość wysoką głośnością. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to do dość stonowanych dźwięków pozbawionych basu. Na lewym boku znajdziemy zaślepkę, pod którą znalazło się miejsce na karty microSD oraz nanoSIM. U góry nie ma już żadnych dodatków.

Na froncie zagościł, przede wszystkim, 5-calowy wyświetlacz. Nad nim umieszczono kamerkę do selfie, a także głośnik i podstawowe czujniki. Na dole znajdziemy dotykowy, lekko zagłębiony poniżej taflę szkła klawisz home, który ma wbudowany skaner odcisków palców. Na prawo i lewo od niego znalazły się podświetlane po dotknięciu symbole: jeden z nich odpowiada klawiszowi wstecz (z lewej strony), a drugi wyświetla ostatnio uruchamiane aplikacje (na prawo od klawisza Home).

Warto zauważyć, że po prawej i lewej stronie wyświetlacza ramki są stosunkowo wąskie, lecz u góry i na dole jest sporo niezagospodarowanego miejsca, przez co przód urządzenia może nie każdemu przypaść do gustu.

WYŚWIETLACZ

W HTC One A9s zagościł 5-calowy wyświetlacz, wykonany w technologii Super LCD, o rozdzielczości HD, czyli 1280×720 pikseli. Przekłada się to na zagęszczenie pikseli na poziomie 294ppi, co w zupełności wystarcza do komfortowego korzystania z urządzenia.

Kolory wyświetlane na ekranie HTC One A9s są dość żywe. Dodatkowo ekran charakteryzuje się przyzwoitą jasnością, która pozwala na korzystanie ze smartfona w każdych warunkach oświetleniowych. Kąty widzenia również stoją na wysokim poziomie, więc ogólnie mówiąc ekran w tym modelu jest całkowicie zadowalający.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Czytnik linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie