W kwietniu Samsung zaprezentował pierwszego z przedstawicieli serii tabletów Galaxy Tab trzeciej generacji, mianowicie Galaxy Tab 3 7.0. Półtora miesiąca później dołączyły do niego dwa większe modele: Galaxy Tab 3 8.0 i Galaxy Tab 3 10.1. Z tej trójki najciekawszym, patrząc po papierowych parametrach technicznych, wydaje się być 8-calowy przedstawiciel tej rodziny. Traf chciał, że w ostatnim czasie urządzenie trafiło w me ręce, dzięki czemu mogłam sobie wyrobić zdanie na jego temat. Jesteście ciekawi czego można się spodziewać po tym produkcie? Zapraszam do przeczytania recenzji Samsunga Galaxy Tab 3 8.0.
Zanim jednak cokolwiek się dowiecie na jego temat, należy przypomnieć parametry techniczne:
– ekran 8″ 1280 x 800 pikseli (189 ppi),
– dwurdzeniowy procesor Samsung Exynos 4212 (Cortex A9, 32 nm) o częstotliwości taktowania 1,5GHz z Mali 400 MP,
– 1,5GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– Android 4.2 Jelly Bean,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 1,3 Mpix,
– WiFi a/b/g/n (2.4/5GHz), WiFi Direct,
– Bluetooth 4.0,
– GPS z Glonass,
– port microUSB,
– akumulator: 4450 mAh,
– waga: 314 g,
– wymiary: 209,8 x 123,8 x 7,4 mm.
Dostępne modele:
SM-T310 WiFi,
SM-T311 3G (21 Mbps / 5,76 Mbps; 850/900/1900/2100 MHz, Aero 2 działa),
SM-T315 LTE Cat3 (100 Mbps / 50 Mbps; 800/850/900/1800/2100/2600 MHz).
Cena:
– 16GB WiFi: 1349 złotych,
– 16GB 3G: 1799 złotych.
Wideo
Pierwsze wrażenia
Miałam do czynienia z obiema generacjami 7-calowych Galaxy Tab (wkrótce mam nadzieję, że i trzecia trafi w me ręce) i muszę stwierdzić jedno: Galaxy Tab 3 8.0 wygląda przy nich jak sprzęt klasy premium. W stosunku do drugiej generacji, w trzeciej wiele się zmieniło. Przede wszystkim srebrna ramka ciągnąca się przez długość wszystkich krawędzi jest ładniejsza i w ogólnym rozrachunku ładniej się prezentuje. Podobnie jest z tylnym panelem obudowy, który – odniosłam wrażenie – wykonany jest z lepszego gatunkowo tworzywa sztucznego niż miało to miejsce wcześniej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze oczywiście zmniejszenie ramek wokół wyświetlacza, co powoduje, że sprzęt wygląda o wiele lepiej. Jeśli więc chodzi o to, jak się prezentuje, nie mam zastrzeżeń. Dodatkowo plastik w białej wersji kolorystycznej nieźle, ale nie idealnie, maskuje odciski palców. Bez wątpienia Galaxy Tab 3 8.0 jest duży – trzymanie go jedną ręką jest dość ekstremalne – zwłaszcza, gdy w grę wchodzą damskie dłonie.
Jakość materiałów stoi na wysokim poziomie, a jak jest z samą jakością wykonania? Równie dobrze. Nie mogę się tu do niczego przyczepić. Wszystkie elementy obudowy są ze sobą bardzo dobrze spasowane, nic nie skrzypi i nie trzeszczy, ekran nie ugina się pod palcami. Pod względem konstrukcji naprawdę czuć, że za produkcję tego modelu odpowiada znany koreański koncern, a nie pierwsza lepsza chińska firma.
Przejdźmy zatem do przyjrzenia się poszczególnym krawędziom urządzenia. Zacznijmy od góry – tu jest tylko i wyłącznie 3.5 mm jack audio. Na prawym boku, od góry, znajdziemy przyciski: włącznik służący do usypiania, przyciski do regulacji głośności oraz port Irda, dzięki któremu możemy używać produktu Samsunga jako pilota do telewizora.
Na lewym boku tabletu umieszczone zostały sloty kart: pamięci microSD i SIM. Jako że znajdują się pod zaślepkami, nie ma co się na ich temat rozpisywać – po włożeniu kart zaślepkę się zamyka i w żaden sposób nie przeszkadza w użytkowaniu. Na dolnej krawędzi z kolei, poza głośnikami stereo, na temat których – zarówno jakości, jak i rozmieszczenia – rozpiszę się w dalszej części recenzji, znajduje się port microUSB. Przy nim można się zatrzymać nieco dłużej.
Podstawowa kwestia to oczywiście osadzenie wtyczki w gnieździe – w tym przypadku jest ona stabilna i nie wystaje z portu, nie można mówić o ewentualnej możliwości przypadkowego wyciągnięcia kabla z microUSB. Tablet po podłączeniu do komputera niestety nie ładuje się. Wykrywany jest jako MTP, czyli urządzenie multimedialne. Przesłanie plików ważących 1GB z komputera na tablet trwa 50 sekund, odwrotnie: 43 sekundy. Do urządzenia bez problemu można podłączyć myszkę, klawiaturę i pamięci zewnętrzne typu pendrive, niestety, nie udało mi się zmusić tabletu do współpracy z zewnętrznym modemem 3G (Huawei E1750).
Tylny panel skrywa w sobie wyłącznie oczko aparatu o rozdzielczości 5 Mpix, logo Samsunga oraz inne oznaczenia, z kolei przedni – nad ekranem: oczko kamerki do połączeń wideo, głośnik do połączeń głosowych (telefonicznych), czujnik natężenia światła, natomiast pod wyświetlaczem: fizyczny przycisk Home na środku oraz, po bokach, przyciski dotykowe – po lewej Menu, po prawej – Wstecz.
Wyświetlacz
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 został wyposażony w ekran o przekątnej 8″ i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 189 ppi. To co prawda lepsza wartość niż w przypadku Galaxy Tab 3 10.1, którego 10,1-calowy ekran ma taką samą rozdzielczość (co daje 148 ppi), ale wciąż można mieć zastrzeżenia. Wspomniana rozdziałka na ośmiu calach jest aktualnie najwyższą stosowaną, więc nawet jeśli mi coś w tej kwestii nie pasuje, to i tak wszelkie roszczenia mogę sobie darować. Co nie zmienia faktu, że w wielu przypadkach 1280 x 800 pikseli okazuje się niewystarczające – zwłaszcza, gdy przeglądamy strony internetowe lub wszelkiego rodzaju dokumenty w trybie pionowym – wtedy bez powiększania treści się nie obejdzie. A skoro już przy plikach tekstowych mowa, PDF-y wczytują się i przewijają bardzo płynnie.
Kąty widzenia ekranu Galaxy Tab 3 8.0 stoją na bardzo wysokim poziomie. Podobnie zresztą jest z nasyceniem kolorów i kontrastem. Odwzorowanie kolorów jest w porządku – czarny jest faktycznie czarny, natomiast biały – biały, jednak jak się dowiecie w akapicie o aparacie, zdjęcia zrobione testowanym tabletem zupełnie inaczej wyglądają na ekranie tabletu niż na komputerze (na komputerze zdecydowanie lepiej).
Kolejną ważną kwestią dotyczącą ekranu jest oczywiście reakcja na dotyk. Ta jest wręcz idealna przy przeglądaniu stron internetowych, przechodzeniu z jednego pulpitu na drugi czy otwieraniu aplikacji. Co ciekawe jednak, czasem szwankuje, w momencie, w którym chcę wysunąć górną belkę systemową – kilka razy zdarzyła mi się sytuacja, że ekran nie zareagował na moje polecenie. Mimo wszystko wyświetlaczowi Galaxy Tab 3 8.0 można wystawić pozytywną opinię.
W ustawieniach wyświetlacza możemy włączyć obsługę wielu okien (czyli korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie na podzielonym ekranie), ale również zwiększyć czytelność ekranu (poprawić klarowność tekstu) czy zmienić tryb ekranu z zoptymalizowanego na dynamiczny, standardowy lub film. Tu również mamy do czynienia z tzw. „inteligentnym ekranem”, gdzie znajdziemy dwie funkcje: smart stay (ekran jest podświetlany dopóki się na niego patrzysz – działa średnio) i inteligentny obrót (ekran obraca się zgodnie z położeniem naszej twarzy). Tu także zmienimy styl czcionki, rozmiar tekstu, tapetę, podświetlenie klawiszy dotykowych oraz włączymy możliwość wyświetlania poziomu naładowania baterii w procentach. Jako ciekawostkę dodam również, że w ustawieniach dostępności w tablecie możemy włączyć opcję kolory w negatywie, która odwraca kolory ekranu.
Działanie, oprogramowanie
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 pracuje pod kontrolą Androida 4.2.2 Jelly Bean, a za jego działanie odpowiada dwurdzeniowy procesor Samsung Exynos 4212. Jak to połączenie sprawdza się w rzeczywistości? Tablet w zdecydowanej większości czasu działa płynnie i wydajnie, co nie zmienia jednak faktu, że czasem zdarzają mu się przycięcia nawet przy najprostszych czynnościach, jak przechodzenie z jednego ekranu na drugi czy otwieraniu aplikacji. Potwierdzają to również wyniki uzyskane przez urządzenie w benchmarkach – są sporo niższe niż w konkurencyjnych produktach (wyniki w akapicie Gry/benchmarki). Co więcej, sporadycznie, ale jednak, zdarza się wymuszanie przez aplikacje zamknięcia.
Istotną kwestią, obok której nie można przejść obojętnie w przypadku Galaxy Tab 3 8.0, jest znaczne nagrzewanie się urządzenia zwłaszcza podczas grania, oglądania wideo i przy dłuższym przeglądaniu stron internetowych. W pewnych miejscach, tj. głównie przy lewej krawędzi tylnego panelu, temperatura obudowy osiągała nawet 45 stopni! Zastanawiam się czy Samsung zrobił to specjalnie, by odciągnąć nas od korzystania z tabletu i dać mu chwilę wytchnienia ;) czy jest/był całkowicie nieświadomy tego problemu…
Naszym centrum dowodzenia, jak się z pewnością domyślacie, jest wysuwana z góry ekranu belka. To właśnie z jej poziomu mamy dostęp do szybkich ustawień w postaci: WiFi, GPS, tryb czytania, wibracja, obrót ekranu, Bluetooth, dane komórkowe, tryb blokowania, oszczędzanie energii, screen mirroring, wiele okien, router WiFi, tryb Samochód, Smart stay, synchronizacja oraz tryb offline (samolotowy). Tu również mamy możliwość zmiany jasności ekranu (łącznie z trybem automatycznym, działającym dzięki czujnikowi natężenia światła znajdującemu się przy oczku aparatu). Ustawień tych jest tak dużo, że możemy je wyświetlić w dwóch widokach: skróconym oraz rozszerzonym. Z poziomu belki przechodzimy również do ustawień ogólnych tabletu.
Co więcej, przyciski panelu powiadomień można spersonalizować, układając poszczególne skróty według swojej kolejności (niestety, nie można dodawać własnych ustawień ani usuwać już istniejących – szkoda, bo listę można by spokojnie skrócić do kilku najczęściej używanych skrótów).
Z poziomu ustawień udostępnimy multimedia przez DLNA oraz ekran na innym urządzeniu korzystając z funkcji Screen Mirroring, połączymy się z Kies przez WiFi, zarządzimy komunikacją: WiFi i Bluetooth oraz sprawdzimy poziom wykorzystania danych, dzięki poglądowemu licznikowi.
Kilka słów na temat wybranych funkcji dostępnych z poziomu ustawień:
– tryb blokowania: po włączeniu tego trybu powiadomienia wybranych funkcji są wyłączone. Otrzymujemy powiadomienia o połączeniach przychodzących wyłącznie od osób z listy dozwolonych. Mamy do dyspozycji możliwość wyłączenia połączeń przychodzących i/lub powiadomień, wpisania dozwolonych kontaktów, a także ustawienia godziny, w których tryb blokowania ma działać (domyślnie jest ustawione jako „zawsze”);
– tryb samochodowy składa się z trzech podgrup: połączenie, wiadomości, alarm i terminarz. W każdym przypadku oprogramowanie odczytuje informacje odnośnie nadawcy wiadomości, osoby, chcącej się z nami skontaktować, alarmie czy zaplanowanym wydarzeniu;
– tryb Adapt Sound: opcja, dzięki której można znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie dźwięk, by korzystać z niego podczas odtwarzania muzyki. Po pierwszym włączeniu puszczana jest nam seria dźwięków z niskimi i wysokimi tonami – naszym zadaniem jest określenie czy je słyszymy, czy też nie. Tym sposobem personalizujemy dźwięk pod siebie, co możemy zweryfikować poprzez późniejsze podejrzenie dźwięku – w oryginale, czyli jakbyśmy go słyszeli bez tego trybu, jak i po spersonalizowaniu;
– tryb ekranu: zoptymalizuj wyświetlanie, dynamiczny, standardowy i film;
– tryb czytania: ekran jest zoptymalizowany do czytania, jest dostępny wyłącznie w wybranych aplikacjach, jak Readers Hub,
– inteligentny ekran: smart stay (ekran jest podświetlany dopóki na niego patrzysz) oraz inteligentny obraz (ekran obraca się zgodnie z położeniem twojej twarzy);
– wyświetlanie naładowania baterii w %,
– podświetlenie klawiszy dotykowych: 1,5 sekundy, 6 sekund, zawsze wyłączone, zawsze włączone.
W Galaxy Tab 3 8.0, jak w pozostałych urządzeniach koreańskiego koncernu, znajdziemy funkcje reagujące na ruch. W przypadku tego modelu takowe znalazłam dwie: robienie zrzutów ekranu za pomocą przeciągnięcia ręki bokiem od prawej krawędzi do lewej lub odwrotnie oraz wstrzymanie odtwarzanego dźwięku przez dotknięcie otwartą dłonią ekranu. Obie działają bezproblemowo.
Nie bez znaczenia są również funkcje głosowe, najważniejsze z nich to:
– połączenie: możesz odebrać lub odrzucić połączenie przy użyciu poleceń głosowych Answer i Reject. Po odebraniu połączenia przy użyciu polecenia głosowego głośnik zostanie włączony,
– alarm: możesz wyłączyć alarm lub włączyć drzemkę za pomocą poleceń głosowych, takich jak Stop i Snooze,
– aparat: można korzystać z poleceń – Capture, Shoot, Smile, Cheese,
– muzyka: polecenia – Next, Previous, Play, Pause, Volume up, Volume down.
Będąc przy oprogramowaniu Galaxy Tab 3 8.0 nie sposób nie wspomnieć o dwóch znanych nam już funkcjom: dual view oraz pop up video. Pierwsza umożliwia uruchomienie dwóch różnych programów w dwóch oknach obok siebie, druga natomiast pozwala na oglądanie wideo w małym oknie podczas np. przeglądania stron internetowych. Znajdziemy tu również funkcje takie jak: S Voice, S Terminarz oraz S Tłumacz.
Wpisywanie tekstu do tabletu jest możliwe dzięki pięciorzędowej klawiaturze, która – o ile w poziomie jest bardzo wygodna, tak w pionie klawisze są bardzo małe i czasem można trafić nie w ten klawisz, który chcieliśmy. Alternatywnie możemy skorzystać również z możliwości rozpoznawania tekstu pisanego w czasie rzeczywistym, jednak widoczne jest opóźnienie pomiędzy momentem wpisywania wyrazów a ich pojawieniem się na ekranie. Żeby tego było mało, z klawiatury możemy korzystać w trzech trybach: QWERTY (czyli normalnym, zadokowanym), pływającym (możemy zmieniać jej położenie) oraz odłączonym (z częścią po lewej i prawej stronie).
W ustawieniach znajdziemy także „Menu asystenta”, które włącza funkcje ułatwiające używanie urządzenia użytkownikom z ograniczonymi możliwościami manualnymi (jak to ładnie sformułował Samsung). W rzeczywistości jest to ikonka dostępna na ekranie w wybranym przez nas miejscu, ułatwiająca dostęp do menu, ekranu domowego, belki systemowej, głośności, ekranu blokady, wyłączania i ponownego uruchamiania tabletu, przechwycenia ekranu, powiększenia treści, dostępu do ustawień oraz opcji urządzenia (odpowiednik dłuższego przytrzymania włącznika).
Z 16GB pamięci wewnętrznej do dyspozycji użytkownika jest 11,60GB. Jeśli natomiast chodzi o pamięć operacyjną, najczęściej w użyciu jest ok. 580MB, wolne: ok. 790MB RAM. Urządzenie oczywiście nie jest zrootowane.
Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 45,87 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 17,03 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 10,96 MB/s, 2807.96 IOPS(4K)
– szybkość losowego zapisu danych: 1,59 MB/s, 407.86 IOPS(4K)
3G, WiFi, Bluetooth, GPS
Wszystkie moduły łączności, WiFi, Bluetooth, 3G i GPS działają bez zarzutu. Po włączeniu Automapy, po około minucie, przez GPS wyszukane zostały satelity, trasa wyznaczona była błyskawicznie i nawigacja offline działała bez zarzutu – nawet w chwili, gdy trzeba było szybko zmienić trasę przejazdu. Połączenie z siecią bezprzewodową było stabilne i nie uświadczyłam żadnych problemów z jej działaniem. Siła sygnału również była zadowalająca (metr od routera: – 40 dB, 10 metrów: – 65 dB).
3G z kolei, oprócz transmisji danych, umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych SMS, a także przeprowadzanie rozmów telefonicznych. Co prawda wygląda to dość komicznie (zdjęcie poniżej), ale ich jakość jest porównywalna do rozmów przeprowadzanych przez zwykły telefon. A gdy nie chcemy trzymać tabletu przy uchu (podczas dłuższej rozmowy zdecydowanie może nam się zmęczyć ręka), zawsze pozostaje słuchawka Bluetooth.
Jak 8-calowy tablet wygląda przy uchu? Dokładnie tak:
Wideo
Samsung na swojej stronie internetowej podaje następujące obsługiwane formaty multimedialne:
– audio: MP3, OGG, AAC, AAC+, eAAC+, E-AC3, WMA, FLAC,
– wideo: AVI/DIVX, WMV/ASF, MKV, MP4/3GP, WEBM.
W rzeczywistości preinstalowany odtwarzacz sprawdza się następująco:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): sam dźwięk,
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, jedna ścieżka dźwiękowa dostępna,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): nie odtworzył,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): sam dźwięk,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): wyraźny brak płynności, bez dźwięku, z napisami.
Głośniki
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że umieszczenie głośników jest idealne – w końcu mamy do czynienia ze sprzętem, którego domyślną pozycją jest pion. Głośniki znajdziemy na dolnej krawędzi Galaxy Tab 3 8.0, przez co nie ma możliwości zagłuszania wydobywającego się z nich dźwięku po położeniu na dowolnej powierzchni. Sytuacja znacznie się zmienia, gdy tablet trzymamy w rękach poziomo – np. przy graniu czy oglądaniu wideo – wtedy zasłaniamy głośniki prawą dłonią, a skutek już znacie.
Jaka jest jakość odtwarzanego dźwięku? Tutaj Samsungowi należy się pochwała. Dźwięk jest głośny, wyraźny i czysty. Nawet na najgłośniejszym ustawieniu nie uświadczymy charakterystycznego dla głośników charczenia i trzeszczenia.
Gry, benchmarki
Nie oszukujmy się. Wiele osób kupuje tablety przede wszystkim do przeglądania sieci i możliwości pozostania w kontakcie ze znajomymi w każdej chwili i miejscu, ale również do grania. Jak sprawdza się dwurdzeniowy procesor Samsung Exynos 4212 (32 nm) o częstotliwości taktowania 1,5GHz z Mali 400 MP w połączeniu z 1,5GB RAM w wymagających grach? Wyśmienicie. Granie w takie tytuły, jak Real Racing 3, Grand Theft Auto 3 (auto nie ma świateł) czy Asphalt 7: Heat, to czysta przyjemność, co zresztą, możecie to zobaczyć na wideo z początku wpisu. Nie wspominając o pomniejszych produkcjach, typu iRunner, Granny Smith czy Angry Birds.
Benchmarki:
OpenGL test: 58
NenaMark2: 58,4
NenaMark1: 58,4
Quadrant: 4633
AnTuTu: 10136 (CPU: 3374, GPU: 4608, RAM: 1249, I/O: 905)
CFBench: 14098, 4259, 8194
An3DBench: 7834
An3DBenchXL: 38090
Vellamo: html5: 1607, metal: 521
3D Mark:
Ice Storm: 3109
Ice Storm Extreme: 2347
Aparat
Pewnego dnia pojechałam w odwiedziny do mamy. Jak się wtedy dowiedziałam, po drodze stworzony został sztuczny zbiornik wodny, który idealnie nadawał się na małą sesję zdjęciową, oczywiście wykonywaną testowanym Samsungiem Galaxy Tab 3 8.0. Po zrobieniu zdjęć, które zobaczycie poniżej, nie byłam zadowolona z ich jakości. Na szczęście po zgraniu na komputer okazało się, że na jego ekranie wyglądają o wiele lepiej niż na wyświetlaczu omawianego tabletu.
W ustawieniach aparatu znajdziemy możliwość zmiany rozmiaru zdjęcia, pomiaru (centralnie ważony, punktowy i matrycowy), ISO (automatyczny, 100, 200 i 400) oraz autofocus (autofocus, makro). Tu również włączymy etykietę GPS i podgląd zdjęcia, a także ustawimy balans bieli (automatyczny, słonecznie, pochmurno, żarowe, jarzeniowe), wartość ekspozycji i linie pomocnicze.
Podczas robienia zdjęć do naszej dyspozycji są szybkie ustawienia w postaci ikonek z lewej stron u góry ekranu: autofokus, samowyzwalacz, polecenia głosowe, tryb nagrywania (normalne – maksymalna rozdzielczość to HD 720p, limit MMS) i Bluetooth (wyłączony, udostępnianie zdjęć, zdalny wizjer, itp.). Po prawej natomiast mamy nagrywanie wideo oraz spust migawki, a także tryby: auto, upiększanie twarzy, dźwięki i obraz, panorama, sport i tryb nocny.
Poniżej możecie zobaczyć jak sprawdza się aparat 5 Mpix:
Kamerka, jako że mamy do czynienia z tabletem z wysokiej półki, oferuje dobrą jakość obrazu w rozmowach przez Skype.
Akumulator
Dobry tablet musi oferować świetny ekran, szybki i wydajny procesor oraz baterię oferującą długi czas pracy urządzenia. Jak jest w przypadku Galaxy Tab 3 8.0? Akumulator o pojemności 4450 mah, w zależności od tego, co aktualnie robimy na tablecie, potrafi pracować nawet przez piętnaście godzin.
Podczas oglądania wideo z jasnością ekranu ustawioną na minimalną wartość i wyłączonym WiFi, tablet pracował przez czternaście godzin i piętnaście minut. Gdy wyświetlacz rozjaśniłam na maksa, czas ten uległ skróceniu o połowę. Granie w gry zdecydowanie szybciej wyczerpuje baterię. Na maksymalnej jasności ekranu tablet pracował przez nieco ponad cztery godziny, natomiast na najciemniejszej – dziewięć godzin. Z kolei przeglądając strony internetowe na jasności ustawionej na połowę, tablet rozładował się po siedmiu i pół godziny pracy.
Aby nieco zniwelować szybkie uciekanie procentów naładowania akumulatora, mamy możliwość włączenia funkcji oszczędzania energii. W ustawieniach znajdziemy dwie opcje: oszczędzania energii procesora (ogranicz maksymalną wydajność procesora) oraz energii ekranu (użyj niskiego poziomu zasilania dla ekranu). Znajdziemy tu również porady dotyczące oszczędzania energii – nihil novi.
Alternatywy
Patrząc na alternatywy dla Galaxy Tab 3 8.0 w pierwszej kolejności na myśl przychodzi inny tablet Samsunga… Galaxy Note 8.0, który oferuje rysik S-Pen i wiele dodatkowych możliwości z nim związanych. Z konkurencyjnych rozwiązań natomiast na myśl nasuwa się, jakże by inaczej, 7,9-calowy Apple iPad mini. Natomiast jeśli nie chcecie wydawać zbyt dużej kwoty, możecie zainteresować się Acerem Iconia A1-810.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 to przyzwoity sprzęt, który jednak nie powalił mnie na kolana. Pierwszy kontakt z nim sprawia, że człowiek chce poznać go bliżej. Interesujące wzornictwo z elegancką, srebrną ramką i cienkie ramki po prawej i lewej stronie wyświetlacza przyciągają oko i zachęcają do włączenia tabletu. W sumie, po dość długim czasie testów, do jego ogólnego działania nie mogę mieć większych zastrzeżeń, oprócz występujących czasem problemów z płynnością działania i zawieszkami i zdecydowanie zbyt wysoką temperaturą, jaką osiąga urządzenia przy dłuższym użytkowaniu. Mimo wszystko zastanawiałabym się czy aby na pewno cena urządzenia jest adekwatna do jego możliwości – zwłaszcza w wersji z 3G. Raczej brałabym pod uwagę Galaxy Note 8.0 z rysikiem, Exynos 4412 i 2GB RAM za 1999 złotych (16GB 3G) lub 1599 złotych (16GB WiFi).
Plusy:
– jakość wykonania i dobry jakościowo plastik,
– wyświetlacz,
– akumulator,
– Android 4.2.2,
– autorskie dodatki Samsunga do oprogramowania,
– GPS,
– niezły aparat,
– jakość odtwarzanego dźwięku z głośników.
Minusy:
– zdecydowanie zbyt wysoka temperatura osiągana przez obudowę przy dłuższym użytkowaniu,
– występujące problemy z wydajnością i płynnością działania,
– umieszczenie głośników,
– problemy z niektórymi formatami wideo.
Braki:
– radio,
– NFC.
Cena: 1349 złotych (16GB, WiFi), 1799 złotych (16GB, 3G).
Podziękowania dla sklepu Vobis za podesłanie sprzętu do testów.
_
Wkrótce kolejne recenzje, przede wszystkim: Lenovo IdeaTab S6000 oraz Asus MeMO Pad FHD 10.
Plusy:
– jakość wykonania i dobry jakościowo plastik,
– wyświetlacz,
– akumulator,
– Android 4.2.2,
– autorskie dodatki Samsunga do oprogramowania,
– GPS,
– niezły aparat,
– jakość odtwarzanego dźwięku z głośników.
Minusy:
– występujące problemy z wydajnością,
– umieszczenie głośników.
Braki:
– radio,
– NFC
Cena: 1349 złotych (16GB, WiFi), 1799 złotych (16GB, 3G).