Specyfikacja tabletu Prestigio MultiPad PMP7100C zainteresowała mnie tak bardzo, że na paczkę z urządzeniem czekałem z niecierpliwością. Miałem wobec niego spore oczekiwania, czy je spełnił? I tak, i nie. Zapraszam do lektury recenzji tabletu MultiPad PMP7100C.
Garść specyfikacji:
MultiPad PMP7100C
- 10.1-calowy ekran pojemnościowy o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli,
- Android 2.2 (Froyo),
- procesor ARM Cortex A8 o częstotliwości taktowania zegara 1 GHz,
- 256MB RAM DDR,
- grafika 3D OpenGL ES 2.0,
- 8GB pamięci Flash,
- kamerka internetowa o rozdzielczości VGA,
- akcelerometr,
- Adobe Flash,
- Wi-Fi 802.11 b/g/n,
- Bluetooth 2.1 z EDR,
- slot kart Micro SD-HC,
- USB-host,
- wyjście HDMI,
- wbudowane głośniki stereo,
- wbudowana podstawka,
- mikrofon,
- obsługa plików audio z rozszerzeniem MP3 CBR & VBR; WMA, WMA-Pro 5.1, WAV (PCM/ADPCM), AAC, AAC+ 5.1,
- OGG Vorbis, FLAC
- obsługa plików wideo z rozszerzeniem MPEG-4, H.264 HD, WMV9, M-JPEG, AVI, MP4, MKV, MOV, WMV, MPG, PS,
- TS, VOB, FLV, RM, RMVB, ASF, 3GP,
- obsługa filmów HD 720p,
- obsługa najpopularniejszych formatów książek elektronicznych,
- obsługa folderów udostępnionych w sieci,
- wymiary 270 x 150 x 12 mm,
- waga 480g.
Pierwsze wrażenie
W pudełku, oprócz samego tabletu, znajdziemy również niezłej jakości słuchawki ze złączem 3.5 mm oraz kompletem nakładek, ładowarkę sieciową z przejściówką, kabel USB, krótką instrukcję obsługi i… to wszystko. Zabrakło kabla miniHDMI, przez co nie mogłem wypróbować tej funkcji tabletu. Mimo to wyposażenie MultiPada jest bogatsze, niż Apple iPada 2 (w jego przypadku w pudełku znajduje się tylko ładowarka sieciowa i przewód USB, recenzja tutaj).
Byłem zaskoczony lekkością tabletu Prestigio. Według specyfikacji waży on zaledwie 480g, ale ma się wrażenie, że w rzeczywistości jest znacznie lżejszy. Być może powodują to materiały, z jakich został wykonany. No właśnie, materiały. Są one największą bolączką tego urządzenia.
Plastik, z jakiego została wykonana obudowa MultiPada, na pewno nie jest najwyższej jakości. Jest bardzo elastyczny, pokryty lakierem, który powoduje poważne obawy o jego wytrzymałość. Przy mocniejszych uchwycie urządzenie nieprzyjemnie skrzypi i trzeszczy, może to świadczyć o nieprawidłowym spasowaniu poszczególnych elementów obudowy.
Brak dbałości i jakość materiałów i dokładność montażu zdaje się potwierdzać fakt, że przy prawej dolnej części ekranu, w szparze pomiędzy jego powierzchnią, a krawędzią obudowy, mogłem zauważyć fragment któregoś z elementów podzespołów urządzenia.
Krótko o budowie tabletu. Pierwszym, co rzuca się w oczy po wzięciu MultiPada PMP7100C do ręki jest oczywiście ekran: wykonany w technologii LCD, duży, 10.1-calowy, o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli robi pozytywne wrażenie. Wokół ekranu widzimy czarną obwódkę, wyglądem imitującą szczotkowaną stal. Na górze obramowania znajduje się logo Prestigio, a na dole – oznaczenie serii modelu, czyli MultiPad.
Po lewej stronie ekranu, tuż przy krawędzi obudowy, widnieje oczko kamery internetowej o rozdzielczości VGA (640 x 480), a kilka centymetrów pod nią – niewielki otwór mikrofonu.
Lewy bok tabletu pełen jest różnego rodzaju przycisków oraz złączy. Znajdziemy tutaj kolejno: małe, aczkolwiek wygodne, klawisze głośności, włącznik urządzenia, jacka 3.5 mm, port USB pozwalający na podłączenie myszy lub klawiatury (ale nie dysku przenośnego, te są nierozpoznawane przez tablet, testowane na pendrive’ach 1GB i 2GB, w FAT32), złącze microUSB oraz czytnik kart pamięci microSD/HC, wyjście miniHDMI oraz złącze ładowania. Prawy bok tabletu jest zupełnie pusty.
Tył MultiPada stanowi ciemna, wyprofilowana i błyszcząca pokrywa z czarnymi elementami. O ile pokrywa wykonana jest z plastiku (sprawiającego wrażenie wytrzymalszego, niż ten, z którego wykonany został przedni panel), tak czarne elementy, zawierające oznaczenia modelu, logo producenta, zatwierdzenia komisji FCC oraz głośniki stereo, wykonane są z lekkiego metalu. Same głośniki są zadziwiająco dobrej jakości, dobrze oddają niskie i wysokie tony oraz mają odpowiednią, zadowalająca głośność. Pomiędzy nimi znajduje się wysuwana stopka umożliwiająca postawienie urządzenie pod najbardziej odpowiadającym użytkownikowi kątem. Muszę przyznać, że spełniła ona swoje zadanie, jednak, ponieważ jest ona bardzo cienka (około 1,5 mm), wciąż obawiałem się, że któregoś razu po prostu się ułamie. Stopkę można łatwo schować do wnęki w obudowie tabletu, dzięki czemu nie zajmuje dodatkowego miejsca i zawsze jest pod ręką. Według mnie jest to opcja, którą powinien posiadać każdy tablet.
Podsumowując, MultiPad PMP7100C jest naprawdę ładnym urządzeniem, gdyby tylko plastik został zastąpiony lekkim aluminium…
Mrożony jogurt naprawdę mrozi
Przy okazji recenzji tabletu Prestigio dowiedziałem się, dlaczego Android w wersji 2.2 został nazwany Froyo (ang. FRO-zen YO-ghurt). Niestety, w przypadku recenowanego urządzenia, system ten działał naprawdę bardzo powoli i zdarzało mu się długo „namyślać” przed wykonaniem nawet tak prostej czynności, jak otwarcie menu czy przeglądarki internetowej. Zakładam, że spowodowane było to niewielką ilością pamięci RAM (256MB) oraz że na innych tabletach pracujących pod kontrolą tego systemu sytuacja może wyglądać inaczej (lepiej). Tabletach, no właśnie, ale czy na pewno? Kilkukrotnie zdarzało mi się zauważyć, że, nawet w opcjach samego urządzenia, system zidentyfikował je jako TELEFON. To trochę dziwne, ponieważ MultiPad nie jest smartfonem. Podejrzewam, że to jedynie błędy w tłumaczeniu, a nie nieprawidłowa identyfikacja sprzętu – nigdzie w opcjach nie dostrzegłem ustawień typowych dla telefonu, czyli sieci GSM, 3G czy operatora.
Samo użytkowanie tabletu sprawia średnią przyjemność. Przynajmniej mnie, chociaż ja mam stosunkowo wyśrubowane oczekiwania w stosunku do tabletów. Budzenie urządzenia z trybu uśpienia działało w kratkę: raz udawało się za pierwszym razem, a raz za czwartym lub piątym. Początkowo sądziłem, że powodują to aplikacje otwarte w tle, jednak po upewnieniu się, że wszystkie są zamknięte, problem nadal się pojawiał. Próbowałem wielu kombinacji, w tym podwójnego przyciśnięcia włącznika (będącego jednocześnie przyciskiem blokady) oraz przytrzymania go krótko i długo. Rezultat był taki, że po przytrzymaniu guzika przez 10 sekund urządzenie się resetowało. Ot, przydatna funkcja.
Coś, na co na pewno nie można narzekać w tablecie MultiPad PMP7100C, jest na pewno bogactwo aplikacji. Po otwarciu menu okazuje nam się długa lista zainstalowanych programów. Nie są one posortowane w żaden sposób i kilkukrotnie zdarzyło mi się szukać potrzebnej aplikacji uważnie wodząc wzrokiem po ekranie.
Wśród nich znajdują się takie programy jak Onet.pl, OfficeSuite Pro, ipla, StockAlert, Currency Converter, Barcode Scanner oraz wiele komunikatorów i klientów sieci społecznościowych. Miłośnicy strzelania ptaszkami z procy w drewniane budowle i zielone świnki również znajdą tu coś dla siebie, ponieważ, przynajmniej w przypadku urządzenia oddanego mi do recenzji, w pamięci tabletu zainstalowana jest pełna wersja gry Angry Birds. Jeżeli dla komuś te aplikacje nie będą wystarczyć, więcej będzie mógł pobrać ze sklepów Android Market oraz AppsLib.
W menu MultiPada znajduje się ikona Aparat i, ponieważ tablet nie ma pełnowymiarowego aparatu cyfrowego, pozwala na pstrykanie fotek i nagrywanie filmów kamerką do wideorozmów. Obu czynności jednak stanowczo odradzam, ponieważ jakość wykonanych kamerką zdjęć oraz filmów naprawdę nie jest dobra i lubi się „pikselować”. Znajduje ona zastosowanie w chatach wideo, jednak Skype zainstalowanych na urządzeniu nie rozpoznał kamerki i nie umożliwił wideorozmowy.
Przeglądarka internetowa
Tablet MultiPad PMP7100C wyposażony jest w duży pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Teoretycznie pozwala to na bardzo wygodne przeglądanie stron internetowych, jednak w przypadku Multipada dobre wrażenie psuła przeglądarka. Korzystałem z tej domyślnej, opatrzonej wyłącznie nazwą „Przeglądarka”, chociaż mam świadomość, że w Android Markcie znajduje się Opera Mobile, uznawana za jedną z najlepszych tego typu aplikacji dostępnych na urządzenia przenośne.
Mimo to chciałem sprawdzić, jak tablet sprawuje się z aplikacjami w pakiecie podstawowym. Niestety, domyślna przeglądarka działa bardzo wolno, jest mało intuicyjna i ma tendencję do zawieszania się oraz nagłego zamykania. Funkcja „pinch to zoom”, znana wszystkim użytkownikom produktów spod znaku nadgryzionego jabłuszka oraz posiadaczom nowszych tabletów i smartfonów, działa w przeglądarce sprawnie, chociaż miałem wrażenie, że przybliżanie i oddalanie obrazu odbywało się skokowo.
Funkcje multimedialne
Prestigio MultiPad PMP7100C ma wbudowane dobre odtwarzacze muzyczny i filmowe. Ten pierwszy jest prosty w obsłudze, ładny i funkcjonalny. Obsługuje ustawienia equilizera i dźwięku 3D (na słuchawkach) oraz wyświetla okładki albumów. Jakość odtwarzanej muzyki, zarówno na słuchawkach jak i głośnikach, jest bardzo dobra i uznaję to za duży plus.
Odtwarzacz filmów domyślnie obsługuje wszystkie podstawowe formaty wideo: MPEG-4, H.264 HD, WMV9, M-JPEG, AVI, MP4, MKV, MOV, WMV, MPG, PS, TS, VOB, FLV, RM, RMVB, ASF, 3GP, w tym te w jakości HD 720p. Przetestowałem możliwości tabletu pod kątem właśnie plików wideo w wysokiej rozdzielczości i urządzenie poradziło sobie z nimi bardzo dobrze, odtwarzało je bez zacięć, krzaków czy „momentów zastanowienia”. Aby odtworzyć pliki o rozszerzeniu AVI należy kupić specjalny odtwarzacz, na przykład yxplayer. Jego cena to 3.90$. Napisy TXT oraz SRT są poprawnie odczytywane nawet przez domyślny odtwarzacz, można nawet ustawić kodowanie znaków, jeżeli nagle pojawią się nam krzaczki w miejsce polskich liter.
Niestety, nie ma róży bez kolców. MultiPad, dzięki dużemu ekranowi i sporemu wachlarzowi obsługiwanych formatów wideo, byłby idealnym urządzeniem do oglądania filmów w podróży. Niestety, nie jest. Przeszkodą na jego drodze do doskonałości pod tym względem jest jego, teoretycznie, największy atut – ekran. Jak już wcześniej wspomniałem, jest on 10.1-calowy, o rozdzielczości 1204 x 600 pikseli. Ma dobrą jasność i kontrast oraz równomierne podświetlenie, ale fatalne kąty widzenia. Aby obejrzeć film, musimy tablet trzymać na wysokości oczu. W przeciwnym razie wyświetlany obraz nabierze cieni i zwiększy kontrast. Na dodatek, z powodu błyszczącej powłoki chroniącej wyświetlacz, ekran odbija wszystko, co znajduje się przed nim. Dlatego często, zamiast filmu, byłem zmuszony oglądać swoją twarz. Wada ta szczególnie widoczna jest w pełnym słońcu, chociaż to mnie nie dziwi – niewiele nowych telefonów i smartofnów wyposażono w ekrany pokryte powłoką antyrefleksyjną.
Bateria
Każdy z Was, zastawiając się nad kupnem tabletu, bierze pod uwagę jego czas pracy na baterii. W końcu to urządzenie przenośne i ma nam zapewnić jak najdłuższe działania bez potrzeby podłączania go do prądu. Jeżeli o to chodzi – MultiPad PMP7100C dostaje czwórkę z plusem. Przez tydzień ładowałem tablet tylko dwa razy, a muszę zaznaczyć, że używałem urządzenia z pełną jasnością ekranu i włączonym modułem WiFi prawie cały czas. Średni czas na baterii, przy ogniwie o pojemności 6000 mAh oraz włączonym trybie oszczędzania energii, wynosi około 6-8 godzin.
Wisienka na torcie oraz podsumowanie
Najlepsze pozostawiłem na koniec. W menu MultiPada znajdziemy aplikację ArcTools. Domyślacie się o czym to świadczy? Tak, Prestigio MutliPad PMP7100C to Archos 101, tylko pod zmienioną nazwą. Na tylnej pokrywie urządzenia, drobnymi literkami, napisano „Designed by ARCHOS”. Nawiązana została współpraca pomiędzy Archosem i Prestigio mająca na celu rozszerzenie portfolio firm i rozpopularyzowanie tego typu urządzeń we wschodniej Europie i krajach byłego Związku Radzieckiego. Nie sądzę jednak, aby była ona warta te 300zł różnicy w cenie pomiędzy dwoma, takimi samymi urządzeniami.
Wpisując w Google nazwę kodową MultiPada, otrzymacie zdjęcia prezentujące urządzenie z nakładką graficzną zamieniającą domyślne ikony w inne, przypominające wyglądem tarcze, oraz segregującą menu. Niestety, w egzemplarzu, który otrzymałem do recenzji takiej opcji nie zauważyłem, a jedynym śladem „brandingu” Prestigio były dwa widgety na pulpicie i aplikacje w menu.
Cena Prestigio MultiPad PMP7100C, według Ceneo, to 1599zł. To całkiem sporo, dlatego nie mogę z czystym sumieniem zaliczyć tego tabletu do grupy urządzeń mid-, a nawet low-endowych. A powinienem, ponieważ tablet ma duży potencjał. Szkoda, że zmarnowany.
Za tę cenę wolałbym nabyć Samsunga Galaxy Tab 7″, a w kieszeni zachowałbym 300zł.
Prestigio MultiPad PMP7100C
Zalety:
- duży ekran,
- Android 2.2,
- mnogość różnego rodzaju złącz,
- ergonomia przycisków,
- podstawka,
- dobrej jakości głośniki stereo,
- WiFi,
- Bluetooth.
Wady:
- słabej jakości matryca ekranu z małymi kątami widzenia
- wydajność
- problem z wybudzeniem urządzenia
- słabej jakości obudowa
- złe położenie kamerki internetowej i mikrofonu
- cena
Galeria