Recenzja tabletu Prestigio MultiPad PMP5197D Ultra

prestigio pmp5197d

Ostatnie miesiące przyniosły niesamowicie szybki rozwój rynku tabletów internetowych. Do sprzedaży trafiają coraz ciekawsze propozycje i coraz trudniej zdecydować się na konkretny sprzęt, na który faktycznie warto wydać pieniądze i nie będzie się żałowało tego kroku. Jednym z tabletów, które w ostatnim czasie trafiły do sprzedaży w Polsce, jest Prestigio MultiPad PMP5197D. Dzięki uprzejmości firmy miałam możliwość przetestowania jak urządzenie to radzi sobie w rzeczywistości. Zapraszam do przeczytania recenzji Prestigio 9.7 Ultra, znanego również spod wspomnianej nazwy – MultiPad PMP5197D.

Parametry techniczne Prestigio MultiPad PMP5197D (9.7 Ultra):
– ekran IPS 9,7″ 1024 x 768 pikseli,
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– jednordzeniowy procesor Allwinner A10 1GHz,
– 1GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– aparat 2 Mpix,
– kamerka,
– slot kart microSD,
– dwa porty microUSB,
– wyjście miniHDMI,
– 3.5 mm jack audio,
– akumulator o pojemności 7000 mAh,
– wymiary: 243 x 190 x 10 mm,
– waga: 620 g.

Pierwsze wrażenia

Zabrzmi to dość paradoksalnie (bowiem pisze to posiadaczka iPada): mam już dość 9,7-calowych tabletów. Ostatnimi czasy miałam okazję sporo takowych testować i żaden mnie jakoś szczególnie nie powalił swoim wzornictwem, bym zaraz po wyciągnięciu go z pudełka uśmiechnęła się czy zaniemówiła. Przez moje ręce przewinęły się w ciągu ostatnich miesięcy: Apollo Quicki 1035, Window N90, Goclever Tab A971, Kiano Pro 10 Dual czy myPhone myTab 10. Do tego grona dołączył Prestigio 9.7 Ultra, który na ich tle niczym się nie wyróżnia.

Tablet Prestigio wyglądem do złudzenia przypomina Kiano Pro 10 Dual ze starej partii (z głośnikami z boku, a nie z tyłu). Przez to na jego bocznej, prawej krawędzi, znajdziemy te same porty: włącznik służący również do usypiania tabletu, gniazdo do ładowania, wyjście miniHDMI, port microUSB host, slot kart microSD, port microUSB, jack audio 3.5 mm oraz dwa głośniczki. Z kolei u góry znajdziemy przycisk Home oraz przyciski do regulacji głośności.

Urządzenie jest solidnie wykonane, nic nie trzeszczy w rękach ani nie grzechocze. Wszystkie elementy obudowy są idealnie spasowane, nie można mówić o odstającym wyświetlaczu czy niedoklejonym plastiku.

W pudełku z tabletem znajdziemy: ładowarkę, kabel USB, adapter microUSB->USB, instrukcję obsługi w kilku językach (w tym po polsku), kartę gwarancyjną oraz, jak przystało na Prestigio, elegancki pokrowiec, za co firmie należy się ogromny plus.

Porty

Dwa porty microUSB – jeden służy do komunikacji między komputerem a tabletem – przerzucanie plików, ładowanie, natomiast drugi – z trybem host – do podłączania zewnętrznych akcesoriów. I tak, bez problemu radzi sobie z pamięcią typu pendrive, zewnętrznym modemem 3G (Huawei E1750), czytniki kart pamięci SD i Memory Stick Pro Duo. Podobnie jak we wspomnianym tablecie Kiano, porty są jakby wyrobione. Kabel USB wkłada się bardzo lekko, ale tylko do pewnego momentu – wtedy należy go nieco mocniej docisnąć, czego można nie zauważyć i później dziwić się, że komputer „nie widzi” tabletu.


Wyjście HDMI – do niego po prostu trzeba się przyczepić. Bardzo lekko podłącza się wtyczkę do portu (aż za lekko, jest bardzo luźna), ale do pewnego momentu – później, by obraz faktycznie wyświetlił się na dużym ekranie, należy ją mocniej docisnąć do portu. Kabel HDMI przenosi zarówno obraz, jak i dźwięk, bez żadnych problemów.

Slot kart microSD – karta pamięci idealnie chowa się w obudowę, nie wystaje ze slotu.

Gniazdo ładowania – wtyczka wystaje z niego na dwa milimetry.

Wyświetlacz, działanie, system operacyjny

Prestigio PMP5197D został wyposażony w ekran o przekątnej 9,7” i standardowej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, która pozwala na komfortowe przeglądanie stron internetowych. Dzięki zastosowanej technologii IPS, matryca oferuje świetne kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów. Wyświetlacz byłby idealny, gdyby nie jedna kwestia…

Jak wspomniałam na wideo, tablet Prestigio ma dwie poważne wady. Pierwsza tyczy się wyświetlacza, który nie zawsze reaguje na pierwsze dotknięcie – często zdarza się, że musimy klikać w jakiś odnośnik lub skrót do aplikacji raz jeszcze, bo za pierwszym po prostu ekran nie załapuje. Druga natomiast to niezbyt wydajne działanie, spowodowane jednordzeniową jednostką centralną. Dłuższa chwila mija od naciśnięcia włącznika tabletu a pojawienia się ekranu blokady czy od dotknięcia skrótu do aplikacji a jej otwarcia. Niestety, nie ma mowy o szybkim czasie reakcji…

Tablet pracuje pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Wśród preistalowanych aplikacji znajdziemy Adobe Reader, aparat, eReader Prestigio, File Manager, Flash Player, Gmail, Hi-Q MP3 Recorder, Internet, Kalendarz, Kalkulator, Mapy, Miejsca, Muzyka, Nawigacja, News and Weather, OfficeSuite, Osoby, Poczta, Google Play. Nie uświadczymy tu np. Google Talk.

Urządzenie, od razu po wyjęciu z pudełka, jest zrootowane.

PDF

Jeśli interesuje Was tablet, którego jednym z głównych zadań będzie czytanie dokumentów PDF, Prestigio 9.7 Ultra może się okazać dobrym wyborem. Zastosowana rozdzielczość ekranu pozwala na komfortowe przeglądanie tego typu plików, a same PDF-y otwierają się i wczytują dość sprawnie (zainteresowanych zapraszam do obejrzenia wideo na początku wpisu).

Wideo

Wspierane formaty:
– tekstowe: PDF, FB2, EPUB, TXT,
– audio: APE, AAC, MP3, WAV, OGG, FLAC,
– zdjęciowe: BMP, GIF, JPG, PNG,
– wideo: AVI, RMVB, VOB, WMV, H.264 HD, MKV, MP4, MPEG-4, MPEG-2

Tablet Prestigio następująco poradził sobie z próbkami wideo pobranymi stąd:
– Birds: płynnie,
– Hddvd: płynnie,
– Monsters: płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Suzumiya: preinstalowany odtwarzacz wymusza zamknięcie komunikatem: „nie można odtworzyć tego filmu wideo”, MXPlayer: płynnie, z dźwiękiem, bez napisów,
– Matrix: płynnie, z dźwiękiem,
– Harry Potter: brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem, obie ścieżki dźwiękowe są dostępne,
– Planet: płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Shrinkage: płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2: płynnie, z dźwiękiem,
– Planet 2: płynnie, z dźwiękiem.

Tablet Prestigio 9.7 Ultra bez problemu odtwarza pliki z TVN Player czy Ipla.

Głośniki

Jak wspomniałam wyżej, głośniki umieszczone zostały z boku urządzenia, co – według mnie – jest dość dobrym rozwiązaniem. Raczej nie ma możliwości ich zasłonienia (chyba że trzymamy tablet do góry nogami), a położenie na pleckach nie powoduje zagłuszania dźwięku wydobywającego się z nich. Kolejna kwestia to oczywiście jakość odtwarzanego dźwięku – jest bardzo zadowalająca nawet na maksymalnie głośnym ustawieniu.

Gry i benchmarki

Jednordzeniowy procesor i 1GB RAM w teorii powinno wystarczyć zwolennikom gry na tabletach. W rzeczywistości jest podobnie, aczkolwiek nie można oczekiwać cudów. Do płynności bardziej zaawansowanych gier, jak np. Asphalt 7: Heat czy FIFA 12, nieco brakuje. Z innymi tytułami, jak Granny Smith, Bad Piggies, Angry Birds, iRunner i podobnymi tego pokroju, radzi sobie bardzo dobrze.

An3DBench: 6348
An3DBenchXL: 21832
NeoCore: 39,4
NenaMark1: 46,5
NenaMark2: 22,1
AnTuTu: 2863 (CPU: 857, GPU: 1150, RAM: 457, I/O: 399
Quadrant: 1752

Aparat i kamerka

Jeśli czytacie Tabletowo.pl od dłuższego czasu, na pewno wiecie, że do robienia zdjęć tabletami podchodzę z wielkim dystansem. Aparat w dużym urządzeniu czasem się przydaje, ale – moim zdaniem – wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Tablet Prestigio wyposażony został w aparat o rozdzielczości 2 Mpix, który robi średniej jakości zdjęcia – kilka próbek znajdziecie poniżej. Tak prezentuje się kielecka Kadzielnia w obiektywie Prestigio MultiPad PMP5197:

Oprócz aparatu znajdującego się na tylnym panelu tabletu, produkt został wyposażony w kamerkę. Jej oczko umieszczone zostało w niezbyt dogodnym miejscu – na rogu, w którym spotykają się dwie krawędzie urządzenia. Nie jest to wygodne, bowiem by rozmówca nas widział, musimy się nieco nagimnastykować. Zdecydowanie bardziej wolę, gdy kamerka jest na środku ramki okalającej ekran, ale widocznie nie można mieć wszystkiego. Rozmowy przeprowadzane przez Skype są zadowalającej jakości – zarówno pod względem dźwięku, jak i obrazu.

Akumulator

Akumulator o pojemności 7000 mAh jest niewątpliwą zaletą MultiPad PMP5197D. Pozwala na ok. 7-8 godzin standardowego działania (korzystanie z sieci, oglądanie filmów, granie, itp.) z ustawieniem jasności ekranu w połowie skali. Bateria umożliwia oglądanie wideo przy włączonym WiFi i maksymalnej jasności matrycy przez pięć godzin i piętnaście minut. Warto dodać, że sprzęt można ładować przez USB.

Podsumowanie

Czasy jednordzeniowych tabletów powoli odchodzą w zapomnienie. Na rynku debiutuje coraz więcej dwurdzeniowych rozwiązań, które zapewniają szybszą i wydajniejszą pracę niż słabsze urządzenia. Prestigio MultiPad PMP5197D niestety zalicza się do tych ostatnich. Jego jeden rdzeń nie zawsze oferuje wystarczającą moc, co przekłada się na krótkie chwile „namysłu” produktu przy otwieraniu aplikacji czy brak płynności w wymagających grach. Żeby tego było mało – mamy do czynienia ze słabym zasięgiem WiFi i częstym wymuszaniem na nas drugiego dotknięcia ekranu (bo za pierwszym nie zareagował). Po stronie zalet natomiast należy niewątpliwie umieścić czas pracy baterii oraz odtwarzacz wideo, który radzi sobie z wszystkimi formatami. Należy pamiętać, że tablet nie oferuje GPS i Bluetooth.

Cena Prestigio MultiPad PMP5197D zaczyna się od 780 złotych.

_

Jeśli macie jakieś pytania co do działania Presigio MultiPad PMP5197D Ultra – pozostaję do Waszej dyspozycji.

Exit mobile version