Jeszcze nie tak dawno mówiło się o końcu ery rysików. Samsung postanowił nam jednak skutecznie o nich przypomnieć i uświadomić, że nie są one zbędnymi gadżetami, a bardzo przydatnymi akcesoriami, które można kreatywnie wykorzystać przy współpracy z nowoczesnymi urządzeniami. Tak powstał pierwszy Galaxy Note oraz późniejsze produkty z tej rodziny, w tym najnowszy, Galaxy Note 8.0. Wspominam o nim nie bez powodu. W moje ręce trafiło urządzenie nawiązujące do niego nie tylko przekątną wyświetlacza (8″), ale również – a może przede wszystkim – obecnością stylusa. I na tym podobieństwa się kończą. Zapraszam do zapoznania się z recenzją Prestigio MultiPad 8.0 3G Note.
Parametry techniczne PMP7880D3G Duo:
– ekran IPS 8″ 1024 x 768 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 Cortex A9 1,6GHz,
– Android 4.1 Jelly Bean,
– 3G (GSM 900, WCDMA 2100, WCDMA 900, GSM 1800, GSM 1900, GSM 850),
– 1GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– wyjście miniHDMI,
– port microUSB,
– WiFi 802.11b/g/n,
– 3.5 mm jack audio,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 0,3 Mpix,
– akumulator o pojemności 6000 mAh,
– waga: 450 g,
– wymiary: 207 x 164 x 11,5 mm.
Przegląd wideo:
Pierwsze wrażenia
Firma Prestigio przyzwyczaiła swoich klientów, że sprzęt dostarcza w eleganckich, błyszczących pudełkach. Nie inaczej jest i w tym przypadku. W środku kartonika ukryte zostało – również standardowo – etui, ale tym razem nietypowe, dedykowane testowanemu tabletowi. Posiada dwa zaczepy do wpięcia tabletu oraz miejsce, w którym możemy schować rysik, by nam się gdzieś przypadkiem nie zawieruszył. Chroni nie tylko ekran urządzenia, jak również jego plecki. Dodatkowo pełni funkcję usypiania, gdy zamykamy etui i wybudzania, gdy je otwieramy.
Sam tablet sprawia dobre pierwsze wrażenie – zwłaszcza pod względem wizualnym, aczkolwiek psuje je nieco fakt, że jest i gruby (11,5 mm) i dość ciężki (450 g). Patrząc na niego z przodu mamy wrażenie, że jest typowym, niczym niewyróżniającym się prostokątem z zaokrąglonymi rogami i szerokimi ramkami wokół ekranu. Gdy go obrócimy, naszym oczom ukazuje się elegancki i przyjemny w dotyku czarny panel, którego krawędzie schodzą się lekko do środka, dzięki czemu urządzenie lepiej trzyma się w dłoniach. Odniosłam wrażenie, że obudowa modelu została pokryta lekko antypoślizgowym, matowym tworzywem, który zapobiega ewentualnemu wyślizgnięciu się produktu z rąk.
Jakość wykonania MutliPad 8.0 3G Note stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy obudowy zostały odpowiednio spasowane, urządzenie nie skrzypi podczas użytkowania, a ekran przy krawędziach się nie ugina. Przedni panel został otoczony srebrną ramką, która dodaje tabletowi uroku, podobnie jak takie same wstawki w postaci oczka aparatu na obudowie oraz przycisków do regulacji głośności i włącznika.
Krótka charakterystyka każdej z krawędzi modelu. Na temat lewej nie ma się co rozpisywać, bo… jest pusta. Na prawej z kolei znalazły swe miejsce przyciski: regulacja głośności i włącznik, który świeci na czerwono w momencie ładowania urządzenia. Górna krawędź skrywa w sobie jedną z dwóch niewielkich wnęk na zaczep od etui (druga jest na przeciwległej krawędzi), dwa głośniki umieszczone przy obu końcach krawędzi oraz zaślepki, pod którymi są sloty kart: microSD i SIM. Na dole umiejscowione zostały porty i złącza: 3.5 mm jack audio, port microUSB, wyjście miniHDMI, gniazdo ładowania oraz sprzętowy przycisk blokady możliwości korzystania z ekranu za pomocą dotyku palca. Z tyłu naszym oczom ukazuje oczko aparatu, logo producenta i inne oznaczenia.
Kilka słów na temat każdego z oferowanych przez omawiany sprzęt złączy:
– gniazdo ładowania: wtyczka stabilnie osadzona, wystaje ok. milimetr,
– slot kart microSD: znajduje się pod zaślepką, wprowadzanie, jak i usuwanie karty, odbywa się bezproblemowo,
– slot kart SIM: dokładnie jak wyżej,
– wyjście miniHDMI: umożliwia podłączenie tabletu do telewizora,
– port microUSB: wtyczka minimalnie wystaje z portu, ale nie sprawia to żadnego dyskomfortu w korzystaniu z tabletu przy jednoczesnym podłączeniu go do komputera lub też z akcesoriami peryferyjnymi. A bez problemu współpracuje z zewnętrznym dyskiem WD MyPassport, pendrivem, czytnikiem kart microSD i Memory Stick Pro Duo. Przesyłanie danych (1GB) z tabletu na komputer trwa 68 sekund, natomiast odwrotnie – 158 sekund.
W zestawie z tabletem otrzymujemy: ładowarkę z wtyczką europejską, kabel USB, przejściówkę z microUSB na pełnowymiarowe USB do podłączenia akcesoriów peryferyjnych, książeczkę wprowadzającą do korzystania z urządzenia, etui oraz stylus.
Wyświetlacz, rysik
O ile w przypadku wszystkich tabletów matryca jest ważnym komponentem, tak w MultiPad 8.0 3G Note odgrywa naprawdę pierwsze skrzypce. Jest to bowiem jednostka działająca zarówno w połączeniu z rysikiem, jak i ludzkim palcem, dzięki technologii Electro-magnetic Resonance. Jak wspomniałam przy omawianiu krawędzi tabletu, do naszej dyspozycji został oddany sprzętowy przełącznik reakcji ekranu na dotyk palca, dzięki czemu możemy sami decydować czy w danej chwili ekran ma reagować na sam rysik, czy na palce i rysik (to również możemy zmieniać przez użycie dotykowego przycisku znajdującego się na pasku systemowym) – to sprawia, że bez problemu możemy trzymać rękę przyłożoną do ekranu i jednocześnie na nim rysować/pisać rysikiem. Jak udało mi się dowiedzieć, ekran obsługuje 256 poziomów nacisku.
Rysik dodawany do zestawu z Prestigio MultiPad 8.0 3G Note składa się z trzech części: końcówki, przycisku i gumki. Podczas pisania i rysowania jest dostrzegalne niewielkie opóźnienie między momentem, w którym dodaliśmy jakąś adnotację, a chwilą, w której się pojawiła na ekranie. Niestety, akcesorium nie jest do idealnie precyzyjne. Stylus oferuje następujące funkcje:
– zaznaczanie i przenoszenie zaznaczonego elementu w SmartNote (należy przytrzymać przycisk i przesunąć treść rysikiem w żądane miejsce),
– pojawienie się dodatkowych opcji/ustawień (dłuższe przytrzymanie rysika na ekranie z jednocześnie wciśniętym przyciskiem),
– zoom w galerii lub dokumentach PDF (dwuklik z wciśniętym przyciskiem).
Na MultiPad 8.0 3G Note preistalowana została aplikacja SmartNote, która w pełni wykorzystuje rysik. Możemy przebierać w narzędziach: ołówek, pióro, długopis, pędzel i flamaster i kolorach – dostępna jest pełna paleta barw. W programie znalazły się również figury geometryczne, których krawędzie mogą mieć oczywiście różną grubość, a także możliwość wpisywania tekstu za pomocą klawiatury wirtualnej (niestety, nie ma przetwarzania tekstu ręcznego na cyfrowy). Bez problemu zmienimy tło z gładkiego na w kratkę lub w linie oraz jego kolor spośród sześciu dostępnych. W opcjach są następujące ustawienia: możliwość wstawienia grafiki z pamięci lokalnej lub z aparatu, usunięcia strony, eksportowania do pliku PDF lub udostępnienia (przez Catch, E-mail, Evernote, Gmail, Picasa, RemotePlay). I w sumie na tym możliwości aplikacji SmartNote się kończą.
Na tablecie znajdziemy jeszcze jeden program wykorzystujący rysik, jest nią E-mail. Wchodząc w nową wiadomość aplikacja automatycznie pyta nas czy chcemy wpisywać tekst za pomocą klawiatury wirtualnej czy korzystając ze stylusa. Wybierając drugą z możliwości, zostajemy przeniesieni do opisywanej wcześniej aplikacji SmartNote, a napisana/narysowana notatka zapisywana jest w formacie .png i dodawana w ten właśnie sposób do mejla.
Wracając do samego wyświetlacza… Ekran jest czuły i odpowiednio reaguje na nasze polecenia. Jeśli jednak mamy możliwość korzystania z rysika – warto to robić, bowiem reaguje bardziej precyzyjnie i szybciej niż na nasze palce. Oferowane kąty widzenia, w związku z zastosowaniem technologii IPS, są bardzo dobre. Nie ma żadnych problemów w oglądaniu treści na tablecie w towarzystwie. Rozdzielczość ekranu jest wystarczająca do czytania w poziomie – w pionie należy treści lekko przybliżyć, by były bardziej ostre i czytelne.
Odwzorowanie kolorów jest, co tu dużo mówić, średnie. O ile biel faktycznie jest biała, tak bardziej intensywne kolory, jak czarny, czerwony czy zielony, sprawiają wrażenie wyblakłych. Co więcej, na czarnym tle ujawnia się mankament testowanego egzemplarza: prześwity (zwłaszcza przy prawej krawędzi i u góry ekranu), które możecie zobaczyć poniżej. Nie przeszkadzają w korzystaniu z urządzenia i są widoczne jedynie, gdy wyświetlamy ciemniejsze treści, ale sama świadomość, że są, jest irytująca. Martwych pikseli na szczęście nie uświadczyłam.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na jasność wyświetlacza. Na najciemniejszym ustawieniu ekran jest naprawdę bardzo ciemny i trudno się z niego korzysta. Nie oznacza to jednak, że na najjaśniejszym również jest ciemny – wprost przeciwnie, mimo wszystko jest bardzo jasny.
Działanie, oprogramowanie
Prestigio MultiPad 8.0 3G Note po wyjęciu z pudełka pracuje pod kontrolą Androida 4.1.1 Jelly Bean (aktualnie nie wiadomo nic o ewentualnej aktualizacji do wersji 4.2). Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dość istotną informacją będzie to, że urządzenie nie oferuje uprawnień roota. Tablet włącza się ok. 30 sekund.
Od razu muszę jednak zaznaczyć, że Prestigio MultiPad 8.0 3G Note nie jest demonem szybkości. Oferuje co prawda przyzwoitą szybkość działania przy przeglądaniu internetu czy czytaniu PDF-ów, ale potrafi zamulić przy przechodzeniu z jednego ekranu głównego na drugi czy otwieraniu kolejnych aplikacji. A im ich więcej, tym gorzej tablet sobie z nimi radzi i pracuje coraz wolniej.
Wśród preinstalowanych aplikacji znajdziemy: Google Play, przeglądarkę internetową, przeglądarkę plików, kalkulator, kalendarz, aparat, Chess Free, eBook, odtwarzacz muzyczny i wideo, galerię, e-mail, Gmail, Office Suite, FreeNote, Stock Alert, SugarSync, przelicznik walut, skaner kodów kreskowych, Angry Birds, Blue, Facebook, Twitter, Youtube, 250+ Solitairs, Skype i eReader Prestigio.
Prestigio MultiPad 8.0 3G Note oferuje zarówno WiFi, jak i 3G. Obie łączności działają stabilnie, w czasie testów nie uświadczyłam żadnych problemem ze zrywaniem połączenia – czy to korzystając z WiFi, czy sieci komórkowej. Co ważne, tablet obsługuje również Aero2. Nie można z niego dzwonić.
Siła sygnału WiFi
Metr od routera |
10 metrów od routera |
|
Prestigio MultiPad 8.0 3G Note |
– 50 dB | – 64 dB |
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo | – 49 dB | – 69 dB |
NavRoad Nexo 3G |
– 41 dB | – 70 dB |
Ainol Novo 10 Hero | – 44 dB | – 66 dB |
Vido N70s |
– 54 dB | – 68 dB |
Sony Xperia Tablet S | – 40 dB | – 64 dB |
Shiru Shogun 10 Power | – 38 dB | – 68 dB |
Wideo
Obsługiwane formaty multimedialne:
– wideo: MPG, VOB, TS, AVI, MP4, 3GP, RM, RMVB, WebM, FLV, ASF, WMV, DAT, MKV,
– audio: MP1, MP2, MP3, WAV, WMA, APE, FLAC, OGG, OGA, MP4A, AAC,
– grafika: GIF, JPG, PNG, BMP,
– tekst: EPUB, PDF, TXT, FB2.
Jak sprawdza się to w rzeczywistości? Standardowo w pamięci wewnętrznej tabletu wylądowały stałe próbki, z którymi MultiPad 8.0 3G Note poradził sobie następująco:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): nie odtworzył,
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, z dźwiękiem,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.
Skoro już jesteśmy przy wideo, oglądając filmy chcielibyśmy również coś usłyszeć. Niestety, nie w każdych warunkach będzie to możliwe. Głośniki są bardzo ciche, nawet na najgłośniejszym ustawieniu (sytuację ratuje możliwość podłączenia słuchawek, których nie znajdziemy w zestawie z tabletem). Przez to natomiast wydobywający się z nich dźwięk jest czysty i nie można się zbytnio przyczepić do jego jakości (pamiętając oczywiście o tym, że jest to tablet, a nie słuchawki jednego ze znanych producentów audio).
Aparat
Na pleckach Prestigio MultiPad 8.0 3G Note znajdziemy oczko aparatu o rozdzielczości 5 Mpix. Jak możecie się przekonać poniżej, robi bardzo przyzwoite zdjęcia. W aplikacji aparat mamy dostępne wyłącznie standardowe ustawienia: aparat, wideo i panorama, a także: sceneria (auto, noc), ekspozycja i balans bieli. Mamy również kamerkę do połączeń wideo, którą z powodzeniem możemy wykorzystać np. w aplikacji Skype.
Gry, benchmarki
Jak tablet radzi sobie z bardziej wymagającymi tytułami, jak Asphalt 7: Heat, Real Racing 3 czy GTA 3, możecie zobaczyć na wideo. Trudno nie odnieść wrażenia, że podczas grania tablet co jakiś czas przycina. Z prostymi produkcjami, jak Angry Birds czy iRunner, urządzenie radzi sobie bez jakichkolwiek problemów.
Benchmarki:
AnTuTu: 10324 (CPU: 3166, GPU: 4699, RAM: 1699, I/O: 760)
Quadrant: 4157
An3DBench: 7884
An3DBenchXL: 32592
Vellamo: HTML5: 1541, metal: 494
CF-Bench: 10169, 3014, 5876
NenaMark1: 60,5
NenaMark2: 59,7
OpenGL: 60,3
Akumulator
Bateria o pojemności 6000 mAh może nie brzmi imponująco, ale spokojnie wystarcza, by móc się cieszyć całkiem przyzwoitym czasem pracy urządzenia w różnych konfiguracjach. I tak, przy minimalnej jasności ekranu z włączonym WiFi możemy przeglądać strony internetowe przez ponad 13 godzin (jak jednak wspomniałam, na minimalnej jasności ekran jest naprawdę ciemny i dość trudno się z niego korzysta). Jeśli wyświetlacz maksymalnie rozjaśnimy, czas skraca się do siedmiu godzin i dziesięć minut. Z kolei przeglądanie sieci z najjaśniejszym ekranem i korzystaniu z 3G, powoduje rozładowanie akumulatora po pięciu godzinach i piętnastu minutach.
Jeśli ktoś jest zainteresowany potraktowaniem MultiPad 8.0 3G Note jako mobilnej konsoli do gier, zainteresują go poniższe wyniki. Granie z włączonym WiFi i maksymalnie rozjaśnionym wyświetlaczem jest możliwe przez sześć i pół godziny, natomiast maksymalne przyciemnienie powoduje wydłużenie czasu pracy nawet o trzy godziny.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że Prestigio MultiPad 8.0 3G Note jest interesującym urządzeniem, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Z całą pewnością znajdzie wielu zwolenników ze względu na rysik, oferujący długi czas pracy akumulator, 3G z obsługą Aero2 oraz dobre parametry techniczne. Niestety, nie jest to sprzęt bez wad. Często wyraźnie brakuje mu mocy, a prześwity dają o sobie znać.
Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją (6 miesięcy na akumulator). Jego koszt to 1299 złotych.
Plusy:
– czas pracy akumulatora,
– 3G z obsługą Aero2,
– rysik,
– przyzwoity aparat,
– wzornictwo przykuwające wzrok.
Minusy:
– wydajność pozostawiająca wiele do życzenia podczas codziennego użytkowania,
– prześwity,
– ciche głośniki,
– brak oprogramowania konwertującego pismo ręczne na cyfrowy tekst,
– grubość.
Braki:
– GPS,
– Bluetooth.
_
W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji.