Recenzja tabletu Overmax Solution 10 II 3G (wideo)

overmax-solution-10-II-3G-tabletowo-recenzja-13

O ile jeszcze jakiś czas temu bez 3G w tablecie wiele osób potrafiło się obejść, zadowalając rozwiązaniami typu tethering czy mifi, tak ostatnio, z wielu względów, coraz większą popularnością w Polsce cieszą się produkty z wbudowanymi modułami. Jednym z nich jest Overmax Solution 10 II 3G, który co prawda nie jest najświeższym tabletem dostępnym na rynku, jednak charakteryzuje się ciekawym stosunkiem parametrów technicznych do ceny, co powoduje, że zainteresowanie tym produktem wciąż jest spore.

Na początek, standardowo, parametry techniczne testowanego produktu – Overmax Solution 10 II 3G:
– ekran IPS 10,1″ 1280 x 800 pikseli, 149 ppi,
– czterordzeniowy procesor Mediatek MTK8389 1,5GHz Cortex A7 z PowerVR SGX 544MP,
– 1GB RAM,
– Android 4.2.2 Jelly Bean,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– wyjście microHDMI,
– port microUSB,
– 3.5 mm jack audio,
– Bluetooth 4.0,
– GPS,
– 3G z obsługą Aero2, dual SIM, z możliwością wykonywania połączeń głosowych i wysyłania SMS-ów,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 0,3 Mpix,
– WiFi 802.11 b/g/n,
– akumulator o pojemności 7000 mAh,
– wymiary: 245 x 175 x 9 mm,
– waga: 634 g.

Wideo

Nie oszukujmy się – przed wejściem w posiadanie konkretnego urządzenia wielu z nas zasiada przed komputerem i wertuje mnóstwo ofert w internecie, by porównać, który sprzęt warto kupić i jakie są alternatywne propozycje w podobnej cenie. Overmax Solution 10 II 3G może wpaść w oko przede wszystkim dlatego, że jest to sprzęt „wszystkomający”, a może nawet jeszcze bardziej „wypasiony” ze względu na wartość dodaną w postaci wielu preinstalowanych aplikacji i 3G z możliwością wykonywania rozmów głosowych, co pozwala korzystać z tabletu jak z telefonu.

Papierowa specyfikacja techniczna w cenie ok. 760 złotych jest interesująca, ale dopiero wzięcie urządzenia w ręce pozwala powiedzieć na jego temat coś więcej niż to, że „powinno nieźle działać, bo ma cztery rdzenie”, „rozdzielczość ekranu jest standardowa, czcionki nie będą ostre jak żyleta, ale powinny wystarczyć” czy „o! ma GPS, Bluetooth i 3G, a do tego kosztuje w sumie niewiele – nic, tylko brać!”.

Sprawdźmy zatem, jak urządzenie to sprawdza się podczas codziennego użytkowania.

Pierwsze wzięcie Overmax Solution 10 II 3G w dłonie zaraz po wyjęciu z pudełka i od razu w oczy rzuca się pierwsza wada tabletu – spasowanie elementów obudowy. O ile pomysł zastosowania w tylnej obudowie dwóch materiałów – aluminium i kawałka tworzywa sztucznego – pod względem wzornictwa (wygląda ciekawie) i funkcjonalności (plastik nie zakłóca pracy WiFi czy GPS) jest strzałem w dziesiątkę, tak niekoniecznie pod względem estetycznym i trwałości. Okazuje się bowiem, że ów plastik odstaje i ugina się pod palcami, a żeby tego było mało – znacznie odstaje od pozostałej części obudowy, powodując tworzenie się dość dużej szczeliny.
Ogólna jakość wykonania urządzenia stoi na dobrym, aczkolwiek nie idealnym poziomie. Poza wspomnianą zaślepką z tworzywa sztucznego, pozostałe elementy obudowy spasowane są bez zastrzeżeń. Szkielet obudowy jest stosunkowo sztywny, choć przy solidniejszym chwycie słychać delikatne trzeszczenie, a mocniejsze ściśnięcie tabletu skutkuje pojawieniem się na ekranie efektu tzw. „pływania”.

Wspomnianą zaślepkę zmuszeni będziemy usuwać w dwóch sytuacjach – jeśli zechcemy zmienić karty SIM (pamiętając, że do naszej dyspozycji zostały oddane takowe dwa) lub kartę microSD.

Korzystając z tabletu Solution 10 II 3G trzeba pamiętać o robieniu sobie częstych przerw, spowodowanych jego sporą wagą. Ta wynosi ponad 600 gramów i jest odczuwalna, zwłaszcza, gdy sprzęt użytkujemy dość długo w jednej pozycji.

Tablet wyjęliśmy już z pudełka, zapoznaliśmy się z jego wyglądem i jakością wykonania, nadszedł moment włączenia. Ale chwila, gdzie jest włącznik? Przyzwyczaiłam się już do tego, że producenci starają się ograniczyć liczbę przycisków znajdujących się na obudowie, a w tym przypadku, poza standardowym włącznikiem i regulacją głośności, mamy do dyspozycji przycisk wstecz, który… często myliłam właśnie z włącznikiem. Oczywiście nie twierdzę, że nadmiar przycisków to wada (dla niektórych może to był spora zaleta), ale w moim przypadku powodowało to częste pomyłki w obsłudze urządzenia – oczywiście w początkowej fazie zaprzyjaźniania się z nim.

Po chwili od wciśnięcia odpowiedniego przycisku na ekranie pojawia się logo Overmax, natomiast po dwudziestu sekundach tablet gotowy jest do pracy. I tu od razu zaskoczenie – nagromadzenie preinstalowanych aplikacji. Oprócz standardowych programów w postaci przeglądarki internetowej, poczty, zegara, książki telefonicznej, telefonu, SMS/MMS, kalendarza, galerii, odtwarzacza wideo i muzyki, map Google, Gmail, Google Play, kalkulatora, rejestratora dźwięku, Movie Studio czy kalendarza, do naszej dyspozycji zostało oddanych wiele innych. I tak, wśród preinstalowanych aplikacji znajdziemy: Avast! Mobile Security, Wireless Input Device, Compass, Documents To Go, Be-on-road, coigdzie.pl, Open FM, radio, DGP, easyCALL, GG, Interia, Kingsoft Office, Nexto, Onet, OpenFM, Wiki Encyklopedia, Zumi oraz File Manager.

Overmax Solution 10 II 3G działa pod kontrolą Androida w wersji 4.2.2 Jelly Bean, który w przypadku tego produktu nie został do końca spolszczony. I tak, znajdziemy tu, zwłaszcza w ustawieniach, takie kwiatki, jak na przykład „SIM management”, „audio profiles”, „workspace transition effect”, „scheduled power on & off” i kilka innych.

Jeśli chodzi o samego Androida – jest to standardowy system, w którym urządzeniem zarządzamy z poziomu dwóch belek systemowych wysuwanych z góry. Z lewej strony mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju powiadomieniami, z prawej natomiast – z szybkimi ustawieniami (jak np. WiFi, Bluetooth, GPS, jasność ekranu, obracanie ekranu czy tryb samolotowy) oraz możliwością przejścia do ustawień ogólnych, szczegółowych, testowanego sprzętu.

Dolna belka systemowa z kolei różni się od standardowej obecnością jednej dodatkowej ikony. Poza trzema znanymi nam ze wszystkich tabletów z Androidem wstecz, home i otwarte aplikacje, w lewym dolnym rogu znalazło się miejsce dla przycisku odpowiedzialnego za robienie screenshotów (ten sam efekt uzyskujemy przez jednoczesne wciśnięcie kombinacji klawiszy: włącznik + Vol-).

Za pracę Overmax Solution 10 II 3G odpowiada połączenie czterordzeniowego procesora Mediatek MTK8389 (Cortex A7) o częstotliwości taktowania 1,5GHz (CPU-Z jest innego zdania… pokazuje 1,2GHz) z 1GB RAM i Androidem 4.2.2 Jelly Bean. Niestety, nie jest to połączenie idealne.

W pierwszych chwilach użytkowania tabletu nie miałam do niego większych zastrzeżeń. Sytuacja zmieniła się po chwili, gdy okazało się, że w wielu przypadkach otwieranie aplikacji nie jest natychmiastowe nawet, gdy w tle nie ma działających programów. Ogólnie podczas dłuższego użytkowania tabletu dało się odczuć, że nie mam do czynienia z najszybszym tabletem, gdyż zdarzały mu się mniejsze lub większe przycinki, ale nie były na tyle irytujące, bym stwierdziła, że mam ochotę wyrzucić sprzęt za okno (swoją drogą, pewnie by mu się nic nie stało – co to jest wylecieć z parteru… ;)).

Tu warto zerknąć w wyniki testu pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 68,91 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 22,33 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 14,38 MB/s, 3681.85 IOPS(K)
– szybkość losowego zapisu danych: 0,8 MB/s, 206.62 IOPS(K)

Tablet posiada 16GB pamięci wewnętrznej, z czego 12,6GB mamy do dyspozycji na dane. Oczywiście pamięć możemy rozszerzyć dzięki slotowi kart microSD, ale jest tu jeden haczyk – nie ma możliwości przenoszenia aplikacji z pamięci tabletu na kartę, co dla wielu może się okazać dużą wadą. Dobrze, że tablet nie ma o połowę mniej pamięci…

O działaniu Solution 10 II 3G co nieco już wiecie, teraz kilka słów odnośnie oferowanych przez niego modułów łączności: 3G, WiFi, GPS i Bluetooth, z których działaniem podczas testów nie miałam żadnych problemów.

WiFi spisywało się świetnie i mogłam mówić o zrywaniu połączenia czy brakiem chęci współpracy. Również siła sygnału WiFi była na odpowiednio zadowalającym poziomie, metr od routera: -37 dB, dziewięć metrów dalej: -65 dB.

GPS jest czuły, aczkolwiek nie na tyle, by złapał fixa w pomieszczeniu. Na zewnątrz trwa to około minuty. Bez większych trudności poprowadzi nas do wyznaczonego celu. Bluetooth z kolei jest nieodzownym wsparciem dla osób, które chcą rozmawiać za pomocą Solution 10 II 3G, ale przez słuchawkę w uchu.

Najdłużej natomiast zatrzymam się przy 3G, które – z wiadomych względów – w przypadku Overmax Solution 10 II 3G jest najważniejszym komponentem. Jak już bowiem wspomniałam, tablet =oferuje dwa sloty kart SIM. Zabieg ten sprawia, że możemy zminimalizować koszty korzystania zarówno z internetu (dane mobilne), jak również z samego telefonu (rozmowy, wiadomości, etc.). Co ważne, urządzenie oferuje wsparcie dla Aero2 – niezależnie od gniazda, do którego włożymy kartę.

Tym, co może zaskakiwać w testowanym tablecie, jest możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, co jest bardzo rzadko spotykane w 10,1-calowych urządzeniach tego typu – zwłaszcza poniżej 1000 złotych. Ale tu taką możliwość mamy i grzech by było nie skorzystać.

Mikrofon znajduje się na lewej krawędzi tabletu, z kolei głośniki – na tylnej jego obudowie. Nie ulega wątpliwości, że rozmawianie przez to urządzenie jest niewygodne. Rozmówca jest nieźle słyszany, podobnie jak my, ale do idealnej jakości rozmowy wiele brakuje. Dlatego, jak już wspomniałam, najlepszym wyjściem jest podłączenie słuchawki Bluetooth.

Od modułów łączności do portów i złączy niedaleka droga, zatem im poświęcę kolejny akapit. A konkretniej: wyjściu microHDMI oraz portowi microUSB.

Wyjście microHDMI pozwala na przewodowe przesłanie obrazu i dźwięku z tabletu do telewizora, z czym radzi sobie bardzo dobrze i bezproblemowo. Jeśli ktoś jednak woli przesyłanie danych do dużego ekranu bez kabli, również znajdzie tu coś dla siebie, dzięki wsparciu dla bezprzewodowego wyświetlacza.

Port microUSB natomiast ma szerokie zastosowanie, pod warunkiem oczywiście, że posiadamy przejściówkę na pełnowymiarowe USB – a taką, na szczęście, znajdujemy w zestawie sprzedażowym z Solution 10 II 3G. Dzięki niej możemy podpiąć akcesoria peryferyjne w postaci, między innymi, pendrive’a, myszki i klawiatury. Podłączenie do komputera ma dwa zastosowania – ładowanie tabletu oraz przesyłanie danych w obie strony. 1GB danych z tabletu na komputer i odwrotnie przesłało się z taką samą szybkością, wynoszącą 30 MB/s.

Jeśli już wgraliśmy na nasz sprzęt wszystkie potrzebne pliki, wreszcie możemy skupić się na ich przeglądaniu. Do tego służy 10,1-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 149 ppi. Nie jest to powalająca wartość, przez co czcionki są oczywiście czytelne, ale do pięknej ostrości im brakuje – jakby nie było, taka rozdzielczość była do niedawna najwyższą na dziesięciu calach i trzeba było sobie jakoś z nią radzić.

Odwzorowanie kolorów stoi na bardzo dobrym poziomie, podobnie jak kontrast i reakcja na polecenia użytkownika. Kąty widzenia są bardzo dobre, ale nie idealne – można się przyczepić do delikatnego przekłamania kolorów przy znacznym kącie odchylenia. Maksymalna jasność wyświetlacza do najwyższych niestety nie należy (300 nitów), przez co korzystanie z tabletu w pełnym słońcu, którego teraz będzie już tylko coraz więcej, jest uciążliwe.

A jak jest z odtwarzaniem wideo? Spójrzmy, jak tablet poradził sobie na preinstalowanym odtwarzaczu ze standardowymi próbkami:
– mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy: płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: z napisami),
– mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy: płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: z napisami),
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: płynnie, z dźwiękiem, jedna ścieżka dźwiękowa dostępna (MX Player: obie ścieżki dostępne),
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy: płynnie, bez dźwięku, bez napisów (MX Player: z napisami, z dźwiękiem),
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3: płynnie, bez dźwięku (MX Player: z dźwiękiem),
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac: płynnie, z dźwiękiem,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac: płynnie, z dźwiękiem,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps: płynnie,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3: nie odtworzył (MX Player: płynnie, z dźwiękiem),
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy: płynnie, bez dźwięku, bez napisów (MX Player: z napisami) – nieobsługiwany kodek dts.

Głośniki do najgłośniejszych nie należą. Niestety, wyraźne dosłyszenie dialogów w filmie podczas jazdy samochodem (oczywiście przez pasażerów, nie kierowcę) może być utrudnione. Pozytywny jest za to fakt, że jakość odtwarzanego dźwięku, nawet na maksymalnej głośności, jest bardzo dobra – brak tu charczenia i trzeszczenia, z którym mamy do czynienia w podobnych rozwiązaniach konkurencji. Trzeba jednocześnie pamiętać, że głośniki znajdują się na tylnej ściance urządzenia, przez co kładąc je na jakiejkolwiek powierzchni, automatycznie zagłuszymy wydobywający się z nich dźwięk.

Poprzeglądaliśmy strony internetowe, poczytaliśmy PDF-y, posłuchaliśmy muzyki – pora w coś zagrać!

Ale jeśli spodziewaliście się wysokiej wydajności i płynności – zawiodę Was. Odniosłam wrażenie, że to, czy dana gra działa tak, jak byśmy tego oczekiwali, zależy od kaprysu urządzenia. Raz Asphalt 8: Airborne działał płynnie, innym razem przycinał i klatkował. Z GTA: San Andreas przez większość czasu nie było problemów, choć raz na jakiś czas występowały. W skrócie: Solution 10 II 3G nie jest idealnym tabletem do gier, ale nadaje się do okazjonalnego pogrania w bardziej wymagające tytuły, jak wyżej wymienione czy GTA 3 lub Real Racing 3. Z prostszymi grami radzi sobie o wiele lepiej.

Przy okazji gier, zainteresowanych odsyłam do testów syntetycznych, a więc do benchmarków:
NenaMark2: 37,6
NenaMark1: 54,6
Quadrant: 4750
AnTuTu: 13195
CFBench: 21288, 7496, 13012
An3DBench: 7195
An3DBenchXL: 34313
Vellamo: html5:1508, metal: 500
3D Mark:
Ice Storm: 2924
Ice Storm Extreme: 1505
Ice Storm Unlimited: 2550

Aparat

Aplikacja aparat jest bardzo prosta i intuicyjna w użytkowaniu. Pod ręką mamy dostępne szybkie ustawienia w postaci możliwości przejścia do trybu panorama lub włączenia automatycznego robienia zdjęć, gdy zostanie wykryty uśmiech. W ustawieniach możemy zmienić między innymi rozmiar zdjęcia (5, 2, 1.3, 1 Mpix, VGA, QVGA), ekspozycję, efekt (mono, sepia zwykła lub niebieska, negatyw), balans bieli (światło żarowe, światło dzienne, fluorescencja, zachmurzenie).

Zastosowana dioda LED próbuje ratować zdjęcia robione w słabym oświetleniu, ale… efekty są marne.

Akumulator

Akumulator Overmax Solution 10 II 3G przetestowałam głównie pod kątem przeglądania zawartości sieci – zarówno korzystając z 3G, jak i z WiFi. Jak się okazało, w obu przypadkach czas ten był zbliżony. Buszowanie w internecie z minimalną jasnością ekranu i 3G (Aero2) jest możliwe przez prawie jedenaście godzin, co jest świetnym wynikiem. Gdy jasność zmienimy na maksymalną, czas ten skraca się o ponad połowę – do pięciu godzin.

Jeśli natomiast korzystamy z WiFi – na najjaśniejszym ustawieniu wyświetlacza w sieci posiedzimy przez sześć godzin, natomiast na najciemniejszym – prawie dwanaście.

Ładowanie tabletu trwa trzy godziny i odbywa się przez gniazdo ładowania, a nie port USB (oczywiście ten możemy wykorzystać do ładowania tabletu podłączając go do komputera). Podczas procesu ładowania obok gniazda świeci się dioda – na czerwono, gdy trwa ładowanie, na zielono – gdy ładowanie się zakończy.

Podsumowanie

Overmax Solution 10 II 3G nie zachwyca wydajnością, ale dobrze sprawdza się w powierzonych mu codziennych zadaniach. Jak zobaczycie poniżej, tablet ten ma dużo zalet, które przewyższają wady, które – choć czasem irytujące – można znieść.

Zalety:
– pełne zaplecze komunikacyjne: 3G, GPS, Bluetooth, WiFi,
– 3G ze wsparciem dla Aero2, dual SIM i możliwością dzwonienia,
– dobre głośniki,
– niezły ekran, choć o standardowej rozdzielczości,
– czas pracy akumulatora,
– dioda informująca o procesie ładowania tabletu,
– czujnik natężenia światła,
– bogactwo preinstalowanych aplikacji (choć… dla niektórych może to być wada).

Wady:
– nie do końca spolszczony system,
– odstająca zaślepka z tworzywa sztucznego,
– występujące braki płynności podczas zwykłego użytkowania tabletu,
– brak możliwości przenoszenia aplikacji na kartę pamięci.

Cena: ok. 760 złotych

Exit mobile version