Firma Modekom zaczęła 2013 rok od mocnego uderzenia. Jej portfolio, liczące obecnie kilkanaście urządzeń, uzupełniły modele dwu- i cztero-rdzeniowe, których parametry techniczne – przynajmniej na papierze – robią wrażenie. Jednym z nich jest Modecom FreeTab 8014 IPS X4, 8-calowy przedstawiciel czterordzeniowej rodziny, do której należą jeszcze dwa urządzenia z ekranami 9,7″ i 11,6″. Nimi zajmiemy się kiedy indziej, tymczasem zapraszam do zapoznania się z recenzją wspomnianego modelu FreeTab 8014 IPS X4.
Parametry techniczne Modecom FreeTab 8014 IPS X4:
– czterordzeniowy AllWinner A31 (Cortex A7) 1GHz z PoverVR SGX544 MP2,
– 2GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– ekran IPS, 8″ 1024 x 768 pikseli,
– Android 4.1.1 Jelly Bean,
– slot kart microSD (do 32GB),
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 0,3 Mpix,
– port microUSB,
– wyjście miniHDMI,
– WiFi 802.11b/g/n,
– akumulator o pojemności 4400 mAh,
– wymiary: 199,8 x 152,5 x 9,8 mm,
– waga: 480 g.
Przegląd wideo
Pierwsze wrażenia
Tym, co pierwsze rzuca się w oczy po wzięciu tabletu w dłonie, jest oczywiście wzornictwo i jakość wykonania. Przedni panel skrywa w sobie 8-calową matrycę. Ramki okalające ekran nie są przesadnie grube, a oczko kamerki znajduje się nie nad wyświetlaczem, a po jego lewej stronie.
Patrząc na tablet z boku nie sposób nie zauważyć, że został skonstruowany tak, że jego ekran znacznie wystaje z obudowy. Ta wystająca jego część otoczona jest plastikową, czarną ramką, która z kolei chowa się w aluminiową taflę obudowy. Należy zauważyć, że przy łączeniach poszczególnych elementów obudowy, świetnie ze sobą spasowanych, są niewielkie szczeliny, w których lubi się zbierać kurz.
Prawa krawędź urządzenia skrywa w sobie przycisk Home, którego – z tego, co pamiętam – nie zdarzyło mi się użyć nawet raz (chyba, że przypadkiem), slot kart microSD (obsługujący karty do 32GB), port microUSB, wyjście miniHDMI oraz włącznik tabletu, służący również do usypiania. Na lewym boku znajdziemy 3,5 mm jack audio oraz głośnik, który umieszczony jest dość niefortunnie – trzymając tablet w pozycji poziomej niestety zasłaniamy go dłonią, przez co zagłuszamy wydobywający się z niego dźwięk. Z tyłu, przy lewej krawędzi, znajdziemy oczko aparatu, a niżej logo Modecom i wszelkie oznaczenia.
Czego brakuje? Jeśli czytaliście uważnie i tak samo oglądaliście zdjęcia, na pewno wychwyciliście, że tablet Modecom nie oferuje przycisków do regulacji głośności. Oczywiście brak ten nie jest uciążliwy ze względu na to, że obok standardowych przycisków systemowych, na pasku znalazły się dodatkowe ikonki – właśnie do kontrolowania głośności treści audio (a zaraz obok również do robienia screenshotów).
Modecom FreeTab 8014 IPS X4 robi bardzo dobre wrażenie pod względem wzornictwa i jakości wykonania: nic nie skrzypi, elementy obudowy są ze sobą świetnie spasowane, a ekran nie ugina się pod palcami. Warto jednak pamiętać o tym, że po dłuższym czasie użytkowania aluminiowa obudowa modelu może się rysować.
Charakterystyka portów:
– slot kart microSD: obok slotu nie ma rysunku obrazującego, w którą stronę należy włożyć kartę – stosownej adnotacji nie znajdziemy również w żadnej z książeczek użytkownika, dołączonych do zestawu z tabletem. Dla mniej zaawansowanych użytkowników może być to problem. Włożona do slotu karta nie wystaje z niego;
– wyjście miniHDMI: umożliwia podłączenie tabletu do telewizora i przesył zarówno obrazu, jak i dźwięku;
– microUSB: wtyczka jest stabilnie osadzona w porcie. Można go wykorzystać do podłączenia, oczywiście przez odpowiednią przejściówkę, czytników kart pamięci (SD, Memory Stick Pro Duo), myszek i klawiatur, pendrive’a. Nie udało mi się, niestety, zmusić do współpracy z urządzeniem zewnętrznego modułu 3G (Huawei E1750). Przesył danych (1GB) z komputera na tablet trwa 89 sekund, natomiast odwrotnie: 52 sekundy.
W zestawie z tabletem otrzymujemy długi, prawie 2-metrowy kabel USB, do którego można podłączyć adapter sieciowy do ładowania, przejściówkę z microUSB na pełnowymiarowe USB, dwie książeczki oraz eleganckie etui.
Działanie, oprogramowanie
Modecom FreeTab 8014 IPS X4 pracuje w oparciu o Androida Jelly Bean w wersji 4.1.1. Ostatnio pojawiła się nowa wersja oprogramowania urządzenia, oznaczona numerkiem 1.1. Otrzymałam informację, że wprowadza ona szereg zmian, z których najważniejszą jest stabilizacja pracy systemu oraz optymalizacja działania aplikacji. Poprawia także współpracę tabletów ze sklepem Google Play oraz kompatybilność względem dostępnych aplikacji. Dodatkowo, oprogramowanie zawiera nową wbudowaną aplikację do obsługi kamer, a także wzbogacony interfejs aplikacji, aby był bardziej czytelny.
Oczywiście dokonałam aktualizacji oprogramowania. W dalszym ciągu gry, które wcześniej były niekompatybilne, czyli np. GTA 3 czy Asphalt 7, takie niestety pozostały (aczkolwiek można je zainstalować z plików .apk). Żeby tego było mało, często zdarzało się, że sklep z aplikacjami wymuszał zamknięcie, co uniemożliwiało pobieranie treści z marketu. Problem ten w pewnym momencie był na tyle irytujący i uciążliwy, że zdecydowałam się przywrócić ustawienia fabryczne – dopiero wtedy ustąpił i mogłam cieszyć się bezproblemowym dostępem do sklepu i pobieraniem z niego aplikacji i gier.
Na tablecie preistalowanych zostało kilka aplikacji, spośród których największą moją uwagę przykuł czytnik książek elektronicznych Moon+ Reader Pro. Program co prawda jest dostępny w Google Play (16 złotych), ale jakoś wcześniej nie miałam z nim styczności (czytanie e-książek udoskonalam na Kindle Paperwhite). Umożliwia spersonalizowanie czytnika tak, by dla każdego czytanie było maksymalnie przyjemne i optymalne. Dostępne są tryby dzienny i nocny, autoprzewijanie stron, możliwość zmiany jasności ekranu i rozmiaru czcionki i wiele innych, przydatnych opcji.
Preinstalowane aplikacje: 4K Video Player, aparat, File Manager, Flash Player, galeria, Gmail, przeglądarka internetowa, kalendarz, kalkulator, Moon+ Reader, odtwarzacz muzyczny, poczta, rejestrator dźwięku, sklep Google Play, YouTube. Nie uświadczymy tu żadnego pakietu biurowego, ale takowy można pobrać z Google Play.
Do działania Modecom FreeTab 8014 IPS X4 zasadniczo nie można mieć większych zastrzeżeń, bowiem działa płynnie i wydajnie. Czasem jednak można odnieść wrażenie, że urządzenie wcale nie oferuje czterordzeniowego procesora, tylko dwu. Wrażenie to może być spowodowane faktem, że co prawda Allwinner A31 ma cztery rdzenie, ale oparte o Cortex A7.
Przy dłuższym użytkowaniu obudowa tabletu staje się lekko ciepła – zwłaszcza przy krawędzi, na której znajdują się porty.
Wyświetlacz
Wyświetlacz, którego przekątna jest dość nietypowa – wynosi bowiem 8″, ma rozdzielczość 1024 x 768 pikseli i jest wystarczająca w codziennym użytkowaniu. Trzymając tablet w poziomie czcionka wydaje się ostra i czytelna, w pionie natomiast, by tak było, należy treści nieco przybliżyć. Na upartego jednak można przeczytać to, co znajduje się przed naszymi oczami.
Tablet został wyposażony w jednostkę IPS, więc kąty widzenia przez nią oferowane nie mogą być inne niż doskonałe. I tak właśnie jest w rzeczywistości. Przyczepić można się do jasności matrycy. Na najciemniejszym ustawieniu, nawet w pomieszczeniu, trudno się korzysta z urządzenia Modecom. Najbardziej optymalne wydaje mi się ustawienie jasności w połowie skali.
Wyświetlane barwy na wyświetlaczu tabletu Modecoma są zimne. Możemy to zaobserwować choćby w porównaniu poniżej, które przedstawia model Onda V972 i Modecom FreeTab 8014 IPS X4 (oba na maksymalnym ustawieniu jasności):
Matryca tabletu jest bardzo czuła i odpowiednio reaguje na każde polecenie użytkownika. Nie trzeba klikać dwa razy w dany odnośnik czy skrót do aplikacji.
Będąc przy ekranie nie sposób nie wspomnieć o przeglądaniu dokumentów PDF. Poszczególne ich strony wczytują się z niewielkim opóźnieniem, nie przeszkadza to jednak w czytaniu, co możecie zaobserwować na wideo z początku recenzji.
WiFi
Aluminiowa obudowa może budzić obawy o oferowany zasięg WiFi i jakość sygnału. Podczas trwania testów nie uświadczyłam większych problemów z połączeniem. Większych, bowiem mniejsze sporadycznie, ale jednak, występowały. Kilka razy zdarzyło się, że w Google Play wyskoczył błąd połączenia i dopiero przy drugiej próbie udawało się pobrać żądaną aplikację. Podobnie było w przypadku przeglądania sieci, bardzo rzadko pojawiały się komunikaty, że strona nie mogła zostać wczytana, a po chwili problem znikał.
Warto wspomnieć, że WiFi działa w trybie uśpienia tabletu. W jego przypadku, w przeciwieństwie do niektórych chińskich produktów, w ustawieniach możemy to zmienić. Do dyspozycji mamy następujące opcje: zawsze, tylko, gdy podłączony oraz nigdy.
Siła sygnału WiFi
Metr od routera |
10 metrów od routera |
|
Modecom FreeTab 8014 IPS X4 |
– 47 dB | – 69 dB |
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo | – 49 dB | – 69 dB |
Nexo 3G |
– 41 dB | – 70 dB |
Ainol Novo 10 Hero | – 44 dB | – 66 dB |
Vido N70s |
– 54 dB | – 68 dB |
Sony Xperia Tablet S | – 40 dB | – 64 dB |
Shiru Shogun 10 Power | – 38 dB | – 68 dB |
Wideo, głośnik
Jeśli ktoś szuka 8-calowego tabletu, który sprawdziłby się jako mobilny, kinowy pożeracz czasu, z powodzeniem może skierować swój wzrok (i zawartość portfela/środki dostępne na koncie) w stronę Modecom FreeTab 8014 IPS X4. Urządzenie odtworzyło wszystkie możliwe próbki testowe, o czym możecie się przekonać poniżej. Wszystkie testowane były na preinstalowanym odtwarzaczu 4K Video Player:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie, z dźwiękiem,
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, za napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji dźwięku z obrazem, obie ścieżki dźwiękowe są dostępne,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.
Aplikacje wideo, takie jak TVN Player czy ipla, działają bez żadnych problemów.
Głośnik, jak już wspomniałam, umiejscowiony został dość niefortunnie. Trzymając tablet w pozycji poziomej, nie unikniemy zasłonięcia go dłonią, a co za tym idzie – zagłuszeni dźwięku. Ten z kolei, nawet na najgłośniejszym ustawieniu, jest czysty. Ale to tylko dlatego, że jest cichy.
Gry
GTA 3, Rayman Jungle Run, Horn, Asphalt 7: Heat – to tylko nieliczne z wymagających gier, których nie uda nam się pobrać na Modecom FreeTab 8014 IPS X4, ale oczywiście można zainstalować z plików .apk. Natomiast bez problemu można ściągnąć i wypróbować takie tytuły, jak Real Racing 3 czy Need for Speed: Most Wanted. Jak sobie z nimi radzi, możecie zobaczyć pod koniec wideo. Oczywiście z działaniem mniej wymagających produkcji, jak iRunner, Angry Birds czy Granny Smith, nie ma żadnych problemów.
Benchmarki:
AnTuTu: 12705 (CPU: 4516, GPU: 5892, RAM: 1469, I/O: 828),
Quadrant: 3299,
An3DBench: 7225,
An3DBenchXL: 31948,
Vellamo: HTML5: 1068, metal: 376,
CF-Bench: 18092, 3683, 9446,
Smartbench 2011: 3365,
NenaMark1: 58,7
NenaMark2: 59,1
OpenGL: 58,1
Aparat
FreeTab 8014 IPS X4 posiada jeden z lepszych aparatów, z jakimi miałam do czynienia w tabletach testowanych w ostatnim czasie. Oczko aparatu znajduje się w niezbyt ciekawym miejscu, bo w rogu obudowy, przez co często zdarza się, że zasłaniamy je palcem. Jego rozdzielczość to 5 Mpix. Zdjęcia zrobione aparatem tego tabletu są dobrej jakości.
Co ważne, aparat oferuje touchfocusa, dzięki czemu sami możemy zdecydować – przez kliknięcie w dane miejsce wyświetlacza, co ma być ostre na zdjęciu. Dodatkowo do naszej dyspozycji oddanych zostało wiele ustawień. W tym: ekspozycja, balans bieli, wykrywanie uśmiechu, panorama, zdjęcia seryjne, a także efekty: negatyw, sepia, czarno-białe, lomo, itp.
Oczywiście po drugiej stronie, czyli obok wyświetlacza, znajduje się także kamerka do połączeń wideo. Można ją z powodzeniem wykorzystywać np. w aplikacji Skype.
Akumulator
Najsłabszym ogniwem FreeTab 8014 IPS X4 jest… właśnie akumulator. Jego pojemność wynosi 4400 mAh i oferuje niezbyt ciekawy czas pracy. Przeglądanie internetu z włączonym WiFi i jasnością ustawioną na maksymalną wartość jest możliwe przez trzy godziny. Po zmniejszeniu jasności do minimum, czas ten wydłuża się do niecałych pięciu godzin. Jeśli z kolei chcemy potraktować tablet jako konsolę, z włączonym WiFi i maksymalnie jasnym ekranem pogramy przez dwie godziny i czterdzieści minut, natomiast z maksymalnie ciemnym – cztery godziny.
Warto zwrócić uwagę na występujący problem z ładowaniem przez USB. Po podłączeniu do komputera przez chwilę tablet się ładuje, po czym proces jest przerywany.
Podsumowanie
Urządzenie Modecom oferuje dobry stosunek parametrów technicznych do ceny (zaczyna się od 800 złotych) i oferowanych rzeczywistych możliwości. Jeśli ktoś potrzebuje świetnie wykonanego, 8-calowego tabletu do przeglądania internetu, oglądania filmów, grania, ewentualnie czytania dokumentów PDF, z dobrym wyświetlaczem – może się zainteresować tabletem FreeTab 8014 IPS X4. Musi mieć jednak świadomość, że akumulator nie pozwoli mu na zbyt długie odejście od gniazdka elektrycznego.
Nie jest to jednak sprzęt dla wszystkich – nie tylko ze względu na krótko działającą baterię, ale także na sporadycznie występujące problemy z WiFi oraz braki: przede wszystkim Bluetooth. Nie posiada również GPS i 3G, ale tego typu dodatków w tablecie za wspomnianą kwotę, z taką specyfikacją techniczną, raczej nie powinniśmy się spodziewać.
Alternatywy
Pierwszym tabletem, który przychodzi na myśl, jest niewątpliwie Onda V812, która… oferuje zbliżone parametry (akumulator 4500 vs 4400 mAh, w identycznej obudowie) – w Polsce sprzedawana jest w cenie 799 złotych. Od 590 złotych z kolei jest dostępny Pentagram 8.5 z dwurdzeniowym procesorem Amlogic 8726-MX 1.5GHz, 1GB RAM, 16GB pamięci i aparatem 2 Mpix. Jest jeszcze Prestigio MultiPad Note 8.0 3G za 1299 złotych z dwurdzeniowym Rockchip RK3066, 16GB, akumulatorem 6000 mAh, Androidem 4.1 i obsługą rysika. Jeśli znacie jakieś inne ciekawe alternatywy – dajcie znać w komentarzach.