Jedni preferują smukłe i niewielkich rozmiarów, inni wolą grube i dość spore. Mowa oczywiście o tabletach, choć tyczy się to wielu aspektów naszego życia. Jeśli przesadną wagę traktujecie obojętnie, grubość nie jest dla Was problemem, a liczą się przede wszystkim zastosowane w urządzeniu komponenty i stosunek parametrów technicznych do ceny, powinniście się zainteresować tabletem Kruger&Matz KM0973G, który miałam okazję przetestować.
Urządzenie jest młodszym bratem recenzowanego przeze mnie niedawno modelu KM1010, który w sieci zbiera bardzo dobre opinie od użytkowników i recenzentów. Po dłuższym czasie spędzonym z KM0973G mogę stwierdzić, że w jego przypadku będzie bardzo podobnie. O ile jednak wspomniany produkt był 10,1-calowy, tak opisywany ma ekran o przekątnej 9,7″ i coś, czego w KM1010 zabrakło, mianowicie modem 3G. Poniżej dowiecie się jak KM0973G wypadł w testach.
Parametry techniczne Kruger&Matz KM0973G:
– ekran IPS 9,7″ o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 o częstotliwości taktowania 1,6GHz z czterordzeniowym Mali 400,
– Android 4.1 Jelly Bean,
– 1GB RAM,
– 8GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– port microUSB,
– wyjście HDMI,
– 3.5 mm jack audio,
– Bluetooth 2.1,
– WiFi,
– głośniki stereo z przodu obudowy,
– kamerka 2 Mpix,
– aparat 3 Mpix,
– WiFi 802.11/b/g/n,
– akumulator o pojemności 7000 mAh,
– wymiary: 240 x 184 x 11 mm,
– waga: 608 g.
Cena: 870 złotych
Przegląd wideo
Pierwsze wrażenia
Podobnie jak jego 10,1-calowy brat, jest ciężki i gruby – i to właściwie te dwie kwestie najbardziej rzucają się w oczy przy pierwszym kontakcie z urządzeniem. Waga sprawia, że przy dłuższym użytkowaniu ręce jednak minimalnie odczuwają ciężar i proszą o chwilę odpoczynku, z kolei grubość może być zastanawiająca – spokojnie zmieściłby się w obudowie pełnowymiarowy port USB, którego jednak tu nie znajdziemy.
W większości tabletów mamy do czynienia z nudnym wzornictwem. Tutaj są rzadko spotykane, frontowe, małe głośniki, które w pozytywny (w moich oczach) sposób wpływają na ogólny wygląd produktu. Patrząc na niego z boku możemy dojrzeć bez trudu, że obudowa składa się z czterech części: tylnego panelu (ten z kolei w większości wykonany jest z aluminium, po części z plastiku), plastikowej ramki ciągnącej się przez całą długość wszystkich krawędzi i łączy ze wspomnianą częścią tylnego panelu, plastikowej ramki zachodzącej na ekran oraz tafli dotykowego ekranu. O ile z tyłu przyczepić się można jedynie do dość dużej szczeliny między poszczególnymi elementami plecków, tak z przodu wychodzi nie do końca odpowiednie spasowanie obudowy. Po wzięciu urządzenia w ręce to po prostu słychać – nie jest to co prawda przesadne trzeszczenie, ale delikatne szmery obudowy. Co więcej, lekkie naciśnięcie na ramkę okalającą ekran przy włączonym wyświetlaczu sprawia, że pojawia się efekt pływania ekranu. Dodatkowo cała konstrukcja jest zbyt mało sztywna, przez co ściśnięcie go powoduje uginanie się obudowy.
Podsumowując: tylny panel tabletu wyróżnia się ciekawym wzornictwem, z przodu cieszą oko frontowe głośniki, ale ogólny efekt psują dość szerokie ramki okalające ekran przy bocznych krawędziach (prawej i lewej) i plastikowa ramka dookoła ekranu. W całość wpasowane zostały srebrne przyciski. Poszczególne elementy składające się na obudowę urządzenia nie są ze sobą idealnie spasowane, ale nie jest też tak, że można mieć wrażenie, że się rozleci w rękach. Po prostu należy zwrócić uwagę na drobne niedociągnięcia i mankamenty, które mogą negatywnie zaprocentować w przyszłości. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze fakt, że tylna obudowa jest błyszcząca i uwielbia zbierać odciski palców.
Porty, złącza, przyciski
Zacznijmy może od lewej krawędzi. Tu znajdziemy same przyciski fizyczne, praktycznie wszystkie, jakie rozlokowane zostały po urządzeniu i potrzebne są nam do komfortowego korzystania z tabletu. Są to, od góry: wstecz, przyciski do regulacji głośności (+ / -) oraz menu. Włącznik z kolei umieszczony został na przeciwległej, prawej krawędzi.
Obok niego mamy do dyspozycji mikrofon, slot kart SIM, dwa porty miniUSB (jeden host, drugi PC), 3.5 mm jack audio, wyjście miniHDMI, slot kart microSD oraz gniazdo do ładowania. Z tyłu umiejscowione zostało jeszcze oczko aparatu wystające nieco ponad obudowę i osadzony w niej przycisk reset (nie był mi potrzebny), z kolei z przodu, w lewym górnym rogu, jest kamerka do połączeń wideo.
Poszczególne porty i złącza:
– gniazdo ładowania: za pierwszym razem, gdy lekko wciśniemy wtyczkę, urządzenie nie ładuje się – należy ją maksymalnie docisnąć, do czego trzeba użyć nieco więcej siły, podobnie jak do jej wyjęcia. Warto zauważyć, że korzystanie z tabletu podczas ładowania jest mało komfortowe (oczywiście możemy odwrócić go do góry nogami – wtedy problem znika, ale z kolei zasłaniamy głośniki),
– slot kart microSD: karta chowa się w obudowie, nie wystaje,
– porty miniUSB: jeden służy wyłącznie do transmisji danych z tabletu na komputer i odwrotnie, nie można ładować przez USB, do drugiego natomiast można podłączyć akcesoria peryferyjne, w tym: pendrive’a, myszkę, klawiaturę, a nawet zewnętrzny dysk twardy; prędkość przesyłania 1GB z komputera na tablet to 6,7 MB/s, odwrotnie: 16 MB/s; nie ładuje przez USB,
– slot kart SIM: karta chowa się w obudowie, nie wystaje.
W pudełku z tabletem znajdziemy ładowarkę, słuchawkę, kabel USB oraz przejściówkę z miniUSB na pełnowymiarowe USB.
3G, WiFi
Dla mnie 3G w tablecie to konieczność. Pozwala korzystać z dostępu do sieci w miejscach, w których nie ma hot-spotów. W Modelu KM0973G modem 3G jest zaletą, ale paradoksalnie również jedną z największych wad. Bo o ile spełnia swoją rolę dobrze (nie idealnie, bo czasem sam z siebie traci zasięg), czyli faktycznie po włożeniu karty do gniazda możemy się cieszyć możliwością przeglądania sieci, tak właśnie wtedy pojawiają się irytujące problemy z ekranem, które normalnie nie występują. Mowa o niekontrolowanym migotaniu ekranu, które pojawia się od czasu do czasu, ale wyłącznie, gdy w slocie znajduje się karta SIM.
Zapytacie na pewno czy tablet działa z Aero2. Chciałabym powiedzieć, że tak, ale niestety nie udało mi się zmusić go do współpracy z darmowym internetem. Nie mogę jednak potwierdzić czy jest to wina konkretnego egzemplarza, który miał ewidentne problemy z 3G, czy tak po prostu jest (a odpowiedzi od przedstawiciela Kruger&Matz wciąż niestety w tej kwestii nie otrzymałam).
Z działaniem WiFi nie było za to żadnych problemów. Przez cały czas przeglądania zawartości sieci czy pobierania aplikacji, połączenie było stabilne i nigdy nie uległo przerwaniu, choć siła sygnału pozostawia wiele do życzenia.
Siła sygnału WiFi |
Metr od routera |
10 metrów od routera |
Kruger&Matz KM0973G | – 57 dB | – 75 dB |
Vido N80RK | – 47 dB | – 68 dB |
Pipo Max-M9 | – 37 dB | – 68 dB |
Onda V812 | – 52 dB | – 69 dB |
Cube U30GT2 | – 40 dB | – 70 dB |
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo | – 49 dB | – 69 dB |
NavRoad Nexo 3G |
– 41 dB | – 70 dB |
Ainol Novo 10 Hero | – 44 dB | – 66 dB |
Wyświetlacz
Bez dwóch zdań ekran jest najmocniejszym punktem KM0973G. Świetnie reaguje na dotyk. Odczytuje każde polecenie użytkownika, będące nawet najlżejszym muśnięciem. Bez problemu można treści przybliżać i oddalać, a nawigacja po stronach internetowych i pulpitach, dzięki doskonale reagującemu wyświetlaczowi, jest czystą przyjemnością.
Przy przekątnej 9,7″ przyzwyczaiłam się już (zapewne Wy również) do rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, przez co wartość cztery razy mniejsza powodowała wyraźny spadek komfortu korzystania z urządzenia np. podczas przeglądania dokumentów PDF. Trzeba jednak pamiętać, że im lepsze parametry techniczne urządzenia, tym wyższa cena, a Kruger&Matz zależało na zaoferowaniu potencjalnym klientom sprzętu oferującego ciekawe możliwości i komponenty za rozsądne pieniądze. Dlatego też mamy tu ekran o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, który dobrze spełnia swoje zadanie, ale czcionki nie są już na tyle ostre, gładkie i czytelne, jak ma to miejsce w przypadku 2048 x 1536 – i niech mi nikt nie mówi, że nie widać różnicy… Przeglądanie stron internetowych lub wspomnianych PDF-ów w pionie jest możliwe, ale do komfortowego czytania lepiej, choćby minimalnie, przybliżyć treści.
Do kątów widzenia oferowanych przez to urządzenie, dzięki matrycy wykonanej w technologii IPS, nie można się przyczepić.
Komfortowa praca jest możliwa nawet na minimalnej jasności ekranu. Ale to wyłącznie przez fakt, że ekran jest bardzo jasny nawet wtedy – dużo jaśniejszy niż ma to miejsce np. w iPadzie trzeciej generacji na najciemniejszym ustawieniu (dla porównania: najjaśniejszy ekran w KM0973G jest odpowiednikiem ok. 30% skali jasności tabletu Apple).
Poniżej porównanie wyświetlanego obrazu w iPadzie 3 z KM0973G (na najjaśniejszym ustawieniu ekranu w obu przypadkach):
Działanie, oprogramowanie
Sercem KM9073G jest dobrze nam znany Rockchip RK3066 o częstotliwości taktowania 1,6GHz, który – choć nie jest czterordzeniowy, a dwu, odpowiada za płynną pracę urządzenia. Tablet działa sprawnie, przełączanie się między poszczególnymi ekranami jest odpowiednio szybkie, a otwieranie aplikacji nie trwa wieczność. Tablet włącza się ok. 35 sekund. Oferuje 8GB pamięci, która podzielona została na pamięć wewnętrzną, która wynosi 1,97 GB oraz NAND FLASH – 3,77 GB.
Urządzenia nie udało mi się zawiesić, przycisk reset osadzony w obudowie nie przydał mi się nawet raz. Przy działających w tle kilku aplikacjach można było odczuć spadek płynności działania. Z kolei po dłuższej chwili grania lub oglądania wideo obudowa modelu staje się lekko ciepła.
Do naszej dyspozycji została oddana standardowa, androidowa klawiatura z czterema rzędami klawiszy. Przeglądarka internetowa oferuje możliwość przeglądania stron z treściami we flashu (sprawdzane na przykładzie m.in. tabletflashgames.com).
Urządzenie nie jest zrootowane.
Wideo
Podobnie jak poprzednio testowany przeze mnie tablet Kruger&Matz, także i ten z odtwarzaniem wideo nie ma żadnych problemów – również w aplikacjach typu ipla czy TVN Player. Zresztą, zerknijcie poniżej, jak ze standardowymi próbkami poradził sobie KM0973G:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): preinstalowane odtwarzacze nie dały rady (MX Player: płynnie, z dźwiękiem),
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji dźwięku z obrazem, obie ścieżki dźwiękowe są dostępne,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.
Głośniki to osobny temat. Fajne, frontowe umiejscowienie, ale nieco nieprzemyślane. Trzymając tablet w pozycji poziomej, tak, jak wskazują na to napisy z tyłu obudowy, powoduje zasłonięcie ich dłońmi, powodując zagłuszanie wydobywającego się z nich dźwięku. Ten z kolei jest stosunkowo cichy, choć i tak głośniejszy niż w wielu tabletach i całkiem dobrej jakości, jednak na maksymalnej wartości głośniki minimalnie trzeszczą.
Gry, benchmarki
Płynność działania i wydajność graficzną połączenia Rockchip RK3066 z Malo 400 już dość dobrze znamy. Zaskoczył mnie jednak fakt, że w GTA 3 jeździmy nieprzepisowo, bo – z niewiadomych powodów – nasz samochód nie ma włączonych świateł. Gra w wymagające tytuły, jak Real Racing 3, Need for Speed: Most Wanted czy Asphalt 7: Heat, sprawia frajdę mimo tego, że czasem występują niewielkie przycięcia. Z prostymi grami, typu Fruit Ninja, Angry Birds, iRunner czy Bad Piggies, tablet radzi sobie bezproblemowo.
Benchmarki:
AnTuTu: (CPU: 3812, GPU: 4934, RAM: 1688, I/O: 625),
Quadrant: 4229
An3DBench: 8005
An3DBenchXL: 25341
Vellamo: HTML5: 1510, metal: 509
CF-Bench: 10659, 3191, 6178
NenaMark1: 59,7
NenaMark2: 59,7
OpenGL: 59,7
Aparat
Tablet KM0973G został wyposażony w aparat 3 Mpix, przez co już po usłyszeniu jego rozdzielczości wiadomo, że robione przez niego zdjęcia nie będą rewelacyjnej jakości. I tak właśnie jest w rzeczywistości, o czym możecie przekonać się poniżej. W aplikacji aparat mamy możliwość zmiany trybu scenerii (auto, noc), balansu bieli (auto, światło żarowe lub dzienne, fluorescencja i zachmurzenie) oraz rozmiaru zdjęcia (3 Mpix, 2 Mpix, 1 Mpx, VGA lub QVGA). Możemy nagrywać wideo, robić zwykłe zdjęcia lub panoramy – pierwsze dwie opcje dostępne są zarówno w przypadku aparatu, jak i kamerki przedniej.
Akumulator
W przypadku poprzedniego testowanego przeze mnie tabletu Kruger&Matz: KM1010, byłam pozytywnie zaskoczona czasem jego działania. Nie inaczej jest tym razem. Z włączonym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na minimalną wartość, możemy przeglądać strony internetowe przez dziewięć godzin. Jeśli jasność zwiększymy do maksymalnej, czas ten skraca się do czterech godzin i czterdziestu minut, natomiast gdy zamiast z WiFi, będziemy korzystać z sieci przez 3G, będzie to możliwe przez trzy i pół godziny.
Alternatywy
Jako alternatywa dla Kruger&Matz KM0973G przychodzi mi do głowy tablet NavRoad Nexo 10. Na jego pokładzie znajdziemy jednak nieco inne parametry: ekran 2048 x 1536, akumulator 11000 mAh, 2GB RAM i aparat 2 Mpix. Jego cena w sieci zaczyna się od 1000 złotych.
Podsumowanie
Kruger&Matz KM0973G zapowiadał się bardzo ciekawie. Urządzenie oferuje dobre parametry techniczne w rozsądnej cenie, przez co z pewnością wielu potencjalnych klientów zwróci na niego uwagę. Dopóki nie włożyłam karty SIM do slotu byłam bardzo zadowolona z jego działania. Niestety, wtedy ujawniła się jego największa wada – migotanie ekranu. To dyskwalifikuje testowany tablet w moich oczach. Mogę mieć jedynie nadzieję, że problem dotyczy wyłącznie testowanego egzemplarza. A pech chciał, że właśnie taki, a nie inny, do mnie przywędrował. Gdyby nie to, KM0973G byłby tabletem godnym polecenia wszystkim, którzy szukają urządzenia z 3G w cenie do 800 złotych i nie zależy im na lekkości sprzętu, jak również na jego grubości.
Plusy:
– świetna reakcja ekranu na dotyk,
– brak problemów z odtwarzaniem wideo,
– 3G,
– akumulator,
– Bluetooth.
Minusy:
– niekontrolowane migotanie ekranu,
– nie do końca idealna jakość wykonania,
– waga i grubość.
Braki:
– GPS.