Na polskim rynku oferowane są cztery tablety o bardzo zbliżonej specyfikacji technicznej – Onda V972, Vido N90FHD Quad, Modecom FreeTab 9704 IPS2 X4, a także Ainol Novo 9 Spark. Trzy pierwsze zostały już przetestowane, dlatego też przyszedł czas na ostatniego bohatera napędzanego czterordzeniowym procesor AllWinner A31, który na tle konkurencji może pochwalić się obecnością akumulatora o pojemności 10000 mAh. Czy w takim przypadku w ciemno możemy powiedzieć, że jest to najlepsza propozycja? Na to, oraz inne pytanie, odpowiedź poznacie w poniższej publikacji.
Parametry techniczne tabletu Ainol Novo 9 Spark:
- czterordzeniowy procesor Allwinner A31 1.0 GHz (Cortex-A7) z PowerVR SGX544MP2,
- 2GB RAM,
- ekran IPS 9.7″ 2048 x 1536 pikseli,
- 16 GB pamięci wewnętrznej,
- slot kart microSD,
- port microUSB,
- WiFi,
- aparat 5 Mpix,
- kamerka 2 Mpix,
- akumulator o pojemności 10000 mAh,
- Android 4.1.1 Jelly Bean,
- wymiary: 185,6 x 240,9 x 10,6 mm,
- waga: 642,3 g.
BUDOWA
Pod względem wykorzystanych do produkcji obudowy komponentów, Ainol Novo 9 Spark nie różni się niczym od swoich poprzedników. Tylny panel został wykonany ze stopu aluminium, jednak znacznie grubszego, niż w przypadku Vido N90FHD Quad, co przełożyło się na ogólną wagę urządzenia, wynoszącą aż 642,2 g, przez co trzymanie tabletu w jednej ręce przez dłuższy czas znacznie męczy nadgarstek. Matryca skrywa się pod powłoką z tworzywa sztucznego. Choć Novo 9 Spark prezentuje się bardzo elegancko, to do ideału mu daleko. Dość kiepskie spasowanie widać już gołym okiem (szczeliny pomiędzy korpusem, a wyświetlaczem) zaś trzeszczenia towarzyszące podczas nawet lekkiego ściskania całej konstrukcji są dość irytujące i nie do pomyślenia w tablecie za niespełna 1000 złotych, bez względu na to, czy mamy do czynienia z chińską produkcją, czy markowym urządzeniem.
Podobnie jak w Vido N90FHD Quad porty oraz złącza zostały ulokowane na jednym obrzeżu. Trzymając tablet w pozycji pionowej, na dole znajdziemy wspomniane zaplecze komunikacyjne, występujące w akompaniamencie dwóch głośników stereo rozmieszczonych po przeciwległych stronach, z których wydobywa się czysty oraz przyjemny dla ucha dźwięk. Na górnej krawędzi, w prawym rogu, znalazło się miejsce dla przycisku Power, który służy również do usypiania i wybudzania urządzenia, zaś prawe obrzeże zarezerwowane zostało dla klawiszy do regulacji głośności oraz przycisku Wstecz. Nie zabrakło również wtyku ładowarki oraz złącza słuchawkowego w standardzie mini-jack 3.5 mm.
Frontowy panel oprócz 9,7-calowego wyświetlacza okalanego grubymi ramkami zawiera również kamerę dedykowaną połączeniom wideo 2 Mpix, która znajduje się na krótszej ramce w centralnym punkcie. Na pokrywie akumulatora, w lewym górnym rogu, znajdziemy natomiast oczko 5-megapikselowego aparatu głównego.
WYŚWIETLACZ
Na potencjalnego nabywcę czeka 9,7-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości – 2048 x 1536 pikseli, który wykonany został w technologii IPS, która gwarantować powinna szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast oraz żywe kolory. Jak wiadomo, matryca matrycy nierówna, toteż ta zastosowana w Novo 9 Spark nieznacznie odstaje od tej, znanej z modelu Onda V972, czy Vido N90FHD Quad, chociażby pod względem kątów widzenia oraz jasności podświetlenia. Choć matryca cechuje się równomiernym podświetleniem na całej powierzchni, to komfortowa praca zaczyna się dopiero przy wyższych wartościach, gdyż jasność ustawiona musi być na poziomie 70-80%. W takim wypadku margines do korekty pozostaje niewielki. Wyświetlacz broni się jednak brakiem efektu migotania, dobrym odwzorowaniem barw i czytelnym obrazem.
Ekran wspiera 5-punktowy multitouch, co w zupełności wystarczy podczas codziennego korzystania z urządzenia, natomiast sama reakcja na dotyk jest prawidłowa – bez względu na siłę nacisku na powierzchnię, dlatego też wydawane polecenia interpretowane są prawidłowo. Efekt rozmycia uzyskamy dopiero przy mocniejszym nacisku podobnie, jak w Vido N90FHD Quad.
WYPOSAŻENIE / KOMUNIKACJA
Tutaj bez szaleństw, w związku z czym nie mamy co liczyć na obecność odbiornika GPS, wbudowanego modemu 3G czy chociażby Bluetooth. Znajdziemy natomiast port microUSB w standardzie 2.0, który dzięki wsparciu dla funkcji OTG (On-The-Go) pozwoli na podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, modemów 3G, jak również pamięci masowych nie tylko typu pendrive, ale również dysków twardych (testowane na 2.5-calowym HDD o pojemności 750 GB bez dodatkowego źródła zasilania). Przesłanie plików (1GB) z tabletu na komputer trwa 50 sekund, natomiast odwrotnie: 75 sekund. Oczywiście nie zabrakło wyjścia miniHDMI oraz slotu microSD, obsługującego karty o maksymalnej pojemności do 32 GB.
Bezprzewodowa komunikacja należy natomiast do wbudowanej karty sieciowej WLAN pracującej w standardzie N, która podczas testów pracowała jak najbardziej prawidłowo, toteż nie ma mowy o zrywaniu połączenia. Sygnał był stabilny bez względu na to czy znajdowałam się metr, czy też 10 m od routera. Ponadto moduł oferuje funkcję Wi-Fi Direct, zaś w ustawieniach możemy znaleźć przydatną funkcję, pozwalającą na utrzymanie połączenia nawet w wypadku pracy tabletu w trybie uśpienia.
Siła sygnału WiFi |
Metr od routera |
10 metrów od routera |
Ainol Novo 9 Spark | – 49 dB | – 60 dB |
Vido N90FHD Quad | – 45 dB | – 59 dB |
Onda V972 | – 51 dB | – 70 dB |
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo | – 49 dB | – 69 dB |
NavRoad Nexo 3G |
– 41 dB | – 70 dB |
Ainol Novo 10 Hero | – 44 dB | – 66 dB |
Sony Xperia Tablet S | – 40 dB | – 64 dB |
Shiru Shogun 10 Power | – 38 dB | – 68 dB |
SYSTEM
Ainol Novo 9 Spark, pracujący pod kontrolą systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean, napędzany jest przez czterordzeniowy procesor Allwinner A31 (ARM Cortex-A7) o częstotliwości taktowania 1.0 GHz, zaś za grafikę odpowiada dwurdzeniowy chip graficzny PowerVR SGX544 MP2, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM DDR3. Taka konfiguracja sprzętowa, jak już wiecie, powinna zapewnić bezproblemowe korzystanie z urządzenia, podczas przeglądania stron internetowych, otwierania wielu aplikacji, odtwarzania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, jak również podczas rozgrywki w zaawansowanych grach. Ainol Novo 9 Spark to jednak ewenement.
Tablet działa jak mu się podoba – raz płynnie i nie ma mowy o jakichkolwiek zacięciach, czy też przestojach, a czasem potrafi zamyślić się na dłuższą chwilę nawet podczas przewijania pulpitów. Ogólnie jednak rzecz ujmując przeglądarka internetowa bez najmniejszego problemu wczytuje strony bogate w treści oraz działa stosunkowo płynnie, choć zdarza jej się, że wymusza zamknięcie.
Producent zarezerwował łącznie 16 GB wewnętrznej pamięci, z czego na aplikacje dostępne jest 0,99 GB, a na dane aplikacji oraz multimedia – 12,33 GB. Pozostała część przeznaczona została na system oraz stockowe aplikacje. Pamięć można rozbudować maksymalnie o 32 GB poprzez wykorzystanie wspomnianego wcześniej slotu kart microSD.
BENCHMARKI
Na szczęście jego „humory” nie wpływają na rozgrywkę w bardziej zaawansowane graficznie tytuły, dostępne na chwilę obecną w Google Play. Bez najmniejszego problemu zagracie w Wild Blood, Need For Speed Most Wanted, a także Real Racing 3. Poniżej znajdziecie wyniki uzyskane przez Ainol Novo 9 Spark w poszczególnych aplikacjach benchmarkowych.
- AnTuTu: 11049
- Quadrant: 3310
- An3DBench: 6779
- An3DBenchXL: 30943
- Vellamo: HTML5: 1044, metal: 373
- CF-Bench: 17546, 3390, 9052
- NenaMark1: 57,6
- NenaMark2: 41,5
MULTIMEDIA
Ainol Novo 9 Spark podobnie, jak wspomniane wcześniej modele, bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo za pośrednictwem preinstalowanej aplikacji 4K VideoPlay. Wszystkie poniższe próbki wideo były szybko wczytywane oraz odtwarzane w płynny sposób, niezależnie od wysokości bitrate, kodowania, napisów czy też dwóch ścieżek dźwiękowych.
- Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie,
- Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
- Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem,
- Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
- Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie,
- Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
- Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
- Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
- hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
- Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.
Oczywiście tablet radzi sobie również z odtwarzaniem materiałów wideo z aplikacji typu TVN Player oraz ipla, a dźwięk wydobywający się z głośników stereo jest dobrej jakości. Co więcej, jest on znacznie głośniejszy od zaimplementowanego w 9.7-calowym tablecie firmy Onda oraz Vido.
APARAT
Na tylnym panelu znajdziemy oczko 5-megapikselowego aparatu głównego z funkcją touch focus, który pozwoli na wykonanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1936 pikseli. Nie wyróżnia się on niczym szczególnym spośród dostępnych urządzeń tej samej klasy. Jak możecie zaobserwować, poniższe zdjęcia są bardzo niskiej jakości, a co gorsza dość blade i nieostre. Niestety szeroki wachlarz ustawień, wśród których znaleźć można ekspozycję, balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja i Zachmurzenie), samowyzwalacz, rozdzielczość zdjęcia (5 Mpix lub 2 Mpix), funkcję wykrywania twarzy, tryb panorama i zdjęcia seryjne, nie wpływa na poprawę jakości fotografii. Materiały wideo rejestrowane są natomiast w rozdzielczości HD 720p oraz SD 480p, które są bardzo niskiej jakości i bez wątpienia nie nadają się do publikacji. Dodatkowo podczas nagrywania możliwe jest wykonywanie zdjęć poprzez dotknięcie ekranu.
AKUMULATOR
W Novo 9 Spark producent osadził akumulator litowo-polimerowy o pojemności 10000 mAh, który zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jego czas pracy jest stosunkowo długi. Szczególnie rozpatrując go na tle Vido N90FHD Quad oraz Ondy V972.
Akumulator jest w stanie zapewnić ponad 5 godzin grania przy aktywnym połączeniu WiFi z synchronizacją w tle oraz ustawieniem jasności wyświetlacza na maksymalną wartość. Prawie sześć godziny uzyskamy podczas grania przy nieaktywnej łączności bezprzewodowej. Podczas surfowania po sieci możemy liczyć na 5-godzinny czas pracy na jednym cyklu ładowania. W celu wydłużenia czasu pracy wystarczy jasność ekranu dostosować według własnych upodobań.
PODSUMOWANIE
Za sprawą zastosowanego przez producenta akumulatora o pojemności 10000 mAh, Ainol Novo 9 Spark zapowiadał się najciekawiej spośród dostępnych na rynku tabletów wyposażonych w czterordzeniowy układ Allwinner A31. O ile czas pracy z dala od gniazda sieciowego, wysoką rozdzielczość ekranu i brak problemów z odtwarzaniem filmów, jak najbardziej mogę zaliczyć na plus, tak niestabilność systemu, bardzo słaby aparat oraz jakość wykonania, pozostawiają wiele do życzenia i kolejny już raz pokazuje, że firma nie potrafi uczyć się na własnych błędach.
Plusy:
- wysoka rozdzielczość ekranu przekładająca się na wygodne korzystanie z przeglądarki i czytanie PDF-ów,
- brak problemów z odtwarzaniem wideo,
- dobra jakość dźwięku płynąca z głośników,
- akumulator.
Minusy:
- jakość wykonania,
- niestabilny system,
- słaby aparat.
Braki:
- Bluetooth,
- GPS,
- 3G.
Powyższa recenzja dotyczy egzemplarza ze starszą wersją oprogramowania. W przyszłym tygodniu publikacja zostanie wzbogacona o wrażenia z użytkowania tabletu po dokonaniu aktualizacji.