Tym, co zdecydowanie zasługuje na chwilę uwagi w Xperia X, są bardzo rzadko spotykane frontowe głośniki stereo. Smartfony zeń wyposażone można policzyć na palcach u jednej ręki, więc trudno nie uznać ich za sporą zaletę tego konkretnego modelu. A jak grają? Przede wszystkim czysto, a przy tym donośnie (pomiar wykazał głośność na poziomie 71 decybeli). W mojej opinii jakość dźwięku wyróżnia się na tle sporej grupy smartfonów. Zważywszy przede wszystkim na fakt, że jest to stereo.
Czytnik linii papilarnych
Producenci przyzwyczaili nas, że skanery linii papilarnych najczęściej umieszczone są albo na froncie – pod ekranem lub z tyłu – w górnej części. Tymczasem firma Sony postanowiła się wyróżnić na tym polu i zaimplementowała swoje rozwiązanie na prawym boku telefonu. Czytnik zintegrowany jest z włącznikiem Xperii X, który to z kolei sprytnie ukryty został pod poziomem krawędzi. Aby odblokować ekran za pomocą skanera, należy nacisnąć włącznik i minimalnie dłużej przytrzymać na nim palec. I to wszystko – tyle filozofii.
Jeśli chodzi o responsywność czytnika, niestety, nie mogę się o nim wypowiadać w samych superlatywach. Często bowiem zdarza się tak, że skaner nie jest w stanie odczytać mojego odcisku i powtarza się to kilka razy z rzędu. Co ciekawe, chwilę później problem może minąć i wszystko wrócić do normy. W większości przypadków skaner działa bezproblemowo, ale gdy już pojawią się kaprysy, niestety, kończy się koniecznością wpisania PIN-u.
Bateria
Jeśli czas pracy akumulatora jest dla Was priorytetem, a w większości korzystacie z telefonu z włączonymi danymi mobilnymi bez dostępu do WiFi, Xperia X Was nie zadowoli. Podczas takiego scenariusza użytkowania, uzyskanie dnia pracy (od rana do wieczora) jest standardem, przy niecałych trzech godzinach na włączonym ekranie. To nie jest fascynujący wynik – chyba się ze mną zgodzicie.
Jednak gdy przełączymy się z danych mobilnych na WiFi, czas pracy Xperii X jesteśmy w stanie znacznie wydłużyć. W moim przypadku w grę wchodziły dwa dni działania, z czego pięć i pół godziny na włączonym ekranie, co już zdecydowanie można uznać za dobry wynik.
Aby wydłużyć czas pracy, można skorzystać z dostępnego i powszechnie lubianego rozwiązania oszczędzania energii, jakim jest Stamina. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że niesie ze sobą pewne ograniczenia. Jak możemy przeczytać w jej opisie, po włączeniu trybu Stamina takie funkcje, jak GPS, wibracje, ulepszanie obrazu, renderowanie itp., są ograniczone w celu zmniejszenia zużycia energii. Wskutek ograniczenia transmisji danych w tle poczta e-mail i inne aplikacje wymagające synchronizacji mogą nie być aktualizowane. Warto pamiętać, że aby dodać aplikacje do listy aplikacji włączonych w trybie gotowości, wystarczy przejść do opcji Optymalizacja baterii w menu. Jest też tryb Ultra Stamina, który zachowuje możliwość korzystania jedynie z najważniejszych funkcji telefonu – zalecane jest korzystanie z niego przy bardzo niskim procencie naładowania baterii.
Pełny proces ładowania za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki trwa 2,5 godziny, czyli całkiem długo.
Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Benchmarki. Zaplecze komunikacyjne
3. Głośniki. Czytnik linii papilarnych. Bateria
4. Aparat. Podsumowanie