Na rynku debiutuje coraz mniej małych smartfonów. Wszyscy producenci skupili się na rozwijaniu swoich wielkich urządzeń – z ekranami o przekątnej mocno powyżej 5 cali, podczas gdy mniejsze propozycje nieco odstawili w kąt. Samsung Galaxy A3 2016 jest jednym z tych modeli, które mają przypaść do gustu użytkownikom oczekującym od telefonów przede wszystkim poręczności. Szkoda tylko, że nie idzie ona w parze z nieco lepszymi parametrami – wtedy mielibyśmy do czynienia ze świetnym urządzeniem. A tak?
A tak jest tylko bardzo dobre. Podczas typowego, codziennego użytkowania sprawdza się dobrze, choć przy przełączaniu się pomiędzy większą liczbą aplikacji potrafi dać się we znaki niewielka pamięć operacyjna i mało wydajny procesor. Gdybym miała podsumować Galaxy A3, powiedziałabym, że doskonale wygląda, działa zadowalająco i oferuje świetny czas pracy – ale w grach sprawdza się już nieco gorzej, bo wyraźnie widać spowolnienia i postrzępioną grafikę.
Na plus niewątpliwie trzeba zaliczyć ekran Super AMOLED, NFC, radio i, co ważne, slot kart microSD. Ale z drugiej strony – telefon ten nie ma skanera linii papilarnych, szybkiego ładowania, diody powiadamiającej, dual SIM, wymiennego akumulatora i najnowszej wersji systemu… Ma też przeciętną kamerkę frontową.
Aktualnie za Galaxy A3 2016 przyjdzie nam zapłacić ok. 1149 złotych. Za jakiś czas, gdy cena nieco spadnie, urządzenie to zdecydowanie będzie warte polecenia, bo jest jednym z najciekawszych małych smartfonów dostępnych na rynku – pomimo wymienionych przeze mnie braków.
Parametry techniczne Samsunga Galaxy A3 2016 (A310F):
- wyświetlacz Super AMOLED 4,7” HD 1280 x 720 pikseli (312 ppi),
- czterordzeniowy procesor Exynos 7580 1,5GHz z Mali-T720 (na rynku jest również wersja ze Snapdragonem 410 1,5GHz z Adreno 306),
- 1.5GB RAM,
- 16GB pamięci wewnętrznej,
- Android 5.1 Lollipop,
- aparat 13 Mpix,
- kamerka 5 Mpix,
- NFC,
- LTE,
- WiFi,
- GPS, Glonass,
- Bluetooth 4.1,
- akumulator o pojemności 2300 mAh,
- wymiary: 134,5 x 65,2 x 7,3 mm,
- waga: 132 g.
Wideorecenzja
Przykładowe zdjęcia:
Zdjęcia w gorszych warunkach:
Tryb automatyczny, tryb automatyczny z lampą oraz tryb nocny:
Benchmarki:
AnTuTu: 35472
Quadrant: 13437
Geekbench 3:
single core: 699
multi core: 2119
3DMark
Ice Storm: 8136
Ice Storm Extreme: 4577
Ice Storm Unlimited: 7097
Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 167,96 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 24,76 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 20,89 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 9,73 MB/s
Oprogramowanie
Oprogramowanie, względem Galaxy A5 2016, różni się nieznacznie. W Galaxy A3 nie znajdziemy dwóch gestów: wyciszenia i przechwytywania screenshotów, jak również możliwości korzystania z dwóch aplikacji w dwóch oknach obok siebie (bo i ekran jest mniejszy – to akurat zrozumiałe). Pozostałe funkcje są dokładnie takie same – łącznie z możliwością zmiany motywów, włączenia trybu nie przeszkadzać oraz Smart Stay.
Screeny:
Czas pracy
Niby tylko 2300 mAh, ale zdecydowanie „daje radę”. Pokuszę się o stwierdzenie, że nawet najbardziej wymagający użytkownicy będą zadowoleni z czasu prac Galaxy A3 2016. Podczas testów wyszło bowiem, że telefon jest w stanie pracować dzień podczas naprawdę intensywnego użytkowania (ponad 6 godzin na włączonym ekranie) lub dwa dni lżejszego użytkowania (niecałe 6 godzin SoT). To świetny wynik – chyba się ze mną zgodzicie?
Trzeba pamiętać, że Galaxy A3, w przeciwieństwie do Galaxy A5, nie oferuje szybkiego ładowania.
[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]
- świetne wzornictwo i jakość wykonania
- czas pracy
- microSD
- ekran Super AMOLED
- NFC
- radio
- wsparcie dla USB OTG
[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]
- brak skanera odcisków palców
- brak szybkiego ładowania
- brak diody powiadamiającej
- przeciętna frontowa kamerka
- niewymienny akumulator
- Android 5.1.1 w momencie, gdy na rynku jest już 6.0
- w Polsce brak wersji z dual SIM
[/wpsm_cons][/wpsm_column]
Galeria
Jak zauważyliście, nie jest to pełna recenzja tekstowa, do których zdążyliśmy Was przyzwyczaić na łamach Tabletowo. Nie widzę jednak sensu powtarzania się, a w przypadku Galaxy A3 musiałabym to robić – jest przecież bardzo zbliżony do Galaxy A5. Zatem po więcej informacji na temat produktu odsyłam do recenzji Galaxy A5 2016. A w razie pytań, standardowo, jestem do Waszej dyspozycji.
Sprzęt do testów dostarczył kielecki Samsung Brand Store (Galeria Echo) – dzięki!