Recenzja Sony Xperia M4 Aqua

Działanie, oprogramowanie

Sony Xperia M4 Aqua został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 1,5GHz z Adreno 405, 2GB pamięci operacyjnej RAM oraz Androida w wersji 5.0 Lollipop. Niestety, nie jest to najszczęśliwsze połączenie. Powiedzenie na temat tego telefonu, że nie działa zadowalająco, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Aqua lubi się zacinać i zamyślać. Animacje nie są do końca płynne, czasem podobnie jest w przypadku przewijania list – czy to książki telefonicznej czy zdjęć w galerii, a spowolnienie, w mniejszym lub większym stopniu, można zauważyć nawet podczas zamykania otwartych aplikacji. Cóż, demonem szybkości to urządzenie niestety nie jest.

Benchmarki:
Quadrant: 20202
AnTuTu: 29352
An3DBenchXL: 41156
3D Mark:
Sling shot ES 3.0: 389
Ice Storm: 7756
Ice Storm Extreme: 5408
Ice Storm Unlimited: 6837

Przeglądarki:
JetStream: 21,650
Mozilla Kraken: 22968
Google V8 Bench: 2454

Ale o ile braki płynności działania mniej wymagający użytkownicy być może są jeszcze w stanie znieść, tak nadmiernego grzania się telefonu – chyba już nie. Sony Xperia M4 Aqua jest jednym z najbardziej grzejących się smartfonów, z jakimi ostatnio miałam do czynienia. I nie jest to jednorazowy wybryk – niezależnie od tego, co robimy, po kilku chwilach obudowa urządzenia w górnej części staje się nie tyle ciepła, co gorąca.

Z racji tego, że do wykorzystania dla użytkownika w M4 Aqua zostaje jedynie nieco ponad 3GB, z aplikacjami nie poszalejemy. A już na pewno nie z wymagającymi grami, które najnormalniej w świecie nie chcą się zainstalować ze względu na brak pamięci. Szkoda, że producent nie umożliwił instalowania aplikacji i gier bezpośrednio na zewnętrznym nośniku danych – to by znacznie ułatwiło życie. A tak, mamy jedynie możliwość włożenia do slotu karty o pojemności 32GB (większe nie są obsługiwane) i zgrywania na nie treści multimedialnych (zdjęcia, wideo, muzykę), ale nie aplikacji i gier.

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 118,88 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 25,15 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 10,2 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 3,42 MB/s

Jeśli chodzi o oprogramowanie, mamy tu nakładkę Sony, która wnosi ze sobą nie tylko autorskie aplikacje (muzyka, album, filmy, PlayStation, What’s New, PS Video, Socialife), ale również kilka bajerów. Mam tu na myśli przede wszystkim możliwość korzystania z drobnych aplikacji, które otwierają się w niewielkich oknach na aktualnie działającym programie. Nie bez znaczenia są także zaawansowane tryby oszczędzania energii: Stamina i Ultra Stamina, które zauważalnie wydłużają czas pracy smartfona.

W gry nie pogramy, chyba że w jakieś małe, zajmujące niewiele miejsca w pamięci. Możemy natomiast pooglądać filmy z sieci lub z karty microSD. A oglądając chcielibyśmy coś słyszeć. Głośnik jest jeden, mono. W dodatku umieszczony w chyba najgorszym miejscu z możliwych – na dolnej krawędzi. Za to sam dźwięk wydobywający się z niego jest zarówno przyjemnej jakości, jak i głośności (ok. 70 decybeli). Wyjście słuchawkowe oferuje dobrej jakości brzmienie.

sony-xperia-m4-aqua-recenzja-tabletowo-09

Zaplecze komunikacyjne:

  • LTE: na ryku dostępne są dwie wersje M4 Aqua – standardowa oraz dual SIM, mi w udziale przypadła ta pierwsza; jakość rozmów nie jest najlepsza – często zdarzało mi się, że wolałam sięgnąć po słuchawki Bluetooth niż rozmawiać bezpośrednio przez telefon, w którym miałam czasem spore trudności, by zrozumieć mojego rozmówcę – dźwięk jest bowiem głośny (czasem nawet przesadnie), ale niestety nie jest czysty; ja natomiast byłam słyszana dobrze;
  • NFC: jest i działa,
  • WiFi: brak problemów; siła sygnału metr od routera: -38 dB, dziewięć metrów dalej: -66 dB,
  • GPS: długo łapie fixa i ustala aktualną pozycję – czasem nawet do minuty; podczas dłuższej trasy potrafi zgubić sygnał, ale szybko odnajduje (testowane na Google Maps i offline Here Maps),
  • Bluetooth: szybko i bezproblemowo sparował słuchawki bezprzewodowe i pilot od statywu.

Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne
3. Aparat. Akumulator. Plusy i minusy