Głośnik
Głośnik (mono) umieszczony został na dolnej krawędzi telefonu, przez co grając jest go bardzo łatwo zagłuszyć przez położenie na niej palca. Głośność maksymalna wynosi 70 decybeli i muszę przyznać, że wydobywający się z głośnika dźwięk jest czysty i dobrej jakości – brak tu znamion charakterystycznego charczenia czy trzeszczenia. Wyjście słuchawkowe świetnie spełnia swoją rolę – dźwiękowi na słuchawkach przewodowych trudno cokolwiek zarzucić.
Aparat
Na temat jego aparatu można się rozpływać – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku mniejszego Galaxy S6 i jego zakrzywionego odpowiednika, Galaxy S6 Edge. Oferuje aparat główny 16 Mpix, robiący zdjęcia w rozdzielczości 5212 x 2988 pikseli, z nagrywaniem wideo w 4K (ale ze stabilizacją tylko obrazu w Full HD w 30 kl/s) oraz przednią kamerkę 5 Mpix, 2592 x 1944 piksele, z nagrywaniem w QHD (ze stabilizacją w Full HD). Aparatem w Galaxy S6 byłam (i w sumie dalej jestem) zachwycona. Spodziewałam się zatem tak samo dobrej jakości fotografii po Galaxy S6 Edge Plus i nie zawiodłam się, co możecie zobaczyć w galerii zamieszczonej poniżej (wystarczy otworzyć zdjęcie w nowej karcie, by zobaczyć je w oryginalnej rozdzielczości).
Co ważne dla wielu, Samsung wreszcie wprowadził możliwość zapisywania zdjęć robionych w trybie profesjonalnym w RAW. Mamy też tworzenie kolażu filmów, timelapse, slow motion, wirtualne zdjęcie, panoramę, pole ostrości oraz emisję na żywo (wystarczy powiązać ze swoim kontem YouTube). Z HDR możemy korzystać zarówno w przypadku głównego aparatu, jak i frontowego. Oczywiście nie zabrakło również możliwości uruchamiania aparatu przez dwukrotne kliknięcie przycisku Home.
Przednia kamerka:
Wideo nagrane w UHD:
Akumulator – czas pracy
Samsung Galaxy S6 Edge Plus został wyposażony w akumulator o pojemności 3000 mAh. Dotychczasowe flagowce tego producenta nie popisywały się zbytnio świetnym czasem pracy, więc nie ukrywam, że byłam bardzo ciekawa, jak poradzi sobie najnowszy z nich.
Największym sprawdzianem dla Galaxy S6 Edge Plus był wyjazd do Warszawy na Mobility Reseller Days. Jak pisałam w recenzji Xiaomi Redmi Note 2, zabrałam wtedy ze sobą dwa telefony. Pierwszy z nich, właśnie ten od Xiaomi, udało mi się stosunkowo szybko rozładować, przez co mogłam bez skrępowania przełożyć kartę do Samsunga, by przetestować jego czas działania w wymagających warunkach – w większości jadąc pociągiem. Telefon działał wtedy 6 godzin i 43 minuty, z czego 4 godziny i 42 minuty na włączonym ekranie (Screen on Time, tzw. SoT).
Korzystając z telefonu mniej intensywnie udawało mi się uzyskać dwie doby działania. Raz było to 47,5 godziny działania, z czego 2,5 godziny na włączonym ekranie, innym razem – 45 godzin działania i 3 godziny i 5 minut SoT, a jeszcze kolejnym – 25 godzin i 4,5 godziny SoT. Mogę zatem spokojnie stwierdzić, że telefon standardowo na włączonym ekranie działa ok. 3,5 godziny. Korzystając z niego bardziej intensywnie, mniej przechodząc w stan czuwania, jest w stanie wyciągnąć ok. 4,5 godziny SoT – wtedy jednak musimy go ładować co dzień, góra 1,5 dnia. Przy ekranie QHD to bardzo dobry wynik.
Jak przystało na flagowy smartfon koreańskiego koncernu, testowany sprzęt oferuje technologię szybkiego ładowania – pełny cykl naładowania akumulatora trwa 1,5 godziny. Co ważne, obsługuje też ładowanie indukcyjne – potrzebna jest jednak odpowiednia ładowarka.
Podsumowanie
Nie mam żadnych wątpliwości, że Galaxy S6 Edge Plus jest najlepszym smartfonem w ofercie Samsunga spośród modeli dostępnych w Polsce (tak, to pstryczek w nos za brak oficjalnej dystrybucji Galaxy Note 5). Oferuje świetne wzornictwo, doskonały wyświetlacz i aparat z możliwością zapisywania zdjęć w RAW, prawie bezproblemowe działanie, czytnik linii papilarnych, szybkie ładowanie i co najmniej zadowalający czas pracy – czyli właściwie wszystko to, czego oczekujemy po flagowym sprzęcie. Nie obyło się jednak bez minusów, którymi są głównie braki: microSD, wymiennego akumulatora, portu podczerwieni (który wcześniej był w każdym flagowcu Samsunga), jak również podatność na zbieranie odcisków palców, występujące problemy z TouchWizem czy wystający z obudowy aparat.
[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]
- aparat z nagrywaniem wideo w 4K i trybem profesjonalnym z zapisem w RAW
- ogólne działanie, szybkość, wydajność
- wzornictwo, ścięcie obudowy dla lepszego chwytu, jakość wykonania
- multi window i pozostałe przydatne funkcje w interfejsie
- lekki i smukły jak na swoje wymiary
- ładowanie indukcyjne
- szybkie ładowanie
- super ekran
- czas pracy
- dioda powiadamiająca
[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]
- podatność obudowy na palcowanie
- występujące problemy z interfejsem
- wystający obiektyw aparatu
- brak wymiennej baterii
- brak slotu kart microSD
- cena
- głośnik mono umieszczony na dolnej krawędzi
- brak portu podczerwieni
[/wpsm_cons][/wpsm_column]
Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Ekran krawędziowy. Działanie, oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
3. Głośnik. Aparat. Akumulator. Plusy i minusy