Recenzja Asusa Zenfone 2 ZE551ML

Działanie, oprogramowanie

Asus Zenfone 2 w konfiguracji z czterordzeniowym procesorem Intel Atom Z3560 o częstotliwości taktowania 1,83GHz z 2GB RAM nie jest najmocniejszym smartfonem na rynku ani nawet nie pretenduje do tego miana. I to trzeba głośno powiedzieć. Wydajnością może rywalizować z zeszłorocznymi flagowcami, ale nie z tegorocznymi (do tej rywalizacji ma stanąć Zenfone 2 z 4GB RAM i Intel Atom Z3580). Systemem operacyjnym, pod kontrolą którego działa testowany telefon, jest Android 5.0 Lollipop z nakładką Zen UI, której standardowo poniżej poświęcę kilka chwil.

Najważniejsze funkcje w interfejsie Zen UI:

  • obsługa jedną ręką: możemy zdecydować jaki obszar ekranu ma zajmować wyświetlana treść tak, by swobodnie poruszać się po nim jedną ręką; możemy go włączyć poprzez dwukrotne tapnięcie w przycisk Home,
  • tryb gościa: świetna funkcja, gdy chcemy komuś pożyczyć na chwilę telefon, ale nie chcemy, żeby miał dostęp do naszych wiadomości, kont i zainstalowanych aplikacji. W tym trybie nie ma też zrobionych przez nas zdjęć ani naszych multimediów. Co więcej, można również ustawić blokadę na połączenia wychodzące, przez co ów gość nie może dzwonić,
  • SnapView do ochrony swoich zdjęć, plików i aplikacji (według Asusa… „sowich” zdjęć ;)),
  • tryb łatwy: przyjazny i intuicyjny interfejs z prostym układem i podstawowymi funkcjami,
  • tryb nie przeszkadzać (nazwany „Przerwy”),
  • ustawienia powiadomień dla wszystkich aplikacji – sami decydujemy, które mają się w ogóle nie wyświetlać (te blokujemy) lub mają być priorytetowe (wtedy wyświetlają się na górze listy),
  • wybudzanie ekranu dwukrotnym tapnięciem, uruchamianie aplikacji poprzez narysowanie przypisanej do niej litery,
  • menadżer autouruchamiania,
  • tryb rękawiczek,
  • przypinanie ekranu – po włączeniu tej funkcji blokujemy widok ekranu wewnątrz jednej aplikacji bez możliwości wyjścia lub przejścia do innych otwartych. Aby to zrobić trzeba odpiąć ekran (nacisnąć jednocześnie wstecz i otwarte aplikacje),
  • przydatne aplikacje takie jak What’s next czy Do it later,
  • możliwość spersonalizowania interfejsu (zmiana motywu, łącznie z rozmiarem czcionki, jej kolorem i rodzajem!).

Podczas testowania Zenfona 2 w sumie pojawiły się trzy aktualizacje oprogramowania. Pierwsza i ostatnia wprowadzały jedynie pomniejsze zmiany i usprawnienia, natomiast środkowa znacznie wpłynęła nie tylko na czas pracy akumulatora (o czym przeczytacie niżej), ale również na ogólne działanie telefonu. Trzeba to podkreślić, bo zachowanie Asusa wyraźnie pokazuje, że Zenfone 2 jest dla niego bardzo ważnym produktem. To daje też nadzieję na długie wsparcie produktu (oby).

Dobrze, ale jak działa Zenfone 2? Przeglądanie stron internetowych, nawet tych z dużą ilością treści i zdjęć, jest komfortowe i nie można tu mówić o jakichkolwiek problemach, podobnie jak w przypadku przybliżania czy oddalania treści. Jeśli natomiast otworzymy kilka kart w przeglądarce nie będziemy doświadczać każdorazowo ponownego ładowania poszczególnych stron w nich otwartych pod warunkiem, że w tle nie będą działać inne aplikacje. Gdy kilka uruchomimy, przeładowanie stron jest nieuniknione. Warto wspomnieć, że o ile kolejne karty w preinstalowanej przeglądarce otwierane są w ramach jednej aplikacji, karty w Chrome otwierają się tak jakby jako kolejne aplikacje i ich przeładowanie jest dużo częstsze niż w przypadku preinstalowanej apki.

Na YouTube można znaleźć wideo (zamieszczone poniżej) pokazujące jak doskonale radzi sobie Zenfone 2 z 4GB RAM z przełączaniem się pomiędzy odpalonymi wcześniej grami. Wyraźnie widać różnicę między wersją z 4GB RAM i Z3580 a 2GB RAM i Z3560, bowiem podczas moich testów, co możecie zobaczyć na wideo, każda gra, w którą wcześniej grałam, po powrocie do niej z innego tytułu uruchamiała się od nowa. Nie jest to jednak wada – zauważam tylko, że jest niesamowity przeskok pomiędzy jedną wersją telefonu, a drugą. I w sumie nie ma się co dziwić, bo przecież właśnie dlatego jest do wyboru kilka wersji tego produktu.

Dla wielbicieli cyferek – benchmarki:

  • Quadrant: 17743
  • AnTuTu: 41079
  • An3DBenchXL: 48457
    3D Mark:
  • Ice Storm: maks
  • Ice Storm Extreme: maks
  • Ice Storm Unlimited: 18068
    Przeglądarki – preinstalowana vs Chrome:
  • Sunspider: 805 (885)
  • Peacekeeper: 982 (843)
  • Mozilla Kraken: 6337 (5929)
  • Google V8 Bench: 5014 (5904)

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 145 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 39 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 22,63 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 5,1 MB/s

Skoro przywołałam już wyniki uzyskane przez Zenfona 2 w benchmarkach, warto wspomnieć również o tym, jakie mają przełożenie na wymagające gry. A z tymi telefon radzi sobie bez zastrzeżeń. Łącznie z takimi tytułami, jak Hearthstone, GTA: San Andreas, Asphalt 8: Airborne, Dead Trigger 2 czy Real Racing 3.

Wersja z 16GB pamięci zostawia dla użytkownika tylko 11,31GB. Na szczęście pamięć możemy rozszerzyć dzięki slotowi kart microSD aż o 128GB, które może nam posłużyć na zdjęcia, filmy i innego rodzaju multimedia. W ustawieniach możemy również zaznaczyć preferowaną pamięć, w której mają być instalowane aplikacje. Można zdecydować, że ma to być pamięć karty microSD, z tą jedną uwagą, że nie wszystkie gry i apki umożliwiają zapisywanie w pamięci zewnętrznej (udała mi się ta sztuka między innymi z Asphalt 8).

asus-zenfone-2-recenzja-tabletowo-screeny-sd128gb

Na Zenfonie 2 jest cała masa preinstalowanych aplikacji (mniej lub bardziej użytecznych). Są to: programy Google (Chrome, Gmail, Google+, Mapy, Muzyka, Filmy, Książki, Kiosk, Gry, Dysk, YouTube, Zdjęcia), a także Clean Master, TripAdvisor, Amazon Kindle, Zinio, aparat, backup, Do it later, galeria, przeglądarka internetowa, kalendarz, kalkulator, kreator audio, latarka, lustro, menadżer uruchamiania, menadżer plików, MiniMovie, osoby, Party Link, PC Link, PhotoCollage, poczta, pogoda, Asus Support, radio RM, rejestrator dźwięku, Remote Link, Share Link, sklep Google Play, SMS/MMS, Splendid, SuperNote, Szybka notatka, Themer, Tryb dla dzieci, WebStorage, What’s next, zegar, ZenCircle. Uffff. To tyle. Sporo tego, prawda?

Pytaliście jak z dostępnością różnych programów. Są dostępne w Google Play i działają: mapy Nokia Here, nawigacja TomTom GPS Navigation Traffic, Office Mobile i OneNote. Nie spotkałam się z sytuacją, w której jakiś popularny program nie byłby kompatybilny z Zenfonem 2.

Płynnie przejdźmy do preinstalowanego odtwarzacza, który jest bardzo podstawową aplikacją. Nie radzi sobie z napisami i dźwiękiem .aac i .dts. Ma też problemy z niektórymi standardowymi próbkami. Na szczęście wiele z nich rozwiązuje VLC (poniżej po średniku):

– mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy: znacznie przycina; bez zmian,
– mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: nie odtworzył (sam dźwięk); OK,
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy: nie odtworzył; OK,
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3: OK,
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac: nie odtworzył; OK,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps: OK,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3: nie odtworzył; OK, ale delikatnie przycina,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy: OK, ale bez dźwięku i bez napisów; OK.

recenzja-asus-zenfone-2-ze551ml-tabletowo-07

Głośnik, jak ma to miejsce w poprzednikach Zenfona 2, jest niewielki – mimo, że na obudowie widoczny jest sporych rozmiarów grill. Jakoś dźwięku jest lepsza niż w pierwszej generacji serii Zenfone, ale wciąż do ideału brakuje – dźwięk jest po prostu charakterystycznie spłaszczony. Nie wspominając już o fakcie, że głośnik jest po prostu stosunkowo cichy – pomiar wykazał 60 decybeli. O niebo lepiej muzyki słucha się na słuchawkach (również tych dokanałowych dołączonych do telefonu) – dźwięk jest dużo bardziej wyrazisty, czystszy i głośny.

Pytaliście o nagrywanie dźwięku – wracam z odpowiedzią. A właściwie z dwoma nagraniami. Pierwsze nagrane zostało trzymając telefon blisko twarzy, drugie – z odległości ok. 30 cm. Słychać różnicę.

recenzja-asus-zenfone-2-ze551ml-tabletowo-04

Moduły łączności

LTE, dual SIM

Ktoś pytał jak jest z anteną w Zenfonie 2 – czy jest „ekstra czuła” jak to miało miejsce w Zenfonie 5. Z moich obserwacji wynika, że jest tak samo czuła, ale bez rewelacji. I w obu modelach tak było. W pokoju mam takie jedno miejsce (właśnie przy biurku, przy którym pracuje), w którym bardzo rzadko udaje się złapać zasięg. I Zenfony, niezależnie od numerka w nazwie, nie wyróżniały się wśród tłumu na tym polu.

Jakość rozmów jest dobra dopóki nie staniemy przy ruchliwej ulicy. Wtedy wielokrotnie zdarzyło mi się, że znajomi twierdzili, że słyszą mnie tak, jakbym mówiła do nich ze studni, a ja z kolei nie mogłam do końca zrozumieć tego, co się do mnie mówi. Słabo.

Warto też pamiętać, że w każdym momencie podczas rozmowy możemy włączyć nagrywanie. Wtedy po jej zakończeniu rozmowa jest dostępna w pamięci wewnętrznej telefonu.

Dużo emocji wzbudza dual SIM. Teoretycznie obsługuje sieć 2G (na to wskazuje informacja przy gnieździe, jak się zdejmie obudowę), ale w rzeczywistości w telefonie widnieje komunikat, że tylko SIM1 obsługuje sieć komórkową ( 2G/3G/4G). I faktycznie, gdy w SIM2 jest karta a w SIM1 nie, połączenie transmisji danych nie działa (nawet 2G). Gdy są włożone obie karty, nie da się zmienić, by transfer szedł z SIM2. Co więcej, nie da się również wysłać MMS-a z SIM2 – tylko z SIM1 jest taka możliwość (tu z kolei wyświetlany jest komunikat o tym, że SIM2 nie obsługuje MMS-ów).

Ciągnąc jeszcze przez chwilę temat dual SIM – obie karty są aktywne. Zatem jeśli prowadząc rozmowę telefoniczną z numeru SIM1 ktoś będzie do nas dzwonił na SIM2, będzie miał wolną linię – brak komunikatu o zajętości numeru.

Aero2 działa, choć słyszałam, że pojawiają się różnego rodzaju trudności podczas korzystania z niej. Ja takowych nie uświadczyłam.

Pozostałe:

  • GPS. Działanie GPS-u jak najbardziej w normie. Pierwszego fixa łapie w ciągu 2-3 sekund, szybko ustala pozycję i wyznacza trasę nawigacji (sprawdzane na Nokia Here Maps). W majówkę przyjechali do mnie znajomi pojeździć po Kielcach i okolicy na rowerach. W sumie zrobiliśmy ponad 30 km, co doskonale zarejestrowało Endomondo. Nie doświadczyłam żadnego zrywania połączenia podczas jazdy – to spotkało mnie dopiero w chwili, w której siedliśmy coś przekąsić. Okazało się, że w mojej kieszeni nie ma GPS-u ;). Za każdym razem, gdy chowałam telefon, słyszałam komunikat z Endo: „GPS signal lost”, by po wyjęciu usłyszeć „GPS signal restore”,
  • WiFi bez żadnych niespodzianek. Siła sygnału metr od routera to -30 dB, natomiast dziewięć metrów dalej -55 dB,
  • Bluetooth bez problemu umożliwił podłączenie słuchawek bezprzewodowych oraz kilku różnych opasek inteligentnych i zegarków (w tym Xiaomi Mi Band i Asus Zenwatch),
  • microUSB obsługuje pamięci zewnętrzne typu pendrive (FAT32, NTFS już nie), myszki, klawiatury,
  • Miracast, czyli funkcja znana w Zen UI jako PlayTo, działa świetnie. Pozwala przesłać obraz i dźwięk bezprzewodowo z telefonu do telewizora. Podczas półgodzinnego seansu z YouTube jedynym problemem, jaki doświadczyłam, było sporadycznie występowanie klatkowania, które na chwilę uniemożliwiało oglądanie teledysku i słuchanie muzyki. Telefon w tym czasie się nie nagrzał.

recenzja-asus-zenfone-2-ze551ml-tabletowo-23

recenzja-asus-zenfone-2-ze551ml-tabletowo-15

Spis treści:
1. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zen UI. Moduły łączności
3. Aparat. Akumulator. Podsumowanie