Recenzja Lenovo Tab 3 7 Essential

Budżetowy, poręczny tablet z GPS

DZIAŁANIE, OPROGRAMOWANIE

Urządzenie jest napędzane przez zaprezentowany w połowie 2014 roku układ Mediatek MT8127, oferujący cztery rdzenie ARM Cortex A7 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,3GHz oraz grafikę ARM Mali 450MP4 600 MHz. Ten SoC wykonano w procesie technologicznym 28 nanometrów. Oprócz tego mamy jedynie 1GB RAM. Czy mimo słabych podzespołów da się w coś pograć na tym tablecie?

Gry pokroju Asphalt Xtreme, Dead Trigger 2 czy Real Racing 3 uruchomimy, ale wyłącznie na minimalnych ustawieniach graficznych, przy czym liczba wyświetlanych klatek będzie oscylowała raczej w granicach 20-22 niż 30. Nie ma co się oszukiwać, ale to nie jest zdecydowanie sprzęt do gier. Marną wydajność potwierdzają również testy syntetyczne.

Benchmarki:
AnTuTu: 24940
Quadrant: 9646
Geekbench
Single-Core: 430
Multi-Core: 975
RenderScript: 363
CPU Prime Benchmark: 3943
3D Mark
Ice Storm: 4744
Ice Storm Extreme: 3220
Ice Storm Unlimited: 4336

Nie dość, że pamięci wbudowanej zostaje nam niewiele do wykorzystania, bo zaledwie 4,1GB (z 8GB), w dodatku zastosowane kości są wolne, co można zauważyć po samym czasie instalowania nowych aplikacji. Na otarcie łez pozostaje nam slot kart microSD do 64GB. Niestety, nie możemy przenosić na nich całych programów.

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 123,03 MB/s,
– szybkość ciągłego zapisu danych: 8,14 MB/s,
– szybkość losowego odczytu danych: 12,64 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 4,04 MB/s.

Tablet w codziennej pracy niczym szczególnym nie zaskakuje. Podstawowy procesor i 1GB RAM zdecydowanie nie dają wielkich nadziei odnośnie szybkości i płynności jego działania, jednak muszę przyznać, że model ten ujął mnie jednym: pracował stabilnie, choć wszystkie czynności wykonywał dosyć ospale. Oczywiście, sporadycznie zdarzały się także lagi i problemy z wyświetlaniem animacji. W ogólnym rozrachunku Tab3 7 Essential wypada akceptowalnie, szczególnie patrząc na niego przez pryzmat ceny. O wielozadaniowości trudno tu cokolwiek powiedzieć, ponieważ niewielka ilość pamięci operacyjnej nie pozwala na wiele.

Preinstalowany jest zaledwie Android 5.0.1 Lollipop z nakładką producenta.Wygląd interfejsu nie zaskakuje niczym, wszystko jest logicznie posortowane, mamy osobną zakładkę ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami. Oczywiście dodatkowo od producenta dostaliśmy niewiele programów oraz funkcji, a oto one:

  • Gest (na wygaszonym wyświetlaczu) – uruchamianie aplikacji po narysowaniu literki lub dwuklik wybudzający ekran,
  • Harmonogram włączania/wyłączania,
  • SHAREit – szybkie udostępnianie plików,
  • SYNCit HD – tworzenie kopii zapasowej.

ZAPLECZE KOMUNIKACYJNE

  • WiFi – prędkość pobierania i wysyłania danych przeciętna, tablet ma także problemy z utrzymaniem połączenia tam, gdzie większość urządzeń spokojnie utrzymuje jeszcze dwie kreski zasięgu,
  • Bluetooth –  łączy się z innymi urządzeniami, jednak sporadycznie przerywało połączenie,
  • GPS – działa nieźle, choć sporo czasu zajmuje mu złapanie fixa na początku, potem jest tylko lepiej,
  • radio FM – działa poprawnie.
  • USB OTG – wspiera,
  • slot microSD – do 64GB, nie można przenosić całych aplikacji na kartę.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Głośnik multimedialny mamy w nietypowym miejscu, bo nad ekranem, przez co oglądając film lub grając można go omyłkowo przysłonić. Producent chwali się ponadto zastosowaniem technologii od Dolby. W praktyce tablet gra przyjemnie jak na tanie urządzenie, bez rewelacji, jednak zważywszy na jego cenę, jest nieźle. Przeciętnie jednak wypada jego głośność maksymalna.

Naturalnie mamy również złącze słuchawkowe. Na słuchawkach tablet gra przeciętnie, choć jak na model z niskiej półki i tak jest dobrze, jednak należy mieć na względzie to, że moc na wyjściu nie jest największa. Zresztą Tab3 7 Essential nie został stworzony pod kątem zapewniania jak najlepszej jakości audio.

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Jakość dźwięku
  3. Aparat. Bateria. Podsumowanie