Recenzja Lenovo Moto G4

Czwarta generacja popularnej rodziny "średniaków"

APARAT

Lenovo Moto G4 jest wyposażony w dwa aparaty. Główny legitymuje się rozdzielczością 13 Mpix, przysłoną f/2.0 i uzupełnia ją lampa doświetlająca, przedni natomiast ma 5 Mpix, szerokokątny obiektyw oraz przysłonę f/2.2. Brak czegoś szczególnego. Teoretycznie w tej kategorii wersja Plus powinna wypadać nieco ciekawiej za sprawą aparatu 16 Mpix z laserowym autofokusem z detekcją fazy. Jak jest w rzeczywistości – przekonamy się podczas testów.

lenovo-moto-g4-recenzja-0 (3)

Aplikacja aparatu prezentuje się ładnie, choć wymaga kilkunastu minut zabawy, aby poznać jej wszystkie tajniki. Po jej uruchomieniu zobaczymy po prawej stronie spust migawki, przycisk do przełączania się na drugą kamerkę oraz skrót do wyboru trybu, po lewej z kolei jest samowyzwalacz, lampa błyskowa oraz HDR. Manualne ustawienie autofokusa daje nam możliwość szybkiej regulacji wartości ekspozycji. Aby przejść do galerii należy przesunąć palcem w lewo, natomiast do pełnych ustawień – w prawo.

lenovo-moto-g4-recenzja-0 (4)

Do dyspozycji otrzymujemy pięć trybów: automatyczny, panoramy, manualny (dostępne są ustawienia balansu bieli, makro, czasu otwarcia przysłony – od 1/3200 do 1/2 sekundy; ISO), wideo i slow motion (filmy w rozdzielczości 960 x 540 pikseli przy 120 klatkach na sekundę). W dodatku tryb HDR może automatycznie się aktywować, również dla frontowej kamerki.

Największą zaletą aparatu głównego w Moto G4 pozostaje szybko działający autofokus, choć miewa problemy przy fotografowaniu blisko znajdujących się obiektów. Również sam czas wykonania i zapisu zdjęć oceniam bardzo wysoko. Lenovo akurat w tym temacie się postarało i ich „średniak” wypada lepiej od konkurentów. Fotografie wyróżniają się zadowalającą ostrością, odwzorowanie barw jest bardzo dobre, oprogramowanie rozsądnie dobiera ustawienia, tryb HDR świetnie sobie radzi. Jedynie przy kadrach bezpośrednio pod słońce miewa delikatne problemy. Przy gorszych warunkach oświetleniowych jakość zdjęć spada. Nie jest jednak najgorzej – nocą rejestrowana będzie spora ilość szumów i na zdjęciach zauważymy działanie algorytmów odszumiających. Mimo wszystko przy pomocy manualnych ustawień oraz statywu można wykrzesać pełny potencjał tego aparatu.

Filmy nagramy w maksymalnej rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Oferują one wysoką płynność, dobrą szczegółowość, jednak podobnie jak zdjęcia w nocy wypadają znacznie gorzej. EIS radzi sobie akceptowalnie ze stabilizacją,

Przednia kamerka nie oferuje ponadprzeciętnych możliwości, jednak do selfie nadaje się bardzo dobrze. Wykonane tym aparatem autoportrety będziemy mogli śmiało udostępniać na portalach społecznościowych. W dodatku mamy tutaj tryb HDR. Niestety, w nocy trudno wykonać fotografię ze względu na przysłonę jedynie f/2.2 oraz brak diody doświetlającej na froncie. Jeżeli chodzi o wideorozmowy, „motka” sprawdzi się w sam raz.

Galeria zdjęć wykonanych Lenovo Moto G4:

BATERIA

Lenovo  Moto G4 jest zasilany przez baterię o pojemności 3000 mAh. Producent deklaruje jeden dzień pracy, jednak w jakim stopniu jest to prawdziwa informacja? Przy korzystaniu z sieci LTE smartfon wytrzymywał na włączonym wyświetlaczu (SoT – Screen-on-Time) około 3,5-4 godzin, natomiast z WiFi czas ten wydłużał się do 5-6 godzin, oczywiście przy ciągle aktywnych dwóch kartach SIM, automatycznej regulacji jasności ekranu oraz synchronizacji danych.

Ładowanie od 0 do 100% zajmuje około 100 minut przy używaniu ładowarki Motoroli TurboPower lub około 195-210 minut z ładowarką dodawaną do zestawu.

PODSUMOWANIE

Lenovo Moto G4 to bardzo udany smartfon ze średniej półki. Wśród jego największych atutów trzeba wspomnieć o 5,5-calowym ekranie IPS o rozdzielczości Full HD, szybkości działania, czystym Androidzie z praktycznymi dodatkami od producenta, dual SIM, osobnym slocie na karty microSD, na których możemy instalować aplikacje, niezłych aparatach, jak i przyzwoitym czasie pracy (szczególnie przy WiFi). Zadowalająca pozostaje także jakość dźwięku. Dla wielu osób również odporność na zachlapania będzie poważnym argumentem za kupnem właśnie tego modelu, choć nie jest pozbawiony wad.

Na pewno poważną wadą pozostają spore wymiary konstrukcji, przeciętna wydajność w grach, jak i brak NFC. W dodatku cena na poziomie 1099 złotych powoduje, że Moto G4 ma wielu groźnych rywali, których macie przybliżonych poniżej. Z jednej strony seria G przyzwyczaiła nas do świetnego stosunku ceny do możliwości, a z drugiej nowa generacja wciąż prezentuje się bardzo dobrze na tle klasowych rywali.

Bezpośredni konkurenci Lenovo Moto G4:

  • Huawei P9 Lite – nieco mniejszy, 5,2-calowy ekran Full HD, Kirin 650 z ARM Mali T830, aparaty 13 i 8 Mpix, czytnik linii papilarnych,
  • Honor 7 Lite – brat bliźniak z Huawei P9 Lite, różniący się nieznacznie od niego wyglądem i zastosowanymi materiałami, dostępny w niższej cenie,
  • Samsung Galaxy J7 (2016) – również z 5,5-calowym ekranem, ale w rozdzielczości HD i wykonanym w technologii Super AMOLED, ośmiordzeniowym Exynosem 7870 z ARM Mali T830, baterią 3300 mAh
  • Lenovo Moto X Play – zeszłoroczny model ze zbliżoną specyfikacją techniczną, aparatem głównym 21 Mpix oraz znacznie większą baterią o pojemności 3630 mAh,

moto-g4-test

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Jakość dźwięku
  3. Aparat. Bateria. Podsumowanie
Recenzja Lenovo Moto G4
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
8.5
MULTIMEDIA
8
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
szybkość działania
czysty Android
ekran powiadomień i gesty
bardzo dobry ekran
świetnie leży w dłoni
dual SIM (ale standby)
osobny slot na microSD
USB OTG
niezłe aparaty
radio FM
Wady
brak NFC
wystający "garb" z tyłu
spore ramki
sporadyczne spadki płynności
przeciętna wydajność w grach
brak ładowarki z Quick Charge w zestawie
brak wymiennej baterii
8.1
OCENA