Recenzja hybrydy Kruger&Matz Edge 1161 – tablet, który zastąpi ci laptop?

System operacyjny i wydajność

Zacznijmy od samego Windowsa 10. Po kilku początkowych aktualizacjach system ten już okrzepł i zbliżający się Treshold 2 powinien przynieść dodatkowe usprawnienia wydajności i stabilności. Poza zwiechami aplikacji, które można policzyć na palcach jednej ręki, cały OS nie sprawiał żadnych kłopotów. Interfejs działa płynnie, ekran błyskawicznie reaguje na dotyk. Ale właśnie dokładnie tego powinniśmy się spodziewać po procesorze Core M, którego znajdziemy również w nowym MacBooku kosztującym 7000 zł.

Urządzenie radzi sobie z pakietem Adobe Creative Cloud, w tym Photoshopem, Illustratorem i Premiere Pro. O ile te dwa pierwsze chodzą bez zarzutu i nadadzą się nawet do pracy z większymi plikami, o tyle renderowanie w Premiere na Edge’u to zadanie dla bardzo cierpliwych i mniej wymagających użytkowników. Tak jak pisałem wcześniej – do sporadycznego amatorskiego montowania filmów z powodzeniem wystarczy, ale jeśli renderujemy wideo częściej niż kilka razy w miesiącu, z pewnością nasza cierpliwość szybko by się skończyła. Visual Studio również chodzi płynnie, jednak nie jest to na pewno urządzenie, gdzie chcielibyśmy stawiać maszynę wirtualną czy korzystać z ciężkich emulatorów.

edge-(8)

Dużym plusem są kumulatywne aktualizacje w nowym Windows Update dla Windowsa 10. Oznacza to, że nie trzeba ściągać wszystkich kolejnych aktualizacji i za każdym razem restartować komputer – wystarczy ściągnąć najnowszą, która będzie zawierać wszystkie historyczne poprawki, dodatki i funkcje. Duuuuużo lepiej to wygląda niż w Windowsie 8.1, w którym Windows Update było koszmarem – nie tylko ze względu na wygodę, ale też stabilność działania czy mnóstwo „errorów” i problemów z aktualkami.

Windows 10 to też Continuum i aplikacje mobilne w okienkach. Na Edge’u 1161 wszystko działa bez problemu poza automatycznym przejściem w tryb Continuum – więcej o tym w dalszej części. Nowy interfejs uniwersalnych aplikacji dotykowych jest dużo bardziej przyjazny dla klawiatury i myszki. Jest to zdecydowany krok w przód w porównaniu z Windows 8.1, gdzie postawiono zdecydowanie na dotyk, a obsługa całości myszką bez dotykowych gestów byłą niewygodna. Oczywiście aplikacji 8.1 dalej dostępne są w sklepie i dominują, jednak appki systemowe czy choćby Twitter naprawdę dają radę i pozwalają na nowo uwierzyć w sens Universal Windows Platform. Szczególnie mając na uwadzę nadchodzącego uniwersalnego Messengera, Facebooka i Instagrama. Appki te będą tworzone przy współpracy programistów zarówno z Microsoftu, jak i z Facebooka, co powinno przełożyć się na dobrą wydajność, wykorzystanie wszystkich unikalnych funkcji Windowsa 10, współpracę z Cortaną i jednolity interfejs.

edge-(4)

Benchmarki:

  • żywotność baterii (przeglądanie stron na WiFi, 50% jasności): 7h 48m
  • Geekbench Browser:
    • Single core: 1919
    • Multi core: 3613

Akcesoria i dodatki

Klawiatura

Klawiatura to jedyny mój duży zawód związany z tym urządzeniem. I to nie ze względu na komfort uderzania w klawisze. Przeciwnie. Ten jest porównywalny z klawiaturami mobilnymi od najlepszych producentów. O co więc chodzi? Jest kilka elementów.

Po pierwsze, gładzik jest bardzo niski i niewygodny, co utrudnia choćby przewijanie dwoma palcami i szybką nawigację przy pomocy kursora. Minusem jest nie tylko rozmiar, ale również sama interakcja. Korzystanie z gładzika po prostu jest na tyle niewygodne w przypadku wykonywania bardziej zaawansowanych czynności, że każdy świadomy użytkownik przełączy się na mobilną myszkę Bluetooth. To rozwiązanie, które całkowicie rozwiązuje problem gładzika, ale jest to niewątpliwie element, który powinien zostać poprawiony w drugiej generacji lub kolejnej serii produkcyjnej.

edge-(3)

Druga kwestia to gubienie liter. Co prawda częściowo to ustało po aktualizacjach systemu, ale klawiaturze nadal czasem zdarza się zgubić literę przy szybkim pisaniu. Mam nadzieję, że problem ten da się rozwiązać przy pomocy kolejnych aktualizacji oprogramowania układowego.

Po trzecie – odpięcie klawiatury nie powoduje przejścia w tryb tabletu (Continuum). Tutaj też mam nadzieję, że aktualizacja firmware załatwi tę sprawę, bo nie po to kupuje się hybrydę, żeby za każdym razem robić to ręcznie.

Ostatnia sprawa to magnetyczne złącze, które nie jest tak silne jak w pierwowzorze. Dość łatwo ulega odczepieniu, a próba wywinięcia klawiatury na drugą stronę zawsze kończy się rozłączeniem tabletu od pokrywy. A ja bardzo często korzystam z ustawienia, w którym klawiarura jest wywinięta i opiera się na niej nóżka – w tej pozycji można wygodnie oglądać filmy czy położyć urządzenia na niewielkiej płaskiej powierzchni.

edge-(5)

Zasilacz

12V i 2A pozwala naładować ten tablet w około 4 godziny. Jest to wartość dość przeciętna. Wykonanie zasilacza nie budzi wielkich zastrzeżeń, ale też nie budzi entuzjazmu – brakuje mi rozwiązania znanego z Surface Pro 3, gdzie w zasilaczu znalazł się dodatkowy port USB, przez którego możemy po kablu ładować nasz smartfon czy tablet.

Karty pamięci

Mój pojedynczy test karty 128 GB potwierdził słowa producenta o wsparciu dla kart tylko do 64 GB. Nie jest jednak powiedziane, że inna karta 128 GB na pewno by nie zadziałała. Slot na kartę znajduje się w wysuwanej tacce i obok niego znajdziemy miejsce na kartę… micro SIM. Czyżby planowany był model z modemem 3G/LTE? Podejrzewam, że wielu czytelników tabletowo bardzo by tego chciało. Bo „co to za mobilność bez modemu!”.

Spis treści:
1. Jakość wykonania, specyfikacja w praktyce
2. System operacyjny i wydajność. Akcesoria i dodatki
3. Subiektywne odczucia. Podsumowanie