Recenzja HP Elite X2 – jak profesjonalna kobieta sukcesu

Wie, co to dyskrecja i wytrzyma bez kawy do przerwy

Na koniec trzeba nadmienić, że to nie wszystko, co oferuje HP w zestawie z Elite X2. Na tablecie z Windowsem 10 Pro w pakiecie otrzymujemy komplet oprogramowania, które pomaga zachować tajemnice służbowe na tablecie bez strachu o to, że przedostaną się w niepowołane ręce. Programy szyfrujące dane, menedżer logowania do systemu, aplikacje ukrywające adres MAC czy Sure Start Gen34, który monitoruje BIOS, przywraca funkcjonalność platformy bez konieczności interwencji ze strony użytkownika lub administratora… – jest tego trochę. Podejrzewam, że firmy biorą pod opcje ochrony danych, na których operują ich pracownicy i tego typu rozwiązania mogą się okazać przydatne, choć zwykle firmy korzystają już z własnych, sprawdzonych form zabezpieczeń. Zatem oferowane przez HP dodatkowe usługi mogą, choć nie muszą być dodatkowym atutem.

Ważne natomiast jest to, że wszystkie moduły działają w tablecie bezbłędnie, włącznie ze slotem na karty microSD oraz wbudowanym modemem. Włożona karta SIM z Playa radziła sobie bardzo dobrze, dostarczając internet w sytuacji, gdy nie mogłem podpiąć się pod żadną sieć WiFi. I to jest coś, czego oczekiwałbym od prawdziwie mobilnego urządzenia – za to będzie plus, bo trzeba z przykrością stwierdzić, że nie każdy producent pamięta o tym ważnym szczególe, a jeszcze rzadziej slot na karty SIM (w tym wypadku – microSIM) dostępny jest w standardzie.

Istotnym aspektem działania hybrydy jest czas jej pracy. Pod tym względem… zawiodłem się na Elite X2. Możliwe, że miałem w głowie przebiegi podobne do tych z Surface Pro, jednak z drugiej strony, żeby moje oczekiwania miały jakieś podstawy, musiałbym sam przetestować sprzęt Microsoftu. Użytkując hybrydę HP intensywnie, zauważyłem, że wytrzymuje:

  • niewiele ponad 4h pracy na stronach WWW, przy 100% jasności ekranu,
  • jakieś 4,5h odtwarzania filmów z Netflixa, przy 50% jasności ekranu,
  • 7h pracy offline, wyłącznie w edytorze tekstu,
  • 5h 30 min pracy offline + edycja wideo,
  • 3h 45 min pracy przez WWW oraz 20-minutowy rendering wideo.

Scenariusze, różniące się od siebie mniej lub bardziej, potwierdzały jedynie moje wrażenia, które można streścić w zdaniu: „Spodziewałem się, że będzie lepiej”. Oczywistą oczywistością jest to, że wcale nie musiałem zawsze ustawiać podświetlania ekranu na max. Wychodzę jednak z założenia, że nie będę obniżał sobie komfortu pracy i jednocześnie podświetlenia ekranu w hybrydzie tylko po to, żeby zyskać kilkanaście minut pracy na baterii ekstra. Przy okazji zauważam, że Chrome „zżera” baterię szybciej niż Edge. Przyjdzie czas, gdy przerzucę się kompletnie na przeglądarkę Microsoftu, powiadam.

Żeby wypełnić litowo-jonowe ogniwo Elite X2 życiodajnymi elektronkami, trzeba je podłączyć do ładowarki na nieco ponad 2 godziny.

Zapracuje na twoją sympatię

W biznesie nie ma sentymentów – albo jesteś najlepszy, albo odpadasz. Czasem jednak pojawiają się ludzie, usługi czy produkty, którym warto się przyjrzeć, choć nie są idealne. Tak też jest z HP Elite X2. Hybrydzie bardzo blisko do Surface Pro od Microsoftu, a rozmija się z nim tylko w detalach. Może nie osiągnie imponujących wyników w testach baterii, ale nadrabia slotem na karty SIM w standardzie i doskonałą klawiaturą, dostępną bez dopłaty. Najwyższa opcja wyposażeniowa jest naprawdę wydajna, choć osobiście pewnie rozglądałbym się za opcją z Intel Core i5. Dla tych, którzy cenią sobie moc, którą można w prosty sposób przenieść z miejsca na miejsce lub popracować na kolanach, będzie to świetny sprzęt do mobilnej pracy, burzący długo funkcjonującą zasadę „Surface Pro albo nic”.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Ekran
2. Działanie, klawiatura
3. Bateria. Podsumowanie

Tego modelu akurat nie, ale pozostałe hybrydy i laptopy HP kupicie oczywiście u naszego Partnera, w sklepie Komputronik.

Recenzja HP Elite X2 – jak profesjonalna kobieta sukcesu
Wnioski
Konkurencja dla Surface Pro od Microsoftu. HP pokazuje, że można wyjść do klienta biznesowego bez kompleksów. A klient biznesowy nie powstydzi się postawić Elite X2 na swoim biurku.
WYŚWIETLACZ
9
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
AKUMULATOR
6
MULTIMEDIA
7
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8
JAKOŚĆ WYKONANIA
9.5
WZORNICTWO
8
AKCESORIA
9
OPROGRAMOWANIE
9
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
świetny ekran WQXGA+
wysoka jakość materiałów i klasyczny design
kultura pracy i wydajność
wygodna, podświetlana klawiatura w cenie
slot na kartę microSIM
funkcjonalny rysik
Wady
bateria poniżej oczekiwań
głośniki Bang&Olufsen nie mają za dużo z "bang"
ból oczu przy patrzeniu na cenę
8.3
OCENA