Oprogramowanie i interfejs
Pixel pracuje pod kontrolą najnowszego wydania systemu Android – 7.1.1 Nougat. Ten jest genialnie zoptymalizowany, o czym przeczytacie w następnym punkcie recenzji. Teraz zajmiemy się jego wyglądem i dodatkami, jakimi uraczyło nas Google. Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że w mojej opinii to absolutnie najładniejsza i najspójniejsza wizualnie odsłona zielonego robocika. Można napisać, że w tym wydaniu Google, po części funkcjonalnością, dogonił nakładki innych producentów. Oczywiście próżno szukać wodotrysków, jednak zaimplementowane funkcje w pełni wystarczą większości użytkowników. Niżej znajdziecie najciekawsze opcje, z pominięciem tych, które opisywałem wyżej lub będą omawiane później.
- Google Asistant – asystent głosowy Google. Nie działa w języku polskim. Aby z niego skorzystać musimy przestawić język w telefonie na inny, przykładowo angielski. Jest to nic innego jak bardziej rozbudowana wersja Google Now. Działa całkiem sprawnie, na ogół dobrze interpretuje nasze zamiary, czy „domyśla się” o co w danej chwili nam chodzi z kontekstu prowadzonej „rozmowy”.
- Ekran dostosowany do otoczenia – wyświetlacz podświetla się nam w momencie otrzymania powiadomienia. Wtedy tło jest czarne, a niezbędne informacje prezentowane są w kolorze białym.
- Użytkownicy – pozwala ustawić konto gościa i ograniczyć mu dostęp do wybranych przez nas plików, aplikacji.
- Ruchy – kilka ciekawych oraz przydatnych gestów, wspomagających naszą interakcję z urządzeniem:
- wyświetlanie powiadomień przez przesunięcie palcem w dół po czytniku linii papilarnych
- szybkie uruchomienie aparatu poprzez dwukrotne naciśnięcie przycisku power
- dwukrotnie przekręcenie urządzenia, aby zmienić kamerkę z głównej na frontową podczas, gdy aplikacja aparatu jest włączona
- dwukrotne stuknięcie w wygaszony ekran, aby podejrzeć powiadomienia
- po podniesieniu telefonu wyświetlane są nam powiadomienia
- Przytrzymanie przycisku ostatnich aplikacji, aby uruchomić tryb wielu okien
Prawda. Nie ma tego dużo, ale uwierzcie mi, że to, co jest, spokojnie wystarcza do korzystania z tego smartfona. Poza tym, czy kiedykolwiek Nexusy oferowały dużą liczbę funkcji i dodatków?
Działanie
Nie wiem czy jest jakikolwiek sens robienia benchmarków w tym przypadku. Telefon działa błyskawicznie, fenomenalnie, perfekcyjnie… Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Optymalizacja stoi na najwyższym poziomie. Zdecydowanie jest to najpłynniejszy smartfon z Androidem, jakiego kiedykolwiek używałem. Radzi sobie nie tylko lepiej od HTC 10, ale i od Samsunga Galaxy S7. Jestem co do tego w 100% pewny, ponieważ z pierwszego korzystam prywatnie, a drugiego używałem przed flagowcem Tajwańczyków. Nie ma mowy o żadnym gubieniu klatek, zadyszce, nawet drobnych spowolnieniach. Urządzenie sprawdzi się idealnie jako narzędzie do grania w gry, bo z tymi radzi sobie świetnie.
Multitasking to istny majstersztyk. NIGDY nie miałem sytuacji, aby Pixel zamknął mi wcześniej uruchomione aplikacje bądź karty w Chrome. Praca z wieloma programami na raz to przyjemność, czy to w trybie wielu okien, czy poprzez przełączanie się między nimi. Wspomnę tylko, że Nougat oferuje możliwość szybkiego powrotu do ostatniej aplikacji poprzez szybkie dotknięcie przycisku ostatnich aplikacji.
Temperatury pracy mieszczą się w granicach normy. Nawet po dłuższej sesji z GTA San Andreas odczuwalny jest jej wzrost, jednak smartfon nie parzy w dłonie. Gdy korzystamy z portali społecznościowych, słuchamy muzyki czy wykonujemy inne, dość standardowe czynności, flagowiec Google pozostaje chłodny.
Pixel działa perfekcyjnie i basta. Jest to nie tylko zasługa mocnych podzespołów, ale też świetnej optymalizacji urządzenia. Poniżej znajdziecie jeszcze wyniki z najpopularniejszych programów benchmarkowych:
- AnTuTu: 136137
- Quadrant: 32751
- GeekBench 4:
- single core: 1530
- multi core: 4038
- 3DMark: 2338
Test pamięci systemowej – AndroBench:
- szybkość ciągłego odczytu danych: 285,2 MB/s
- szybkość ciągłego zapisu danych: 77,14 MB/s
- szybkość losowego odczytu danych: 54,13 MB/s
- szybkość losowego zapisu danych: 7,91 MB/s
Zaplecze komunikacyjne
- LTE/jakość połączeń: Najwyższa jakość rozmów, rozmówca słyszy nas czysto, wyraźnie, bez zakłóceń, zasięg dobry, nie gubi sygnału, szybko przełącza się między LTE/3G w zależności od potrzeby,
- WiFi: całkowity brak problemów, połączenie jest stabilne nawet na granicy wykrywalności,
- NFC: obsługuje płatności mobilne, działa z Android Pay (oczywiście pod warunkiem, że Wasz bank wspiera usługę), bez problemu umożliwia sparowanie z innymi urządzeniami wyposażonymi w ten standard,
- GPS: spisuje się rewelacyjnie, bardzo dokładny, nie gubi sygnału, szybko łapie fixa,
- Bluetooth: stabilne połączenie, brak problemów, bez problemu można przesyłać pliki,
- USB typu C: ładuje, przesyła pliki, obsługuje pendrive’y,
- microSD: brak, nawet nie łudziłem się, że będzie obecny w Pixelu zważywszy na politykę Google i jego brak w Nexusach,
- port podczerwieni (irda): brak,
- slot kart microSD: brak.