Recenzja: Archos 101 Internet Tablet (wideo)

Recenzja Archos 101 Internet Tablet

Czytelnicy Tabletowo coraz częściej bardzo pozytywnie mnie zaskakują. Tym razem Mateusz Zarzycki poświęcił trochę czasu na napisanie recenzji nabytego niedawno tabletu. Poniżej test Archosa 101 Internet Tablet wraz z fotkami przez niego wykonanymi i autorskim filmikiem wideo, nakręconym specjalnie na potrzeby tego tekstu.

Witam wszystkich serdecznie. Podzielę się dziś z wami wrażeniami jakie odniosłem podczas dwóch tygodni użytkowania Archosa 101 Internet Tablet.

BUDOWA

Archos 101 IT obudowę ma zrobioną w większości z dość wysokiej jakości plastiku. Ma to zarówno wady, jak i zalety. Wadą z pewnością jest obniżona odporność na uszkodzenia, zaletą na pewno mała waga – w tym przypadku 480 g. Trzymając go w rękach przez dłuższy czas nie czujemy żadnego ich zmęczenia. Zaletą jest też szersza po bokach obudowa, pozwalająca na wygodne trzymanie urządzenia w rękach.

Z przodu jest kamerka do połączeń video, z tyłu głośniki stereo. Ciekawostką jest nóżka, która pozwala postawić urządzenie po różnym kątem. Niestety, po około tygodniu nóżka się rozjechała i teraz bez kombinowana udaje się ją postawić tylko w horyzontalnej pozycji.

Na uznanie zasługują porty, w które wyposażone jest urządzenie. Mamy do dyspozycji:
– gniazdo zasilania,
– mini HDMI,
– mini USB,
– slot na kartę sd (max 32 gb),
– PEŁNOWYMIAROWE USB, co pozwala podłączyć pendrive, dysk usb, klawiaturę, GPS, modem 3G i inne urządzenia wymagające hosta usb,
– gniazdo słuchawkowe.

Miałem kilka tego typu urządzeń w ręku i zawsze mi brakowało właśnie hosta USB. Najgorszym przykładem tego jest skądinąd naprawdę niezły sprzęt jakim jest iPad. Brak jakichkolwiek portów komunikacyjnych prócz natywnego przyprawia o ból głowy.

KOMUNIKACJA

Będąc przy temacie komunikacji warto wspomnieć o folderach współdzielonych w sieci LAN (SMB) oraz serwerze mediów (UPnP). Wiem, że istnieją aplikacje pozwalające na współdzielenie plików w lokalnych sieciach oraz aplikacje obsługujące serwery mediów, ale warto nadmienić, że firmware Archosa ma już te gadżety zaimplementowane w oprogramowanie. Taki miły dodatek. Windows Media Player doskonale radzi sobie z wykryciem urządzenia i udostępnia całą swoją bibliotekę Archosowi przez WIFI. Mała rzecz a cieszy.

Tablecik radzi sobie też również doskonale z dyskami zewnętrznymi USB (niezależnie czy to są dyski 2,5”, czy też desktopy z zewnętrznym zasilaniem) jak i pendrivami.

Zewnętrzny moduł GPS USB też daje radę. Jedynie nie udało mi się sparować telefonu (tethering) z tabletem niezależnie czy to było połączenie USB czy też Bluetooth. Ale czytałem na forach, że innym się udało, więc to jednak możliwe. Nie testowałem też połączenia 3G przez USB, bo takowego nie posiadam, ale też chyba daje radę.

WYDAJNOŚĆ

Tablet dysponuje procesorem z chipsetem ARM 8 1GHz (z możliwością ustawienia go na 1GHz – overdrive, 600 MHz – optimal, 300 MHz – powersave), 256 MB RAM, 300 MB na aplikacje i 8 GB lub 16 GB pamięci da składowanie plików. Archos dysponuje też własnym akceleratorem Open GL i wieloma kodekami audio/video. Tablet dostarczono mi z firmwarem 2.0.71 (Froyo 2.2.1) W tej wersji nie ma możliwości ustawienia partycji SWAP ani też sformatowania wewnętrznej pamięci na ext3 lub 4. Dostarczony fabrycznie launcher nie grzeszy wydajnością ale reszcie nie mam nic do zarzucenia. Osobiście używam Lauchera Pro +, który spisuje się doskonale.

Z grami nie powinno być żadnego problemu. NFS Shift, Hero of Sparta, GangStar, Asphalt 5 czy Avatar radzą sobie bez zająknięcia. Znacznie lepiej wygląda sytuacja po aktualizacji firmwaru do wersji 2.1.3. Po aktualizacji oprogramowanie automatycznie tworzy 32 MB swap (jeśli chcecie 64 MB swap-a to należy całkowicie sformatować system). Po wspomnianej aktualizacji urządzenie dostaje odczuwalnego kopa. Wszystko jakby płynniej działa. Video, YouTube, Flash w przeglądarce itd. wyraźnie przyśpiesza. Znikają też problemy z niektórymi routerami WIFI (jak np. Cisco Linksys). Zyskujemy też obsługę prędkości N (WIFI).

Mankamentem tej aktualizacji jest zwiększony drenaż baterii (wcześniej starczała na ok 8-9 godz intensywnego użytkowania, teraz na ok 6 godz.) oraz crash przeglądarki Dolphin podczas pobierania plików. xScope, Skyfire czy wbudowana przeglądarka nadal sobie radzą z pobieraniem plików. Wywala też Operę Mobile.

Nie najlepszej jakości jest też matryca. Pracuje w nominalnej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, ale ma słabe kąty widzenia. W pełnym słońcu też nie liczcie na to, że coś zobaczycie.

APLIKACJE/MARKET

Archos nie dostarcza natywnie aplikacji Google’a. Jest za to Apps Lib. Nie jest tak rozbudowany jak market ale jakoś daje radę. Natomiast na AppsLib jest aplikacja ArcTools, która ma za zadanie Googlowski Market nam zainstalować. Resztę jak Mapy, GoogleMail, YouTube itd. można już sobie doinstalować z Marketu. Jedna uwaga. Na stronach ArchosFans również jest dostępna aplikacja o nazwie gApps4Archos, ale nie szczególnie ją polecam.Ciężko po niej zaktualizować Market do najnowszej wersji. Znacznie lepsze są ArcTools. Aktualizacja marketu następuje samoistnie.

ZALETY Archosa 101 IT
– lekki,
– 10,1 “,
– niezła bateria,
– podstawka/nóżka,
– w miarę tani,
– całkiem wydajny,
– bardzo dobrej czułości matryca,
– natywne SMB/UPnP,
– pełnowymiarowe USB,
– Open GL/kodeki/napisy.

WADY Archosa 101 IT
– plastikowa obudowa,
– małe kąty widzenia matrycy,
– firmware 2.1.3 – drenaż baterii,
– jednak mimo wszystko Android 2.2.1 nie jest całkiem przystosowany do tabletów,
– nóżka (po tygodniu się nieco rozjechała),
– aby w pełni cieszyć się wszystkimi formatami audio/video trzeba zakupić wtyczkę Cinema (15 euro).

PRZYDATNE
1. ArcTools (dostępne z AppsLib FREE).
2. Thumb Keyboard – duuuuuuuuuuuża klawiatura z wieloma parametrami personalizacji wprost stworzona do tabletów + polskie znaki – $1.65.
3. SiMi Folder widget – foldery wzorowane na tych z iOS 4. Bardzo wygodne (FREE).
4. Launcher Pro / Plus. Bardzo szybki, wydajny launcher.
5. ArchosFans – portalik fanów Archosa. Wiadomości, newsy, firmware, hacki oraz obszerne forum dyskusyjne poświęcone tabletom tej firmy.

ROOTING ARCHOSA

Gdyby ktoś sobie życzył zrootować swojego Archosa (co daje overcloking procesora, np. 512 MB Swap, niemalże nieograniczone miejsce na aplikacje, oczywiście możliwość wykorzystania aplikacji wymagających roota, partycja ext4 – podobno niesamowicie szybka) to zapraszam tutaj.

Obiecane wideo:

A na koniec skrócona specyfikacja Archosa 101 Internet Tablet:
– 10,1″ ekran pojemnościowy, 1024 x 600 pikseli,
– Android 2.2 Froyo,
– procesor ARM Cortex A8 1GHz,
– 8 GB lub 16 GB pamięci,
– 256 MB RAM,
– slot kart microSD (32GB)
– 3D OpenGL ES 2.0,
– kamerka,
– USB 2.0,
– mini HDMI,
– wiFi (802.11 b/g/n),
– Bluetooth 2.1,
– akcelerometr,
– do 7h odtwarzania wideo lub 10h przeglądania internetu,
– wymiary: 270 x 150 x 12 mm,
– waga: 480 g.

________________

Mateuszowi serdecznie dziękujemy za recenzję Archosa 101 Internet Tablet. Jeśli macie jakieś pytania do Mateusza, to możecie zadawać je pod tym postem – o odpowiedź jestem spokojna :)

A jeśli i Ty chciałbyś się podzielić własną recenzją swojego tabletu – napisz ją, zrób kilka fotek i prześlij na redakcyjny adres admin (małpka) tabletowo.pl

Exit mobile version