Recenzja aplikacji Bamboo Paper

Aplikacja: Bamboo Paper – świeżo po premierze!
Cena: darmowa do końca czerwca
Uniwersalna: Nie
Autor: Wacom
Link: klik

Jestem pewien, że wiele razy zdarzyła Wam się sytuacja, kiedy, jeszcze w czasach szkolnych, podczas zajęć zdaliście sobie sprawę, że skończył Wam się zeszyt przedmiotowy. To dziwne, bo byliście pewni, że kartek wystarczy do końca roku… Nigdy więcej. Dzięki aplikacji Bamboo Paper dedykowanej iPadowi i specjalnie zaprojektowanemu rysikowi Bamboo Stylus, otrzymujecie elektroniczny zeszyt o nieskończonej liczbie kartek i ładnej, kolorowej okładce.

Bamboo Paper jest zeszytem wyświetlanym na ekranie iPada. Możemy zmienić jego nazwę (np. „Biologia, 2A”), kolor okładki, a także wzór kartki. Cztery ciepłe kolory, niebieski, zielony, żółty i fioletowy, nadają notatnikowi miłego dla oka wyglądu. W zależności od naszej woli, może on być zwykłym brudnopisem / szkicownikiem, zeszytem w linie lub w kratkę.

Na ekranie powitalnym aplikacji, oprócz wizerunku samego notatnika, widnieją trzy opcje. Pierwsza z nich reprezentuje kosz i pozwala na usunięcie zapisanego zeszytu. Druga zawiera opcje personalizacji, czyli zmiany koloru lub wzoru kartek, a trzecia daje możliwość zapisania zeszytu w formacie PDF i wysłania go mailem lub wydrukowania.

Pisanie, rysowanie lub tworzenie zaawansowanych obliczeń matematycznych jest bajecznie proste i dokładne, jeśli używa się do tego rysika Bamboo Stylus. Recenzja tego piórka została niedawno opublikowana na łamach Tabletowo.pl i znajdziecie ją tutaj.

Pisanie stylusem bardzo przypomina ten sam proces wykonywany za pomocą tradycyjnego długopisu. Ponieważ akcesorium leży dokładnie tak samo w dłoni, wszystko odbywa się naturalnie, a dzięki wyjątkowej czułości ekranu iPada – także dokładnie. Zaledwie kilka minut zajmuje przyzwyczajenie się do zależności pomiędzy obrazem tworzonym na ekranie iPada a gestami wykonywanymi naszą dłonią.

Sam, że tak to ujmę, obszar roboczy Bamboo Paper to kartka papieru. U góry widać osiem opcji: powrót do widoku notatnika, opcje wysłania strony za pomocą wiadomości e-mail, zapisania do galerii lub wydrukowania bezprzewodowego, cofnięcie ostatniego ruchu, powtórzenie go, narzędzie Pędzel, narzędzie Gumka, wyczyść stronę oraz Zakładka.

Sądzę, że większości z nich nie ma potrzeby charakteryzować, gdyż ich funkcjonalność jest oczywista. Chciałbym jednak zatrzymać się przy narzędziach.

Pędzel, lub, jak wolicie, Długopis, ma trzy dostępne grubości oraz sześć kolorów. Są to czarny, jasnoniebieski, ciemnoniebieski, zielony, błękitny oraz czerwony. Dzięki nim tematy lekcji nie muszą być pisanie, tak jak reszta notatki, na niebiesko, gdyż wirtualnego zielonego tuszu nigdy nie zabraknie. Natomiast czerwony nadaje się idealnie do poprawiania błędów lub podrabiania ocen nauczyciela ;).

Gumka to magiczne narzędzie pozwalające na wyssanie wirtualnego tuszu ze struktury papieru. Prościej? Pozwala na wymazywanie tego, co nam się nie podoba w napisanym przez nas tekście lub stworzonym rysunku. Niestety, ma ona jedną wadę – oferuje tylko jedną grubość, która, niestety, nie zapewnia największej precyzji wycierania…

Pomimo tego, że bardzo się starałem, nie udało mi się odnaleźć limitu stron naszego elektronicznego zeszytu. To gwarancja na to, że sytuacja opisana we wstępie tej recenzji nigdy się nie zdarzy. Dla niektórych znaczy to nieograniczone możliwości tworzenia notatek z „ulubionych” lekcji, a dla innych, w tym mnie – szkicownik o nieskończonej ilości kartek.

Dla tych, którzy zapamiętają się w pokrywaniu elektronicznego zeszytu swoimi zapiskami, stworzono funkcję szybkiego podglądu zapisanych stron. Uzyskujemy do niej dostęp poprzez dotknięcie numeru aktualnie wyświetlanej kartki. Bardzo przydatna opcja, która znacznie ułatwia powrót do pierwszej, ostatniej lub jakiejkolwiek innej strony notatnika.

Podsumowanie

Jeżeli posiadacie tablet Apple iPad pierwszej lub drugiej generacji, piórko Bamboo Stylus oraz jeszcze uczęszczacie na lekcje lub wykłady na studiach – Bamboo Paper jest dla Was. W tej aplikacji, zaraz obok napisanej notatki o rozmnażaniu się pantofelka, możecie narysować karykaturę swojego kolegi z ławki, a potem, kiedy ten będzie chciał zajrzeć Wam za przez ramię, ją zmazać! Czyż to nie cudowna perspektywa? :)

Galeria

Apel do Czytelników :-)

Jeśli jesteś posiadaczem któregoś z tabletów i chciałbyś z nami współtworzyć Tabletowo.pl – daj znać. Obecnie najbardziej pożądane są recenzje wszelkich aplikacji  na iOS i Androida, ale jeśli czujesz, że mógłbyś napisać test swojego tabletu (w ramach serii recenzji Opinia Użytkownika), felieton bądź artykuł na jakiś konkretny temat – również jesteśmy otwarci na propozycje. W ten sposób, jeśli zechcecie nam pomóc, baza artykułów Tabletowo.pl powiększy się o kolejne wartościowe, autorskie wpisy. Nie ma nic cenniejszego niż dzielenie się spostrzeżeniami i opiniami z innymi Czytelnikami – jeśli masz taką ochotę – odezwij się do Kasi: admin(małpka)tabletowo.pl :)