Realme nie miało dotąd flagowca z prawdziwego zdarzenia. Firma była raczej znana z dostarczania na rynek dobrze wycenionych smartfonów ze średniej półki. Pora to zmienić – dziś europejska premiera Realme X2 Pro.
Realme X2 Pro to prawdziwa petarda. Smartfon dziedziczy większość dobrych cech po modelach sprzedawanych przez własną firmę-matkę, czyli Oppo. Jako że należy ona do wspólnego konsorcjum BBK Electronics, w skład którego wchodzi także Vivo i z którego pochodzi OnePlus, nie da się nie zauważyć podobieństw do modeli tych producentów.
Smartfon ma 6,5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości Full HD+ oraz odświeżający obraz w 90 Hz. Renderowanie kolorów wspierane jest przez obsługę HDR10+ i pełne pokrycie palety DCI-P3. Pod tym panelem znajduje się szybki czytnik linii papilarnych, odblokowujący telefon w 0,23 s (dla porównania, czytnik w poprzedniku, czyli modelu realme X2, potrzebował na to 0,36 s).
W środku zamontowano najmocniejszy obecnie procesor Qualcomma, czyli Snapdragona 855+. To jeden z najszybszych chipów, w jaki w ogóle można wyposażyć obecnie smartfon i jeden z nielicznych, które dają radę obsłużyć wymagające gry z 90 kl./s. Układ chłodzony jest przez arkusz grafitu, który równomiernie rozprowadza ciepło. Wspierają go dwie technologie: Hyper Boost 2.0, obiecująca większą stabilność klatek na sekundę w grach, oraz Touch Boost 2.0, zmniejszająca czas reakcji na dotyk o 35%.
Podstawowa konfiguracja ma 6 GB RAM i 64 GB pamięci UFS 2.1. Można zastanowić się nad wersją 8 GB/128 GB, bo tam zamontowano już szybsze pamięci UFS 3.0. Dodatkowa przestrzeń może się przydać, bo realme X2 Pro nie ma gniazda microSD.
Aparaty w realme X2 Pro
Aktualnie aparaty to jeden z najważniejszych elementów flagowych smartfonów – warto więc wiedzieć, co ma do zaoferowania realme. Model X2 Pro ma o dyspozycji moduł główny złożony z czterech aparatów:
- 64 Mpix (Samsung GW1) z 1/1,72″, jasną przysłoną f/1.8 i pikselami o wielkości 0,8 µm – konstrukcja sensora Quad Bayer grupuje piksele 4 w 1, więc wyjściowe fotografie mają charakteryzować się lepszą szczegółowością, choć mieć 16 Mpix. W razie czego można odblokować pełną rozdzielczość. Czujnik ten odpowiedzialny jest także za obsługę trybu nocnego Nightscape 2.0. Niestety, zabrakło optycznej stabilizacji obrazu.
- 13 Mpix – teleobiektyw z dwukrotnym zoomem. Tu również nie ma OIS, choć podczas nagrywania wideo w 4K dostępna jest stabilizacja elektroniczna.
- 8 Mpix – obiektyw szerokokątny 115° z matrycą o dość dużych pikselach (1,4 µm), PDAF i dedykowanym trybem makro (minimalna odległość – 2,5 cm). Sensor ten przechwytuje też wideo w zwolnionym tempie – w 960 kl./s przy rozdzielczości HD.
- 2 Mpix – standardowy czujnik głębi.
Jest jeszcze jeden aparat – z przodu, ukryty w wycięciu ekranu. Ma 16 Mpix, piksele o wielkości 1,0 µm, Quad Bayer, tryb nocy i elektroniczną stabilizację wideo.
Cała reszta plusów i minusów
Realme X2 Pro zasilany jest przez baterię 4000 mAh, która obsługuje szybkie ładowanie SuperVOOC 50W. Producent obiecuje, że pierwsze 80% zostanie uzupełnione w ciągu zaledwie 30 minut. To o wiele szybciej niż ładowarka OnePlus 30W, ale jeszcze lepsza jest obsługa standardu USB Power Delivery i Qualcomm QuickCharge – dzięki temu zakupy powerbanków i dodatkowych ładowarek będzie o wiele łatwiejsze. Dysponując odpowiednim kablem, naładujemy telefon nawet adapterem od MacBooka.
Obudowę z dwóch stron chroni szkło Gorilla Glass, a ramki są metalowe. Zgodnie z przechwałkami realme, X2 Pro jest pierwszym telefonem z podwójnymi głośnikami Ultra-Linear. Obsługują Dolby Atmos, a także dźwięk Hi-Res. Nie zabrakło także portu słuchawkowego. Trudno mi potwierdzić, czy model ten ma NFC. Gdyby okazało się, że go brakuje, byłby to poważny minus w tak dobrze wyposażonym smartfonie.
Ceny realme X2 Pro
Smartfon trafi do sprzedaży w Chinach już 18 października, ale będzie dostępny także w Europie. Ceny, to w zależności od wersji:
- 399 euro (~1715 zł) – za wariant 6 GB/64 GB
- 449 euro (~1930 zł) – za wariant 8 GB/128 GB
- 499 euro (~2145 zł) – za wariant 12 GB/256 GB
- 3399 juanów – za wariant 12 GB/256 GB Master Edition (designu Naoto Fukasawy)