Wpływ telefonów komórkowych na ludzki mózg badany jest od bardzo dawna. Co jakiś czas temat jednak wraca i ludzie po raz enty zastanawiają się, czy korzystanie z komórek aby na pewno jest bezpieczne. Kolejne doświadczenia pokazują, że jest i nie ma się o co nadmiernie martwić.
Amerykański rząd zlecił i opłacił dwa badania (kwota, jaką pochłonęły, wyniosła 25 milionów dolarów amerykańskich), które miały sprawdzić, czy promieniowanie telefoniczne ma jakikolwiek wpływ na mózg. Oczywiście nie sprawdzano tego na ludziach, tylko na zwierzętach, konkretniej na szczurach i myszach. Co ciekawe, jedynie u samców szczurów zaobserwowano niewielki wzrost pojawiania się nietypowego guza serca – u samic szczurów i u myszy (zarówno samców, jak i samic tego gatunku) już nie. Jeżeli zaś chodzi o sam mózg, to nie zauważono nigdzie niczego niepokojącego.
Ze względu na swoją naturę, badań nie przeprowadzano w taki sposób, w jaki mogłoby się wydawać. Badacze bombardowali gryzonie promieniowaniem telefonicznym przez dziewięć godzin, dzień w dzień, przez dwa lata. Tak wysoki poziom promieniowania w codziennym życiu można doświadczyć tylko w określonych warunkach, na przykład kiedy telefon ma słaby sygnał i zużywa sporo energii w poszukiwaniu silniejszego. Wszyscy jednak wiedzą, że – jeśli już – dzieje się to sporadycznie i człowiek nie jest w stanie wystawić się na taką dawkę przez ww. okres.
Co ciekawe, szczury, które brały udział w testach, żyły dłużej niż szczury, służące jako grupa kontrolna. Badacze jednak nie wiedzą, czy był to przypadek, czy promieniowanie telefoniczne może mieć nawet dobry wpływ na organizm, na przykład dzięki zmniejszeniu stanów zapalnych. Z całą stanowczością stwierdzono jednak, że w najlepszym razie może to być słaby czynnik rakotwórczy, jeśli w rzeczywistości w ogóle nim jest.
Mimo takich wyników, środowisko badaczy nie mówi jednym głosem w temacie wpływu promieniowania telefonicznego na organizm. Niektórzy zarzucają, że badania powinny być przeprowadzane na większą skalę, inni z kolei twierdzą, że cały czas nieznane są skutki nadmiernej ekspozycji na ten czynnik.
Według większości badań przeciętny użytkownik nie ma się jednak o co martwić. Jak wspomniałem, przeróżne badania przeprowadzane są od wielu, wielu lat i do tej pory nikomu nie udało się jednoznacznie udowodnić, że od telefonu komórkowego można dostać raka mózgu. To znaczy pojawiały się takie wnioski, lecz kolejne doświadczenia ich nie potwierdzały. Z wynikami kolejnego zapoznacie się w >tym artykule<.
Źródło: Yahoo! dzięki Phone Arena