Do tej pory Qualcomm raczej „podgryzał” Intela i dawał mu do zrozumienia, że zamierza podebrać mu raczej stosunkowo niewielką część segmentu komputerów osobistych z Windowsem 10 na pokładzie. Podejście Amerykanów jednak się zmieniło, gdyż wiele wskazuje na to, że nadchodzący Snapdragon 1000 będzie miał wystarczająco dużo mocy, aby zawstydzić niejeden procesor Intela.
PeCety ze Snapdragonami to wciąż nowość, ale Qualcomm podchodzi do ich tematu bardzo poważnie. W tym tygodniu producent zaprezentował procesor Snapdragon 850, przeznaczony właśnie do komputerów osobistych z Windows 10 na pokładzie, który jest nieco podrasowaną wersją Snapdragona 845. Amerykanie zamierzają jednak pójść o krok dalej i szykują jeszcze mocniejszą jednostkę, która swoją wydajnością zawstydzi niejeden SoC od Intela.
Nie jest to pierwsze doniesienie na temat Snapdragona 1000, ale do tej pory mówiło się, że będzie się on charakteryzował TDP na poziomie 6,5 W. Tymczasem według najnowszych informacji, wartość ta ma wynosić nawet 12 W! To niezwykle dużo, jak na procesor, oparty na architekturze ARM. Co ciekawe, w przeszłości musiało zajść jakieś nieporozumienie, ponieważ okazuje się, że 6,5 W TDP charakteryzuje się zaprezentowany w tym tygodniu Snapdragon 850.
Jeżeli powyższe jest prawdą, to Snapdragon 1000 może być niewiele gorszy od procesorów Intela z serii Intel Core U, w przypadku których TDP sięga 15 W. A trzeba w tym miejscu dodać, że układy te stosowane są w ultrabookach z aktywnym systemem chłodzenia oraz sprzętach pokroju Microsoft Surface Pro, czyli ogólnie w urządzeniach z wyższych półek cenowych, kosztujących niekiedy naprawdę potężne kwoty.
Snapdragon 1000 najprawdopodobniej będzie składał się z bardzo wydajnych rdzeni ARM Cortex-A76, zestawionych z energooszczędnymi rdzeniami ARM Cortex-A55. W tym miejscu warto przypomnieć, że te pierwsze mogą taktować z częstotliwością przekraczającą 3 GHz, więc wyposażonym w ten układ PeCetom nie powinno zabraknąć mocy również przy bardziej wymagających zadaniach. SoC ma powstawać przy wykorzystaniu 7-nm procesu technologicznego.
Pierwszym producentem, który wypuści na rynek komputer ze Snapdragonem 1000 ma być Asus. Przygotowywany przez niego sprzęt nosi oznaczenie kodowe „Primus” i ma przynajmniej jeden wyświetlacz o rozdzielczości 2K oraz wspiera nowy, ultraszybki standard łączności WiGig. Urządzenie najpewniej zadebiutuje zaraz po oficjalnej prezentacji procesora, czego spodziewamy się pod koniec 2018 roku.
Źródło: WinFuture