Usuwanie 3,5-milimetrowego złącza słuchawkowego ze smartfonów to prawdziwy temat rzeka. Abstrahując jednak od prywatnych opinii na ten temat, warto mieć w pamięci, że konieczność podłączania swoich ulubionych słuchawek przez przejściówkę to nie tylko kolejny kabel do kolekcji, ale również pewne konsekwencje natury technicznej. Kiedy życie daje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – Qualcomm wie o tym bardzo dobrze, co udowadnia zaprezentowany właśnie przez niego smartfonowy DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym na USB Typu C.
Jak zapewne wiecie, większość smartfonów bez gniazda słuchawkowego trafia do użytkowników razem ze specjalną przejściówką na USB Typu C. Ma ona dwojaką rolę: nie tylko umożliwia podpięcie do urządzenia standardowych słuchawek, ale jednocześnie… usypia czujność użytkownika. Podobno spora część wspomnianej grupy sprzętów nawet nie ma wzmacniacza słuchawkowego, a ten jest umieszczany właśnie w donglu. Domyślacie się zatem, że to nie wiążę się z jakością Hi-Fi, prawda? A przecież nikt nie zastanawia się, czy producent dostarczył kabel dobrej jakości – ma działać, a skoro działa…
Qualcomm postanowił zmienić trochę status quo tej sprawy i zaprezentował Aqstic Hi-Fi DAC AQT1000. W gruncie rzeczy jest to „wyciągnięty” kodek WCD9341 (o którym być może słyszeliście przy okazji premiery Snapdragona 845), wzbogacony we wsparcie dla systemu DSD oraz o częstotliwości 384 KHz i w 32 bitach. To wszystko, czego potrzebują nawet wymagający użytkownicy. Zamysłem producenta jest umożliwienie słuchania muzyki w lepszej jakości na każdym smartfonie oraz chęć odejścia od trendu słabych przetworników muzycznych.
Qualcomm ma również swój plan na słuchawki, zaprojektowane bezpośrednio na USB Typu C. W tym przypadku moduł oznaczony jest jako WHS9420 i oprócz samego konwertera cyfrowo-analogowego, wyposażony będzie chociażby we wsparcie dla aktywnej redukcji szumów. Wystarczy, że producenci pokuszą się o jego wykorzystanie podczas produkowania swoich zestawów słuchawkowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które można odnaleźć w pudełku razem ze smartfonem.
Sam pomysł wyprowadzenia DAC poza smartfon nie jest nowy – o podobny zabieg pokusiło się LG w przypadku dodatkowego modułu dla G5, wykonanego przy współpracy z Bang&Olufsen. W sklepach internetowych można też kupić akcesoria, poprawiające jakość dźwięku, odtwarzanego przez urządzenie (w gronie tym znajdują się również wzmacniacze słuchawkowe). Jest jednak nadzieja, że Qualcomm przeniesie tę ideę pod strzechy i sprawi, że będzie ona nieco bardziej przystępna – czy to rozmiarowo, czy cenowo.
źródło: Android Police
grafika główna: Pexels