Qualcomm i MediaTek nieustannie rywalizują ze sobą i walczą o jak największe zamówienia. Obu nie pomaga fakt, że Samsung i Huawei coraz bardziej bazują na własnych procesorach, w końcu to najwięksi producenci smartfonów z Androidem na świecie, którzy każdego roku sprzedają setki milionów inteligentnych telefonów. Amerykanie zrobią jednak wszystko, aby wygrać z Tajwańczykami.
Jak donosi analityk Ming-Chi Kuo, który na co dzień dostarcza nam przede wszystkim informacje na temat kolejnych posunięć Apple, Qualcomm zdecydował się obniżyć cenę platformy mobilnej Snapdragon 765, aby producenci urządzeń mobilnych wybrali własnie ją zamiast procesorów MediaTeka. Nieoficjalnie mówi się, że Amerykanie będą sprzedawać swój SoC za zaledwie 40 dolarów, przez co ich marża zmniejszy się do 30%. Taki krok ma zarówno zwiększyć sprzedaż samych układów, jak smartfonów z modemami 5G, bowiem na razie jej poziom nie jest zadowalający według amerykańskiego przedsiębiorstwa (głównie dlatego, że w większości są to drogie high-endy).
Ruch Qualcomma mocno uderzy w MediaTeka, który w procesorach ze zintegrowanymi modemami 5G widział żyłę złota (według pierwszych szacunków, w 2020 roku sprzedanych może zostać nawet ponad 200 milionów smartfonów obsługujących sieć piątej generacji). Tajwańczycy sprzedają Dimensity 1000 za około 60 dolarów, podczas gdy koszt jego wyprodukowania wynosi aż 50 dolarów. Zysk na każdej sztuce jest więc niewielki i MediaTek zwyczajnie nie może sobie pozwolić na obniżkę ceny, jeśli chce cokolwiek zarobić.
Sytuacja w przypadku Dimensity 800, który skierowany przede wszystkim do smartfonów ze średniej półki (Dimensity 1000 z kolei do nieco wyżej pozycjonowanych), również nie wygląda zbyt korzystnie. Procesor sprzedawany jest za około 40-45 dolarów, więc wielu producentów może ostatecznie zdecydować się na platformę mobilną Snapdragon 765 (z czego zapewne ucieszyliby się klienci, często narzekający na układy MediaTeka). Pole do manewru także nie jest zbyt duże, gdyż koszty produkcji „osiemsetki” sięgają od 30 do 35 dolarów za sztukę.
Tajwańczycy mimo wszystko nie są na przegranej pozycji, bowiem – jak szacują analitycy – Oppo, Vivo i Xiaomi oraz inni producenci zamówili już od 20 do nawet 25 milionów procesorów z modemami 5G. Niewykluczone jednak, że część z nich zostanie anulowana na rzecz układów Qualcomma, ponieważ transakcje mają być finalizowane dopiero w lutym 2020 roku.
Co więcej, agresywna polityka cenowa amerykańskiego przedsiębiorstwa ma być podobno kontynuowana także w drugiej połowie bieżącego roku w przypadku niżej pozycjonowanych procesorów z modemami 5G, więc MediaTek ma się o co martwić.
Źródło: TudoCelular, GizmoChina