Gdy stało się jasne, że firma Huawei nie może dłużej produkować własnych układów SoC HiSilicon Kirin, od razu pojawiły się spekulacje, który dostawca zastąpi autorskie konstrukcje Chińczyków. Istnieje możliwość, że jednym z dostawców zostanie amerykański Qualcomm.
Biznes wart miliardy
Spekulacje, jakoby Qualcomm zaproponował swoje usługi Huawei mają solidną podstawę ekonomiczną. Zyski z produkcji układów SoC są olbrzymie, a zapotrzebowanie tak wielkiej firmy jak Huawei to szansa na rekordowo wysokie kontrakty.
Qualcomm, z wielu względów, nie mógł pozostać obojętny w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Po pierwsze dlatego, że gdy gra toczy się o miliardy dolarów, zawsze trzeba spróbować wykorzystać powstałą szansę. Po drugie, brak współpracy z Huawei mógłby być dla Qualcommu podwójną klęską. Nie dość, że nie udałoby się zarobić na lukratywnym kontrakcie, to jeszcze pieniądze Chińczyków popłynęłyby wprost do kieszeni konkurencji, znacząco finansując rozwój alternatywnych dla Snapdragonów układów SoC. Na oddanie Huawei bez walki w ręce MediaTeka czy Samsunga, Qualcomm po prostu nie może sobie pozwolić.
Co z amerykańskimi restrykcjami?
Możliwość nawiązania współpracy handlowej między Qualcommem a Huawei jest, na tę chwilę, skutecznie ograniczana przez amerykańskie sankcje nałożone na chińskie podmioty gospodarcze. By Qualcomm mógł świadczyć swoje usługi Huawei, musi uzyskać stosowne zezwolenie od amerykańskiej administracji.
To nic pewnego, jednak nieoficjalnie wiadomo, że władze państwowe skłaniają się do pozytywnego rozpatrzenia prośby, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Intela, którego procesory instalowane są w laptopach Huawei.
Huawei Mate 40 – ten ostatni smartfon
Przedstawiciele Huawei oficjalnie przyznali, że seria Mate 40 to ostatnie smartfony operte na SoC HiSilicon Kirin. Czyżby przyszłoroczne flagowce P oraz Mate miały pracować pod kontrolą topowych Snapdragonów? Chińczykom bardzo zależy, by ich flagowe urządzenia oferowały maksymalną dostępną wydajność, dlatego wykorzystanie SoC od Qualcomm należy uznać za bardzo prawdopodobne.
Oczywiście, o ile amerykańskie władze nie staną na przeszkodzie.