W Stanach Zjednoczonych trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich i na razie zapowiada się na to, że Donald Trump może je przegrać. Czy dzięki temu zmieni się polityka względem Huawei? Nie wiadomo. Mamy natomiast potwierdzenie, że Qualcomm złożył wniosek o licencję na dostarczanie procesorów producentowi z Państwa Środka.
Stany Zjednoczone nakładały coraz dotkliwsze sankcje na Huawei
Początkowo Stany Zjednoczone rzucały same kłody pod nogi Huawei, nakładając kolejne, coraz dotkliwsze ograniczenia. W tym czasie tylko jeden raz okazały łaskę, przyznając Microsoftowi licencję na współpracę z chińskim przedsiębiorstwem (co wtedy było sporym zaskoczeniem).
Później jednak Amerykanie wymyślali coraz to nowsze ograniczenia, aż doszło do tego, że z Huawei nie może współpracować nikt, kto do produkcji swoich produktów wykorzystuje amerykańskie technologie, jeśli nie będzie posiadał stosownej licencji, wydanej przez Departament Handlu USA.
Qualcomm złożył wniosek o licencję na dostarczanie procesorów Huawei
Chociaż początkowo nie było wiadomo, jak chętnie Stany Zjednoczone będą wydawać wspomniane licencje, to okazało się, że nie jest z tym aż tak źle, jak się spodziewaliśmy. Amerykanie udzielili pozwolenia na współpracę m.in. Intelowi, AMD, TSMC (w ograniczonym zakresie), Samsung Display, Sony i OmniVision.
Wystąpił o nie również MediaTek, ale wciąż nie ma informacji, czy uzyskał licencję. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Qualcomma. Amerykański gigant oficjalnie poinformował, że złożył wniosek o licencję na współpracę z Huawei, lecz jeszcze nie otrzymał decyzji.
Qualcomm jest największym dostawcą procesorów na rynku, ale MediaTek depcze mu po piętach. Na dodatek Samsung też ma chrapkę, aby zwiększyć swoje udziały w tym segmencie. Huawei (przynajmniej na razie) nie ma widoków na to, aby mógł wznowić produkcję układów HiSilicon Kirin do urządzeń mobilnych, więc będzie musiał kupować je od innych firm.
Qualcomm, podobnie jak inni producenci, zdaje sobie z tego sprawę i z pewnością widzi w tym szansę na duży zarobek – stąd wniosek o licencję na współpracę. Coraz mniej prawdopodobne wydaje się bowiem, że sprzedaż smartfonów Huawei spadnie aż tak drastycznie, jak niektórzy niedawno się spodziewali (nawet o 75% rok do roku, do 50 mln sztuk w 2021 roku), ponieważ (podobno) aż 300 firm zgłosiło się po zgodę na utrzymywanie relacji handlowych z Huawei i już około 1/3 ją otrzymało.
Te wiadomości mogą Cię zainteresować: