Spór między Qualcommem a Apple trwa już kilka długich lat i w dużym uproszczeniu opiera się na tym, że przedsiębiorstwo z San Diego bezustannie zarzuca gigantowi z Cupertino łamanie wspólnych postanowień. Teraz wytoczono ciężkie działa – Qualcomm pozywa Apple i zarzuca mu potajemną współpracę z Intelem.
Oskarżenie jest całkiem precyzyjne – producent chipsetów twierdzi, że Apple wykradło mu tajemnice handlowe i inne poufne informacje handlowe, a następnie przekazało je Intelowi. Ale po co w ogóle największemu na świecie producentowi układów scalonych informacje na temat produkowanego przez konkurencję sprzętu? Powód jest zupełnie prosty.
Jakiś czas temu zdaliśmy Wam relację z rozbierania nowych iPhone’ów, którego podjął się serwis iFixit. Ci z Was, którzy postanowili zgłębić temat, na pewno zauważyli, że tegoroczne smartfony z logo nadgryzionego jabłka wyposażone są w modemy wyprodukowane przez Intela. Uważnie śledzący rozwiązania technologiczne Apple na pewno zwrócili uwagę, że jeszcze rok temu za moduły te odpowiadał Qualcomm. Wiecie już, w czym rzecz?
Oskarżenia ciągną się tak naprawdę od kilku lat, bowiem niepierwszy raz Qualcomm zarzucił Apple nieprawidłowe zarządzanie przygotowanym przez nich kodu źródłowego. Co więcej, gigant z Cupertino odmówił jego kontroli przez partnera, co miało być częścią zawartej wcześniej umowy. Podobno sprawa jest o tyle kuriozalna, że pracownicy Intela nie tylko mieli wgląd do przesłanego im przez Apple kodu źródłowego konkurencji, ale również zwyczajnie go… użyli. Sprawę trochę rozjaśniają słowa Donalda Rosenberga zasiadającego w zarządzie firmy z San Diego.
Bezprawne użycie cennych tajemnic handlowych firmy Qualcomm, które miało pozwolić konkurentowi nadrobić technologiczne zaległości, nieodwracalnie zaszkodziło naszej firmie i nie możemy pozwolić, aby proces ten nadal trwał.
Jeżeli Qualcomm w istocie ma dowody na wszystkie postawione Apple zarzuty, to sprawa może rozwinąć się w nieprzyjemnym kierunku. Niestety, dalsze czynności sądowe będą miały miejsce dopiero w kwietniu, więc przez następne pół roku możemy wyłącznie spekulować na temat tego, jaki kod źródłowy zastosował do obsługi swoich modemów Intel. Długie pół roku, czas wystarczający, żeby sprzedać wiele tysięcy iPhone’ów. Prawdopodobnie wystarczająco dużo, żeby zarobić nawet na najbardziej surową karę finansową.
źródło: XDA Developers