Microsoft OneNote

Przyszłość OneNote to jedna wielka integracja, choć aplikację na Windows 10 kilka rzeczy ominie

Microsoft ujawnił swoje szczegółowe plany odnośnie kierunku rozwoju aplikacji OneNote. Wiele rzeczy będzie działo się „pod maską” programu.

Jeszcze nie tak dawno temu Microsoft odświeżył nieco OneNote 2016 na komputery, przydzielając jej tryb ciemny oraz kilka pomniejszych dodatków, ale deweloper nie zamierza na tym poprzestać. Eksperci z Redmond chcą unowocześnić kod OneNote’a. Chodzi przede wszystkim o to, żeby poszczególne wersje aplikacji działały równie dobrze na wszystkich dostępnych urządzeniach.

Częścią tych zmian będzie przejście programu Microsoftu do nowej platformy Fluid Framework. Ma ona zapewnić użytkownikom pakietu Office przyjemną pracę na różnych urządzeniach, przy zachowaniu ciągłości działań. Częścią tej platformy ma być właśnie OneNote, ale znajdzie się tam też miejsce na wykorzystanie sztucznej inteligencji czy innych usług.

Spodziewane zmiany w OneNote

Rzecz jasna taka integracja nie może być przeprowadzona z dnia na dzień. W ciągu półtora roku Microsoft będzie dokonywał szeregu zmian, żeby osiągnąć swój cel. Wśród usprawnień, które powinny pojawić się w tym czasie w OneNote, powinny znaleźć się:

  • ulepszenie integracji notatek dla laptopów
  • wzmianki dla OneNote w Microsoft Teams
  • integracja z Microsoft Search, czyli korzystanie z wyszukiwarki także w celu przeszukiwania wyników w notatkach
  • nowe funkcje wspólnych notatek na spotkaniach
  • integracja Tasks oraz To-Do
  • ulepszenia dostępności

Nazewnictwo powyższych zapowiedzianych funkcji w niektórych wypadkach jest dość tajemnicze, ale Microsoft zapewnia, że przygotowuje „wiele fajnych funkcji”, które będą miały wpływ na ogólne wrażenia z użytkowania aplikacji.

Nadal będą istnieć dwie wersje OneNote dla komputerów

To może być nieco mylące, ale Microsoft nadal planuje posługiwać się dwoma różnymi programami OneNote dla komputerów: jedną w wersji desktopowej, a drugą typowo na Windowsa 10. OneNote 2016 będzie instalowany razem z pakietem Office 365. W przypadku Mikromiękkich taki ruch nie jest nowy – wszak na komputery wciąż dostępne są dwie wersje Skype’a.

Najważniejszymi wersjami OneNote’a będzie webowa oraz dla systemu Win32 – uniwersalna apka UWP na razie nie ma planów mocnego rozwoju. OneNote 2016 skupi na sobie jeszcze więcej uwagi, a aplikacja na Windows 10… cóż, Microsoft nie zdradza jakie ma wobec niej plany. Kasacji bym się raczej nie spodziewał.

 

źródło: The Verge