Przegląd ofert chińskich sklepów #17 – inteligentny dom za grosze

fot. Pixabay

Ostatnio tworząc listę polecanych gadżetów do 10 dolarów z chińskich sklepów pomyślałem, że może warto byłoby raz na jakiś czas wyjść poza schematyczną kwotę. Chciałbym co jakiś czas przedstawić Wam poradniki zakupowe na przykład prezentujące polecane drony w różnych kategoriach cenowych lub – tak jak w tym przypadku – zestaw, który jest potrzebny do stworzenia inteligentnego domu. Mam nadzieję, że taka formuła też przypadnie Wam do gustu.

Wprowadzenie

Jako że w ostatnim czasie interesowałem się budową niskobudżetowego inteligentnego domu, to chciałbym Wam przedstawić świetny system jakim jest Sonoff. Jego największą zaletą jest możliwość modyfikacji softu i wgrywania alternatywnego oprogramowania. Dzięki temu może on współpracować na przykład z Philips HUE. Chociaż, prawdę mówiąc, to nie musicie nic modyfikować, ponieważ już w standardzie otrzymujecie obsługę Asystenta Google lub Amazon Alexy. Największym minusem tego systemu jest potrzeba zakładania konta w serwisie EWeLink, ponieważ to właśnie w nim konfigurujecie wszystkie moduły. Z tym minusem odnoszącym się do profilu może przesadziłem, gdyż dzięki niemu możecie sterować domem z każdego miejsca na ziemi, w którym macie dostęp do internetu. Poniżej znajdziecie listę elementów, które moim zdaniem powinny zadowolić nawet tych bardziej wymagających.

Włącznik instalowany na przewodzie

Najtańszym, a zarazem najbardziej podstawowym elementem, jest już wcześniej omawiany włącznik, który instaluje się na przewodzie. Idealnie sprawdzi się jako kontroler do lamp ściennych lub sufitowych. Niestety, nie jest on odporny na wodę i lepiej go nie instalować na zewnątrz. Jeśli jednak oczekujecie szczelności IP67, to jest możliwość zakupu dedykowanej obudowy, która ma taki certyfikat.

Cena: $4,99 – czyli około 19 złotych

Włącznik instalowany na przewodzie w >GearBest<

fot. GearBest

Włącznik ścienny

Jeśli chcecie zaszaleć, to fajną opcją może być ścienny włącznik, który jest dotykowy. W przeciwieństwie do analogowego, ten wymaga w „puszce” żyły neutralnej i fazowej, więc przed zakupem warto to sprawdzić. Można do niego podłączyć dowolne urządzenie zasilane 230V. Dostępna jest też wersja włącznika dwukanałowego.

Cena: $18,99 – czyli około 68 złotych

Włącznik ścienny w >GearBest<

fot. GearBest

Inteligentne gniazdko

Kolejnym ciekawym akcesorium, które też już polecałem. jest inteligentne gniazdko. Jest ono w stanie obsłużyć urządzenia o maksymalnej mocy 2200W. Można do niego podpiąć listwę, ekspres do kawy, grzejnik elektryczny lub kominek i zdalnie włączać i wyłączać te urządzenia. Dodatkowo, można wcześniej zaplanować dni i godziny, w których gniazdko ma „podawać” prąd.

Cena: $15,19 – czyli około 57 złotych

Inteligentne gniazdko w >GearBest<

fot. GearBest

Kontroler i czujnik temperatury oraz wilgotności

W celu stworzenia jeszcze bardziej inteligentnego domu przyda Wam się czujnik i kontroler temperatury oraz wilgotności. Przy pomocy aplikacji można go ustawić w taki sposób, że w momencie, gdy temperatura przekroczy jakiś próg, to któryś z włączników uruchomi wentylator lub grzejnik elektryczny. Myślę, że jest to atrakcyjny dodatek w inteligentnym domu, ponieważ dzięki niemu można zautomatyzować wiele urządzeń.

Cena kontrolera: $9,39 – czyli około 35 złotych
Cena czujnika: $7,04 – czyli około 27 złotych

Kontroler w >GearBest<
Czujnik temperatury i wilgotności w >GearBest<

fot. GearBest

Moduł z czujnikiem ruchu

Jak już tworzy się inteligentny dom, to można też pomyśleć o zabezpieczeniach antywłamaniowych. Ciekawym modułem jest czujnik ruchu, który po wykryciu osoby można połączyć z automatycznym włączeniem światła i/lub wysłaniem wiadomości tekstowej do właściciela mieszkania. Myślę, że można też go zastosować w domku na działce lub w garażu.

Cena: $9,22 – czyli około 35 złotych

Moduł z czujnikiem ruchu w >GearBest<

fot. GearBest

Sensor do drzwi i okien

Jeśli już byliśmy przy zabezpieczeniach i zdecydowaliście się na czujnik ruchu, to warto dokupić do niego sensor do drzwi i okien. Wydaje mi się, że jest to wręcz obowiązkowy element dla osób mieszkających na parterze. Podobnie jak przy czujniku ruchu i ten można zautomatyzować z elementami, które miałyby odstraszyć złodzieja lub powiadomić właściciela o nieproszonym gościu.

Cena: $5,58 – czyli około 21 złotych

Sensor do drzwi i okien w >GearBest<

fot. Aliexpress

Jak Wam podoba się zmieniona formuła? Jeśli komuś nie przypadła do gustu, to nie obawiajcie się, w przyszłym tygodniu będzie tradycyjna lista z gadżetami do 10 dolarów. Mam jednak nadzieję, że polubicie tego typu poradniki zakupowe.

Wszystkie kursy dolara amerykańskiego pochodzą z aplikacji Revolut.

Grafika tytułowa pochodzi z platformy Pixabay.com

Exit mobile version