Jak działa 5G w mniejszym mieście i co mają wspólnego dinozaury z AR?

W Internecie Rzeczy dzieje się sporo. Choć na Tabletowo tematykę tę traktujemy nieco luźniej, to na łamach oiot.pl tego typu nowościom przyglądamy się bliżej. Są jednak informacje, o których aż żal byłoby tu nie napisać, a wśród nich oglądanie dinozaurów w rozszerzonej rzeczywistości, kosmiczne nowości wraz ze spacerem po kosmicznej toalecie oraz praktyczny test 5G w Rzeszowie. Ale to nie wszystko.

W minionym tygodniu w świecie technologii, jak zwykle, trudno było mówić o pustce. Na oiot.pl pojawiła się część tematów, które niewątpliwie zainteresują także Was – czytelników Tabletowo. Nie zabrakło miejsca ani dla AR (także w kontekście dinozaurów), ani Sztucznej Inteligencji wykrywającej cyberprzemoc, ani wnioskach płynących z użytkowania 5G na Podkarpaciu.

Szachownica w stylu Tabletowo/oiot ;)
Swoją drogą, ta grafika to zdjęcie w tle naszej grupy na Facebooku, na którą również serdecznie zapraszamy :)

ARCore Depth API, czyli rozwój rozszerzonej rzeczywistości na Androidzie

Rozszerzona rzeczywistość, znana także pod angielskim akronimem AR, towarzyszy nam już od kilku długich lat, ale jej funkcjonalność w zasadzie ogranicza się do ciekawostek.

Ogranicza? A może ograniczała aż do teraz? Programiści z Google zaprezentowali ARCore Depth API już pod koniec ubiegłego roku, jednak dopiero teraz z interfejsu mogą korzystać również niezależni programiści. Więcej szczegółów oczywiście w poniższym wpisie.

https://oiot.pl/rozszerzona-rzeczywistosc-google-android/

Poruszając tematykę rozszerzonej rzeczywistości, nie sposób byłoby pominąć nowo zaprezentowane gatunki zwierząt, które dzięki Google możemy oglądać w AR. Choć same zwierzęta, cóż, trudno je nazwać nowymi – mowa bowiem o dinozaurach. Zresztą, pisaliśmy o tym również na Tabletowo – poniżej jednak oiotowe spojrzenie na sprawę.

https://oiot.pl/dinozaur-google-rozszerzona-rzeczywistosc/

Co nowego w kosmosie, czyli NASA, NASA i jeszcze raz SpaceX oraz Unia Europejska

Nowinki z ubiegłego tygodnia dotyczące kosmosu są… doprawdy zróżnicowane. Pod koniec minionego tygodnia, dowiedzieliśmy się, że NASA szuka nowego projektu na kosmiczną toaletę, a przy okazji mieliśmy okazję żeby podejrzeć, jak załatwianie potrzeb fizjologicznych wygląda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

https://oiot.pl/nasa-toaleta-do-podrozy-kosmicznych/

Oprócz spraw dotyczących podstawowych potrzeb życiowych, NASA intensywnie interesuje się poszukiwaniem życia na Marsie – ostatnio zaprzęgła do tego celu Sztuczną Inteligencję.

https://oiot.pl/nasa-uzyje-sztucznej-inteligencji-aby-odnalezc-zycie-na-marsie/

Byliśmy już w kosmosie, to teraz czas, żeby NASA zeszła na ziemię, a raczej wróciła na Ziemię. Oto NASA Pulse – naszyjnik, który ma oduczyć odruchowego dotykania twarzy, co ma być szczególnie przydatne podczas wyrabiania nowych nawyków przydatnych nie tylko przy okazji trwającej pandemii.

https://oiot.pl/nasa-pulse-naszyjnik-koronawirus/

Żeby nie było tylko o NASA, musimy podkreślić, że swój udział w publikacjach miała także organizacja SpaceX, a raczej udana misja wystrzelenia nowego satelity GPS na orbitę.

https://oiot.pl/spacex-gps-us-space-force/

No, to już ostatni wpis dotyczący kosmosu, ale trzeba przyznać, że ta tematyka była w ubiegłym tygodniu wyjątkowo częsta poruszana. Unia Europejska zaplanowała część budżetu na wsparcie dla nowych technologii kosmicznych.

Inteligentne kamery zewnętrzne w praktyce – recenzja urządzenia od Netatmo

Nie dalej jak w piątek wraz z firmą TP-Link na łamach Tabletowo rozważaliśmy różne zastosowania domowego monitoringu. Kilka dni wcześniej mieliśmy okazję, żeby podzielić się z Wami wrażeniami dotyczącymi urządzenia tego segmentu od Netatmo.

Nie będę przedłużał – poniżej link do recenzji kamerki o wdzięcznej nazwie Netatmo Inteligentna Kamera Zewnętrzna z Alarmem, którą przygotował dla Was Krzysiek.

Młoda krew we współpracy ze Sztuczną Inteligencją przeciwko cyberprzemocy

Sztuczna Inteligencja pojawia się na łamach oiot.pl niezwykle często, chciałbym jednak zainteresować Was postacią pewnego czternastolatka z Indii. Rahul Jaikrishna stworzył model AI, który z dokładnością nawet 80% jest w stanie wykryć cyberprzemoc.

Jest tego sporo, a na oiot.pl jeszcze więcej!

Oczywiście to tylko część wpisów, które pojawiły się na łamach naszego drugiego portalu, jednak tworzenie tutaj pełnego spisu opublikowanych tam newsów mijałoby się z celem. Ostatnim tekstem, na który chciałbym zwrócić Waszą uwagę, jest praktyczny test sieci 5G w Rzeszowie, który przeprowadził Tomek.

Nietrudno domyślić się, że tematykę 5G czy Sztucznej Inteligencji w ogólnym ujęciu poruszamy na łamach oiot.pl równie często, co kosmosu – jeśli ta tematyka nie jest Waszą ulubioną, to nie przejmujcie się, ten portal nie będzie omawiał astrologii ;).

Jeśli tematyka Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji czy 5G Was interesuje, to zachęcam do regularnego zaglądania na nasz drugi portal. Również po to, żeby nadrobić miniony tydzień!

Zapraszamy na oiot.pl!