Andy Rubin, nazywany „ojcem Androida” musiał zamknąć swoją firmę Essential, której zawdzięczamy istnienie smartfona Essential Phone. Producent miał jednak w zanadrzu jeszcze kilka pomysłów i trochę szkoda, że nie doszło do ich zrealizowania.
Przez długi czas nie wierzyliśmy w komunikaty Essential, jakoby firma pracowała nad następcą Essential Phone’a. Jego sprzedaż była tragiczna – Andy Rubin i jego ekipa nie zapanowali nad trudnościami, które pojawiły się na samym początku dystrybucji, a potem było już za późno na płacz nad rozlanym mlekiem. Essential Phone był o tyle ciekawym przypadkiem, że ludzie naprawdę chętnie go kupowali, ale później musieli czekać na swój sprzęt całymi tygodniami, co było strasznie demotywujące i zabijało frajdę z nabycia nowego gadżetu.
Wiele niekorzystnych czynników, wywołanych także przez samego szefa Essential, złożyło się na to, że firma została całkowicie zamknięta w ubiegłym miesiącu. Jeszcze w październiku 2019 roku mieliśmy szansę zobaczyć Essential GEM, czyli szalony pomysł Rubina, który chciał wprowadzić na rynek telefon w kształcie wąskiego pilota do telewizora. Jak się okazało, nie był to jedyny projekt, nad którym pracowano w ostatnich miesiącach funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Smartfony Essential, które nigdy się nie ukazały
O ile zdjęcia Essential GEM nie robią już takiego efektu wow, jak za pierwszym razem, tak dopiero teraz możemy zobaczyć, jak wyglądały prototypy anulowanego Essential Phone 2 i grafiki koncepcyjne Essential Phone 3 (PH3).
W Essential Phone 3 planowano użyć ekranu OLED, obudowy z piaskowanego aluminium oraz szkła 2,5D. Wysepka z aparatami miała być chroniona ramką ze stali nierdzewnej. Jak widać, i tym razem producent nie zamierzał przebierać w środkach i materiałach, by wydać na rynek urządzenie premium. W jednym z pomysłów, zestaw kamer miał sprawiać wrażenie wtopionego w plecki.
Podobny zabieg wykorzystano w Essential GEM, gdzie użyto odpornego, formowanego szkła 3D. Żaden z producentów dotąd nie wykorzystał tej technologii, która została opracowana przy pomocy specjalistów z Corning Glass.
Kevin Hoffman, który był projektantem w Essential i udostępnił zdjęcia urządzeń, pokazał także Essential Phone 2. Urządzenie to zostało anulowane w zaawansowanej fazie prac. Było bardzo podobne do pierwszego Essential Phone’a, z wodoodpornością zgodną z normą IP68, szkłem 2,5D na ekranie i matowionym szkłem na pleckach.
Szkoda, że wspomniane smartfony nie trafiły do sprzedaży. Ze strony czysto projektowej, widać w nich dbałość o szczegóły i czuć posmak produktów premium.
Andy, dlaczego?
źródło: Android Central