procesor Intel logo
źródło: Intel

Intel wycofuje z produkcji procesory Lakefield

Wprowadzanie mobilnych procesorów z rodziny Intel Lakefield tak naprawdę było pewnym eksperymentem ze strony producenta, który miał na celu zweryfikowanie możliwości firmy w tworzeniu procesorów o budowie hybrydowej, znanej m.in. z mobilnych układów opartych na architekturze ARM. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informacje, że Intel zaprzestanie produkcji superoszczędnych procesorów.

Pierwsze hybrydowe procesory Intel Lakefield były niewypałem

Pierwsze oficjalne dane dotyczące procesorów Lakefield zostały ogłoszone na początku 2019 roku, a ich prezentacja miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Były to pierwsze procesory Intela, oparte na 10-nm procesie litograficznym i jednocześnie też pierwszą próbą sił producenta w projektowaniu układów o budowie hybrydowej. Finalnie procesory Intel Lakefield okazały się jednym wielkim niewypałem, bowiem oferowały nie najlepszą wydajność ze względu na ograniczony do minimum pobór mocy.

Na rynek trafiły dwa układy Lakefield – Intel Core i3-L13G4 oraz Core i5-L16G7, które mają na pokładzie pięć fizycznych rdzeni, z czego cztery oparte na architekturze Tremont są zdecydowanie bardziej energooszczędne aniżeli pojedynczy, „wydajnościowy” Sunny Cove. Procesory cechują się wartością TDP na poziomie 7 W, czyli ponad dwa razy niższą w porównaniu do typowego, niskonapięciowego układu.

Lenovo ThinkPad X1 Fold (fot. Tomasz Szwast | Tabletowo.pl)

Procesory trafiły głównie do urządzeń takich, jak Samsung Galaxy Book S oraz Lenovo ThinkPad X1 Fold. Obie konstrukcje, z uwagi na kompaktowe rozmiary, cechują się w pełni pasywnym systemem chłodzenia, gdzie mocniejszy procesor nie miałby prawa bytu, ponieważ urządzenie nie byłoby w stanie schłodzić bardziej wydajnego układu.

Wycofane procesory Intel Lakefield
(źródło: Videocardz)

Procesor Intel Core i5-L16G7 za sprawą niskiego TDP bardzo ogranicza moc urządzenia, jednak jest to jedyny godny uwagi układ dla ultracienkich laptopów z mało wydajnym systemem chłodzenia, bowiem procesory oparte na architekturze ARM z podobnie niskim TDP nie nadają się do pracy z systemem Microsoft Windows.

Zgodnie z decyzją producenta, układy Intel Lakefield będą powoli wycofywane z produkcji, ustępując nadchodzącym, hybrydowym konstrukcjom z rodziny Alder Lake. Osobiście mam nadzieję, że mobilne, jak i desktopowe procesory dwunastej generacji Intela będą wydajniejsze niż układy Intel Lakefield i zapewnią lepszą wydajność energetyczną, dostosowaną pod różne urządzenia.