Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej do pożegnania wysłużonej, 14 nm litografii. Według zaufanego informatora, nadchodzące procesory Intel Alder Lake, oparte na nowej, 10 nm litografii, mają zostać zaprezentowane w październiku tego roku.
Dwunasta generacja Intel Alder Lake już niebawem
Użytkownik Moore’s Law Is Dead udostępnił na swoim Twitterze dwa bardzo istotne posty. W pierwszym tweecie twierdzi, że procesory 12. generacji Alder Lake ujrzą światło dzienne w październiku, dokładniej przed samym końcem tego miesiąca. Naturalnie, wraz z nowymi procesorami, zadebiutują także płyty główne na chipsetach z serii 600, wyposażone w gniazdo LGA 1700.
Dodatkowo według leakstera, Microsoft współpracuje ramię w ramię z Intelem. Dwaj technologiczni giganci podjęli się zadania optymalizacji swoich produktów tak, aby system potrafił wykorzystać możliwości procesora w 100%. Nowa wersja systemu Windows, nazwana w tweecie „Windows 11”, ma przynieść ogromne zmiany w aspekcie zarządzania planowaniem procesów.
Skąd ta zmiana? Wynika ona głównie z nowego typu konstrukcji procesorów w dwunstastej generacji Intela. Dotychczas CPU dedykowane komputerom osobistym wykorzystywały jednolitą budowę – w wielkim skrócie, procesor składał się z pewnej liczby rdzeni fizycznych tego samego typu. Na przykład popularny Intel Core i5-10400F miał do zaoferowania 6 rdzeni wydajnościowych.
Procesory Alder Lake, podobnie jak mobilne układy oparte na architekturze ARM, będą zbudowane „hybrydowo”. Dwunasta generacja (i kolejne) ma wykorzystywać jednocześnie rdzenie energooszczędne i wydajnościowe. Aktualnie system operacyjny Windows nie jest jeszcze dostosowany do tego typu konstrukcji. Jest to całkowita nowość w platformie desktopowej – prawdopodobnie miną tygodnie, a nawet miesiące zanim system zostanie zoptymalizowany pod hybrydowe procesory.
Co jeszcze wiemy o procesorach Alder Lake?
Według obecnych informacji, 12. generacja przyniesie sporo zmian. Przede wszystkim, co nas, użytkowników interesuje najbardziej – wyższą wydajność. Nadchodzące procesory zapewnią 20% wzrost wydajności w zadaniach jednowątkowych oraz dwukrotnie wyższą wydajność w zastosowaniach wielowątkowych.
I tu się rodzi problem – zapewnienia są ambitne, jednak nie mamy pewności, względem czego porównywane są procesory Alder Lake, choć najprawdopodobniej mowa jest o obecnie sprzedawanych układach z rodziny Rocket Lake-S.
Wszystko wskazuje też na to, że nadchodzące procesory będą wykonane w 10-nm procesie litograficznym. Zastosowanie bardziej zaawansowanego procesu powinno nieść za sobą przede wszystkim lepszą wydajność energetyczną – niższe temperatury to większe możliwości podkręcania zegarów.
Linia procesorów 12. generacji obsłuży magistrale PCIe 4 oraz PCIe 5 i WiFi 6E wraz ze złączami Thunderbolt 4. Świetną wiadomością jest kompatybilność obecnie wykorzystywanych pamięci RAM DDR4 jednocześnie z nowym standardem DDR5. To przydatna informacja dla osób, które nie potrzebują topowej wydajności, a będą chciały zbudować komputer oparty o procesor Alder Lake.