Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 powoli ustępuje miejsca swojej ulepszonej wersji z plusem, ale tuż za rogiem czai się kolejna generacja topowego procesora. Do tej pory niewiele słyszeliśmy na jego temat, szczególnie pod względem technicznym, ale teraz światło dzienne ujrzały ciekawe informacje.
Snapdragon 8 Gen 2 z nietypowym układem rdzeni
Z garścią ciekawych informacji przychodzi do nas znany leakster Digital Chat Station, który dzieli się nimi na Weibo. Według niego, nowy, topowy procesor będzie się charakteryzował bardzo nietypową budową rdzeni.
Snapdragon 8 Gen 2 ma bowiem być ośmiordzeniowym procesorem, podzielonym na 4 klastry – 1+2+2+3. Pierwszy z rdzeni to Cortex-X3, następnie dwa Cortex-A720, dwa Cortex-A710 i trzy Cortex-A510. Taki podział rdzeni był dotychczas niespotykany. Producenci zazwyczaj ograniczali się do dwóch lub trzech klastrów – wydajnych i tych bardziej energooszczędnych.
Nowe rdzenie, według zapowiedzi, powinny przynieść znaczące poprawki wydajności, jednocześnie dbając o kwestie energetyczne. Mówi się, że wzrost wydajności może wynieść nawet 30% w porównaniu z obecnie używanymi rdzeniami w Snapdragonie 8 Gen 1.
Z punktu widzenia energetycznego, niezwykle istotną informacją jest to, że procesor ten będzie nadal co prawda produkowany w 4-nanometrach, ale w litografii TSMC. Niektórzy są zdania, że Samsung ewidentnie ma problemy ze swoim procesem technologicznym.
Jeśli nic się nie zmieni, to Snapdragon 8 Gen 2 będzie pierwszym mobilnym procesorem, który skorzysta z czterech różnych rdzeni procesora – zobaczymy, czy takie rozwiązanie zapewni odpowiednią wydajność i energooszczędność.
Bez niespodzianek wygląda natomiast procesor graficzny w nowym chipsecie – będzie to Adreno 740. GPU będzie korzystało z tej samej architektury, co Adreno 730 stosowane w obecnych układach. Na chwilę obecną nie wiemy nic o ewentualnym przyroście wydajności w obliczeniach graficznych.
Niestety, nie wiemy również, kiedy nowy SoC zostanie zaprezentowany. Można przypuszczać jednak, że stanie się to pod koniec roku, kiedy to zazwyczaj Qualcomm organizuje konferencję, podczas której odkrywa karty.
Jedno jest pewne, warto poczekać na efekty pracy Qualcomma. Od inżynierów tej firmy bowiem zależy to, czy nowy pomysł na budowę procesora będzie oznaczać nowy trend w projektowaniu przyszłych mobilnych procesorów.