Producenci procesorów mobilnych zwykli o włos prześcigać się nawzajem za pomocą kolejnych układów do smartfonów. Tym razem muskuły pręży Huawei, które zaprezentowało solidny chip przeznaczony dla średniopółkowych urządzeń, choć są dziedziny, w których radzi sobie lepiej niż konstrukcje flagowe.
Nowy procesor Huawei – Kirin 810
Kirin 810 jest ważnym procesorem dla Huawei. To następca uznanego Kirina 710, który znalazł się w wielu średniopółkowych propozycjach tego producenta. Chyba najważniejszą sprawą jest tutaj wykorzystanie procesu litograficznego 7 nm – tego samego, w którym powstaje najmocniejszy procesor Huawei, Kirin 980.
Na chipset składają się dwa rdzenie ARM Cortex-A76 taktowane zegarem 2,27 GHz oraz sześć rdzeni ARM Cortex-A55, taktowanych z częstotliwością 1,88 GHz. Oprócz tego mamy tu procesor graficzny ARM Mali-G52 MP6, który zalicza podobno 162-procentową poprawę wydajności względem poprzedniej generacji i obsługuje technologię Kirin Gaming+.
W testach Geekbench, Kirin 810 wykręca 11% lepsze wyniki na pojedynczym rdzeniu i 13% lepsze wyniki przeglądu wielu rdzeni w porównaniu z konkurencyjnym układem Qualcomma – Snapdragonem 730, budowanym w procesie litograficznym 8 nm.
Z kolei w teście GFXBench (Manhattan, 1080p), Kirin z grafiką Mali-G52 MP6 oferuje o 44% wyższą liczbę klatek na sekundę w porównaniu z Snapdragonem 730 z Adreno 618 i wyświetla o 15% więcej klatek na sekundę w teście GFXBench 1080p T-Rex. W ten sposób Kirin 810 staje się całkiem interesującym wyborem dla klienta lubiącego grać mobilnie.
Huawei na konferencji pochwaliło się także nową jednostką NPU, wykorzystującą architekturę Da Vinci. To specjalny podukład, przeznaczony dla procesów sztucznej inteligencji. Zdobył 32280 punktów w teście AI benchmark, czyli więcej niż Snapdragon 855 i MediaTek Helio P90.
W związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w aparacie, producent Kirina 810 podkreślił jeszcze większe możliwości przetwarzania obrazu – zastosowano nowe algorytmy obliczania bieli, redukcji szumów przy obróbce plików RAW i poprawiono wiele innych elementów tego procesu. Efekty pracy nowego IVP porównano z osiągami przetwarzania obrazu z ISP Spectra, użytego w Snapdragonie 730. Wniosek był jeden: procesor Huawei radził sobie lepiej z obróbką fotografii w warunkach słabego oświetlenia.
Huawei Nova 5 jest pierwszym smartfonem, w którym Kirin 810 będzie obecny, ale wkrótce powinniśmy go zobaczyć także w innych modelach.
Huawei strzela seriami: oto smartfony Nova 5, Nova 5 Pro i Nova 5i
źródło: Android Authority, fonearena