Dzisiaj w Redmond oficjalna premiera konsumenckiej wersji Windowsa 10 – zapraszamy na relację, która będzie sukcesywnie uaktualniana w trakcie trwania konferencji. W przyszłości zastosujemy dynamiczne ładowanie treści, ale tym razem musicie się nastawić na zarżnięcie klawisza F5. Zostańcie z nami do końca.
- [17:01] Wersja Windows z Internet Explorerem w roli głównej. IE dla klientów korporacyjnych a Spartan dla indywidulnych? Zobaczymy już wkrótce. Interesujące…
- [17:12] Microsoft na ekranach promocyjnych chwali się mnogością aplikacji Windows Phone. Czy nie za wcześnie. Łatwo będzie zamienić to w żart, do czego nawiązuje Tom Warren z The Verge. Ja już mam suchara: „Wreszcie WP ma wystarczająco dużo aplikacji, żeby zapełnić jeden slajd”.
https://twitter.com/tomwarren/status/557926608086904833
- [17:29] Wiemy już jak będzie wyglądał ekran startowy w Windowsie dla dużych tabletów. Pasek aplikacji, dynamiczne kafelki i pasek start. Na razie… wygląda to średnio w mojej skromnej opinii.
https://twitter.com/tomwarren/status/557933151624773633
- [17:42] Tak wygląda sala konferencyjna, na której pojawią się niedługo Satya Nadella, Terry Meyerson, Joe Belfiore i Phil Spencer – szef zespołu Xbox.
Windows 10 stage. pic.twitter.com/gTvWi1b4Gg
— Brad Sams (@bdsams) January 21, 2015
- [17:48] Może za rok zaproszą redakcję Tabletowo? Od lewej: @DrPizza @bdsams @Daniel_Rubino – jeśli interesujesz się poczynaniami Microsoftu, zachęcam do śledzenia ich na Twitterze.
@bdsams @Daniel_Rubino @DrPizza pic.twitter.com/2FheI5pAAx
— Paul Thurrott (@thurrott) January 21, 2015
- [17:54] Dla przypomnienia – streaming na żywo po angielsku znajdziecie TUTAJ.
- [17:57] Oficjalny hasztag wydarzenia to, jak się można było domyślić, #Windows10 – zachęcam do wyszukania go na Twitterze.
- [18:00] Zaczyna Terry Meyerson, szef Windowsa i dziękuje Insiderom, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Zapowiada też nowe urządzenia i Cortanę na nich. Na koniec pojawi się Satya Nadella, który podsumuje wydarzenie.
- [18:04] Windowsa używa na świecie prawie 1,6 miliarda użytkowników. W pracy lub w domu. Uniwersalne aplikacje trafią wreszcie na Xboxa. [18:06] Ponad 1,7 miliona Insiderów z Windows 10 na swoich komputerach. Najwięcej w historii wersji Preview.
- [18:08] Prezentacja dotycząca interakcji z użytkownikami programu Windows Insider. Wygląda na to, że Microsoft wreszcie naprawdę zaczął słuchać. 10 lat za późno?
- [18:10] Historia Windowsa 10. Podstawą – pomoc w szeroko pojętej „produktywności”. Trzy rzeczy: mobilność i przenośność interakcji z urządzeniami, zaufanie i naturalna interakcja.
- [18:12] Mnogość rodzajów interakcji. „Interactions can be mouse, keyboard, touch, pen”, czyli mysz, klawiatura, dotyk, rysik.
- [18:14] Mocniejsze wsparcie dla deweloperów. Koniec z fragmentacją. Universal apps i łatwiejsze aktualizacje systemu. Dużo ogólników, na razie – mało konkretów.
- [18:15] Windows 10 za darmo dla każdego urządzenia z Windows 8.1, Windows Phone 8.1 i Windows 7!!!
- Nie tylko aktualizacja do Windows 10, ale też ciągłe wsparcie. Microsoft zaczyna traktować Windows jak usługę. „Windows as a Service”.
- [18:19] Na scenie Joe Belfiore, który zajmie się Windowsem 10 dla telefonów. Czas demonstracji i prezentacji.
- [18:22] Tryb Menu start na pełnym ekranie i w menu – w zależności od preferencji użytkownika.
- [18:23] Pełny Windows na tablecie 8 cali! Z continuum.
- [18:26] Nowe funkcje! Cortana. Jeszcze bardziej osobista. Continnum wygląda świetnie.
- [18:29] Demo. Cortana na laptopie. Dopełnienie klawiatury i myszki. Ciągle nasłuchująca. Clippy na sterydach.
- [18:31] Można podejrzeć co Cortana wie o tobie – Microsoft stara się przekonać użytkowników, że nie poddają oni swojej prywatności. Szczególnie w dobie NSA i wszechobecnego sprzedawania danych użytkownika.
- [18:33] Cortana sterowana również klawiaturą – dla osób, które nie chcą mówić do komputera lub być ciągle nasłuchiwane.
- [18:37] Cortana może wysyłać emaile – pisane i tworzone głosem. Demo wyglądało imponująco.
- [18:39] Windows dla smartfonów i tabletów mniejszych niż 8 cali – powyżej 8 cali = pełny Windows. Granicą 8 cali.
- [18:40] Nowe centrum powiadomień dla smartfonów synchronizowane z komputerem PC, ekran startowy z tłem. Odpowiadanie na smsy bezpośrednio z centrum powiadomień.
- [18:42] Promowanie głosowego wprowadzania tekstu z rozpoznawaniem odbiorcy i inteligentnym słownikiem. Rozróżnia też hasztagi i automatycznie dodaje interpunkcje. W języku angielskim robi to wrażenie.
- [18:45] Podsumowanie. Dla urządzeń do 8 cali, skoncentrowanie na podstawowych funkcjach takich jak komunikacja i aplikacje.
- [18:46] Uniwersalne aplikacje. Stworzenie rodziny aplikacji – pakiet dla „productivity”. Zaczynamy od Office’a dla smartfonów i małych tabletów.
- [18:49] PowerPoint i Word wyglądają bardzo dobrze – i graficznie, i jeśli chodzi o obsługę i możliwości. Wreszcie Office z prawdziwego zdarzenia.
- [18:51] Outlook – nowy klient maila. Wersja Universal app dla smartfonów, tabletów i komputerów PC. Właśnie tego oczekiwaliśmy od Windowsa 8.
- [18:55] Kalendarz i Galeria Universal app. Wspólny UX ale osobne UI. Dla smartfonów, tabletów i komputerów. Do użycia przy pomocy dotyku albo myszki oraz klawiatury.
- [18:56] „Collection view” w galerii. Nigdy więcej zamieszania i powtórzonych aplikacji. Opcja automatycznej korekty zdjęcia. Usuwanie czerwonych oczu, kontrast, krzywe, nasycenie, itd…
- [18:58] Automatyczne tworzenie albumów – bez dubli, z możliwością edycji. Rozpoznaje metadane typu współrzędne oraz rozpoznawanie twarzy.
- [19:00] Aplikacja ludzie, muzyka, mapy. Też uniwersalne. Synchronizacja między urządzeniami z Windows 10. Cortana z „pamięcią”. Muzyka streamowana z OneDrive. Dużo się dzieje.
- [19:02] Modern UI 1.0 jest martwe. Nie widać jego śladów w żadnej z nowych aplikacji. I chyba dobrze.
- [19:04] Projekt Spartan. Przeglądarka mobilna. Nowy silnik renderowania, kompatybilny z współczesnymi stronami.
- [19:05] Notowanie na stronach – palcem lub rysikiem. Dzięki Spartanowi. Współdzielenie notatek i znaczników. Komentowanie jak w Google Docs.
- [19:06] Czytanie. Tryb czytnika, usunięcie zbędnych kolumn. Konwersja treści strony na formę wygodną do czytania. Możliwość personalizacji wyglądu czytnika.
- [19:07] Pełne wsparcie dla PDF. W trybie czytnika, normalnym i w aplikacji Lista lektur.
- [19:10] Cortana podpowiada i „udziela się” w zależności od tego jaką stronę oglądamy – zintegrowana z przeglądarką Spartan. Podpowiada, wyświetla numery telefonów, proponuje bookowanie rezerwacji i… podaje wartości kaloryczne. Wygląda ambitnie.
- [19:12] Przejście do Xboxa – na scenie Phil Spencer.
- [19:14] Granie na Windowsie 10. Aplikacja Xbox. Na komputery i smartfony, nie tylko konsole. Wszystkie statystyki, znajomi, osiągnięcia, nagrania, itd…
- [19:16] Aplikacja o gęstym interfejsie. Xbox. Wreszcie bez mnóstwa zmarnowanego miejsca i ogromnej typografii.
- [19:17] Współpraca ze Steam. Zapisywanie wideo z gier (DVR) natywnie w Windows 10 (Windows+G). Wow, ogromnie ułatwienie dla graczy. Z zapisem wstecznym ostatnich 30 sekund, nawet jeśli się spóźnisz!
- [19:19] Największy postęp w historii DirectX. Przejście z 11 na 12 ogromnie poprawia wydajność nawet na istniejącym sprzęcie, dzięki lepszej komunikacji między rdzeniami CPU i rdzeniami GPU.
- [19:21] Nawet do 50% mniejsze zużycie energii dzięki DirectX 12 na urządzeniach mobilnych. Silnik Unreal już współpracuje z wersją 12.
- [19:23] Fable Legends z DirectX 12 pozwala graczom komputerowym i konsolowym brać udział w tej samej rozgrywce. Wspólne zbieranie „osiągnięć”.
- [19:25] WOW! Streaming gier z domowego Xboxa na wszystkie urządzenia z Windows 10. W tym smartfony i tablety!!!
- [19:27] To jedno z najważniejszych obwieszczeń dzisiaj. Czekamy na odpowiedź Sony z ich PlayStation, bo obiecana współpraca z Xperiami nie wygląda najlepiej.
- [19:28] Uniwersalne aplikacje działają też na Xboxie. Wspólna większość kodu – do zaprogramowania tylko osobny interfejs.
- [19:30] W przyszłym tygodniu Windows 10, w lutym Windows 10 dla smartfonów – tylko dla Windows Insiders, czyli… dla każdego.
- [19:33] Surface Hub. Nowy sprzęt. 80 cali, 4K, Bluetooth, NFC, dotyk. Dzieje się! Przeznaczony do pokojów konferencyjnych. Wsparcie dla rysika.
- [19:36] Urządzenia działa pod kontrolą Windows 10. „Productivity”, o którym marzył Satya Nadella. Wbudowana kamera.
- [19:38] Rzutowanie obrazów na duży ekran ze smartfonów, tabletów i laptopów. Zarówno przewodem jak i bezprzewodowo. Microsoft naprawdę lubi klientów biznesowych.
- [19:40] Na scenie Alex Kipman. Mowa o upraszczaniu obsługi urządzeń. Tak, żeby były one bliżej człowieka, a ich obsługa – naturalna.
- [19:42] Windows Holographic! WTF?!
- [19:44] Okulary rozszerzonej rzeczywistości. Obsługa „systemu” gestami. Czekamy na szczegóły oglądając wideo.
- [19:46] Gry, medycyna, inżynieria… Pytanie, kiedy, za ile i w jaki sposób.
- [19:49] Microsoft HoloLens!!!
- [19:50] Wysokiej klasy CPU i GPU. Microsoft wymyślił HPU – Holographic Processing Unit, bo CPU+GPU to za mało.
https://www.youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA
- [19:52] W pełni autonomiczny. Nie potrzebuje smartfona czy komputera do działania.
- [19:53] „To jest następny PC. To jest przyszłość komputerów.”
- [19:55] Urządzenie trafi do sprzedaży w okolicy premiery finalnego Windows 10.
- [19:56] Holo Studio – aplikacja do tworzenia hologramów i obsługi urządzenia.
- [19:57] Uproszczona obsługa głosem i gestami („dotykiem”). Demo na żywo wygląda imponująco.
- [19:59] Tworzenie obiektów 3D w… 3D. Świetne narzędzie do modelowania. A przynajmniej tak to wygląda po obejrzeniu demo.
- [20:02] Projekt powstawał w „tajnych laboratoriach” w Redmond z bardzo ograniczonym personelem i dostępem. Udało się utrzymać to w tajemnicy.
- [20:03] Współpraca z wielkimi firmami, w tym NASA i prywatnymi firmami odpowiedzialnymi za wysyłanie promów w kosmos.
- [20:05] Satya na scenie. Wydaje się bardzo przejęty. Twierdzi, że Microsoft stworzył nową kategorię urządzeń i „computingu”. [20:06] Zapowiedź Supe’a i Minecrafta dla HoloLens.
- [20:07] „Mobile-first Cloud-first” po raz pierwszy. Musieliśmy czekać na to ponad 2 godziny.
- [20:08] x2. Satya nadrabia.
- [20:09] Prezes podsumowuje to, co zdarzyło się na konferencji.
https://www.youtube.com/watch?v=aAKfdeOX3-o
- [20:10] Windows as a Service. Windows jako usługa. Fundamentalna zmiana. Dostosowanie się do oczekiwań użytkowników. Ciągły strumień innowacji i aktualizacji. Bezpieczeństwo i prywatność.
- [20:12] Skoncentrowanie się na mobilności i płynnego przechodzenia między urządzeniami. Nie na przenośności jednego urządzenia.
- [20:13] Universal apps będą prawdziwą zmianą i szansą dla deweloperów. Prawdziwe UA z wspólnym kodem, a nie tylko app data.
- [20:14] Nastawienie na inne platformy. Satya twierdzi, że Windows ma być dalej NAJLEPSZYM środowiskiem dla aplikacji i usług od Microsoftu, mimo appek dla iOS i Androida.
- [20:17] Satya opowiada o Windowsie w jego własnym życiu i przyszłości systemu. Zjednoczono wszystkie zespoły, w przeciwieństwie do tego, co robił Steven Sinofsky.
- [20:20] Zapowiedź flagowca z Windows Phone i innych urządzeń Microsoftu podczas następnych konferencji.
KONIEC!