Topowy procesor Qualcomma dla urządzeń mobilnych narobił już wystarczająco dużego zamieszania w branży, żeby producent mógł pokusić się o zastosowanie nowego nazewnictwa w kolejnych układach. Witamy więc nowych członków rodziny chipsetów!
Snapdragon 6 Gen 1 – coś dla średniej półki
Ponieważ Snapdragon 8 Gen 1 był układem przeznaczonym typowo dla flagowych, najmocniejszych smartfonów, Qualcomm chciał stworzyć procesor dla znacznie liczniejszego grona urządzeń. W ten sposób powstał Snapdragon 6 Gen 1 – chipset budowany w architekturze 4 nm, który wkrótce znajdzie się w wielu smartfonach ze średniej półki.
Producent szczędzi niektórych kluczowych informacji na temat swojego układu. Strona produktu podaje, że maksymalna częstotliwość taktowania procesora to 2,2 GHz, ale nie mamy dokładnych danych dotyczących architektury ośmiu wykorzystanych rdzeni czy nawet typu chipu graficznego Adreno. W porównaniu z poprzednią generacją mają jednak być one odpowiednio o 35% i 30% wydajniejsze.
Jest kilka zalet, które Qualcomm podkreśla – na przykład silnik AI 7. generacji, który ma zwiększyć wydajność działań wykonywanych od strony aparatu i dźwięku. Sprzęt ma też obsługiwać sieci 5G oraz Wi-Fi 6E, a to za sprawą modemu Snapdragon X62 oraz modułu Qualcomm FastConnect 6700. Chipset „dźwignie” pojedyncze aparaty do 200 Mpix (lub kilka o mniej złożonych matrycach), a także przechwytywanie wideo w trybie HDR.
Snapdragon 4 Gen 1 – dla tańszych smartfonów
Tańsza i mniej zaawansowana jednostka Qualcomma trafi do… tańszych i mniej zaawansowanych smartfonów. Snapdragon 4 Gen 1 to ośmiordzeniowiec składany w starszym procesie litograficznym 6 nm. Jego maksymalne taktowanie wynosi 2,0 GHz.
W przypadku tego układu, skok wydajności względem poprzedniej generacji (zapewne w porównaniu ze Snapdragonami 480, choć Qualcomm tego nie precyzuje) wynosi całe 15% dla CPU i 10% dla GPU. To niewiele.
Qualcomm chwali się jednak, że bardziej budżetowy chip będzie w stanie obsłużyć aparat do 108 Mpix, a także ekran 120 Hz Full HD+. Dodatkowo interfejs smartfona ma być wspierany przez silnik AI, co ma przełożyć się na płynność działania. W konstrukcji wykorzystano modem Snapdragon X51, zapewniający pobieranie w sieci 5G na poziomie 2,5 Gb/s. Nie ma mowy jednak o obsłudze Wi-Fi 6E.
Pierwsze smartfony z nowymi procesorami pojawią się jeszcze w tym kwartale. Do końca września zobaczymy iQOO Z6 Lite, który na pokładzie będzie miał Snapdragona 4 Gen 1. Średniopółkowce ze Snapdragonem 6 Gen 1 dołączą do niego nieco później tego roku.