Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było, żeby laptopy z Windowsem napędzały procesory Qualcomm Snapdragon. Amerykanie zdołali jednak przekonać producentów komputerów osobistych do stosowania ich układów. Teraz do portfolio dołączają kolejne dwa: Snapdragon 7c i Snapdragon 8c.
Pierwszym procesorem Qualcomma, który z powodzeniem mógł zostać zastosowany również w laptopach, był Snapdragon 835. Amerykanie na poważnie podeszli do tego segmentu, bowiem później udostępnili producentom komputerów osobistych Snapdragona 850, a niewiele potem również Snapdragon 8cx (miał on swoją premierę dokładnie rok temu). Teraz do oferty dołączają kolejne dwa: Snapdragon 7c i Snapdragon 8c.
Qualcomm Snapdragon 7c – specyfikacja
Jest to pierwszy w portfolio Qualcomma procesor do tańszych laptopów, kosztujących do 499 dolarów. Według zapewnień producenta, zapewnia on do 25% wyższą wydajność i pozwala osiągnąć nawet dwukrotnie dłuższy czas pracy na pojedynczym ładowaniu w porównaniu do podobnie pozycjonowanych produktów konkurencji. Jego niewątpliwą zaletą ma być również obecność modułu 4G LTE Snapdragon X15, zapewniającego stały dostęp do sieci. Obsługuje on pobieranie danych z prędkością do 800 Mbit/s i wysyłanie do 150 Mbit/s.
Qualcomm Snapdragon 7c zbudowany jest z ośmiu rdzeni Kryo 486 pracujących z częstotliwością do 2,45 GHz i układu graficznego Adreno 618. Ponadto silnik Qualcomm AI Engine zapewnia ponad pięć bilionów operacji na sekundę (TOPS). SoC obsługuje także do 10 GB RAM LPDDR4 2133 MHz i pamięć flash typu UFS 3.0. Do kompletu jest wsparcie dla Bluetooth 5.1. Całość powstaje z wykorzystaniem 8-nm procesu technologicznego.
Qualcomm Snapdragon 8c – specyfikacja
To już SoC z nieco wyższej półki niż Snapdragon 7c. Qualcomm będzie go produkować w bardziej zaawansowanej, 7-nm litografii. Snapdragon 8c zapewnia do 30% wyższą wydajność niż wspomniany na początku Snapdragon 850. Tutaj także nie zabrakło modemu LTE – Snapdragon X24 obsługuje pobieranie danych z prędkością nawet 2 Gbit/s i wysyłanie do 316 Mbit/s. Co więcej, układ można sparować z modemem 5G Snapdragon X55, aby osiągnąć jeszcze wyższe prędkości.
Qualcomm Snapdragon 8c opiera się na ośmiu rdzeniach Kryo 490 (do 2,45 GHz) i grafice Adreno 675. SoC zapewnia również wsparcie dla dysków NVMe SSD (oraz pamięci flash typu UFS 3.0) i Bluetooth 5.0. Producent spodziewa się, że laptopy z tym układem na pokładzie będą kosztować od 500 do 699 dolarów.
Qualcomm przy okazji zaanonsował też Snapdragon 8cx Enterprise Compute Platform, który skierowany jest do klientów korporacyjnych. Ma on zapewniać przede wszystkim jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, a do tego także „ekstremalną wydajność, ekstremalną żywotność baterii i ekstremalną łączność”.
Qualcomm Snapdragon 865, Snapdragon 765, Snapdragon 765G – specyfikacja
Qualcomm ujawnia specyfikację nowych procesorów Snapdragon 865, Snapdragon 765 i Snapdragon 765G
Źródło: Qualcomm, xda-developers, Engadget