Zapowiadano, że Huawei P50 będzie pierwszym smartfonem chińskiego producenta działającym na autorskim systemie operacyjnym Harmony OS. Niestety okazało się, że nie działa on tak, jak oczekiwano, dlatego przewidywana na koniec marca premiera, najprawdopodobniej odbędzie się dopiero w maju.
Huawei ma problem z Harmony OS
Huawei szczyci się, że ich własny system usług, nazwany Huawei Mobile Services, ma już ponad 500 milionów użytkowników. Kolejnym krokiem w nowym życiu bez Google, ma być stworzenie własnego systemu operacyjnego, który zastąpi wykorzystywanego obecnie Androida z otwartym kodem źródłowym. Pierwszym smartfonem z fabrycznie zainstalowanym Harmony OS ma być flagowy Huawei P50, którego premiera była planowana na koniec marca.
Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Raporty z Chin donoszą, że po przeprowadzeniu ostatnich beta testów najnowszego flagowca, nie otrzymano satysfakcjonujących rezultatów. Huawei nie ufa swojemu systemowi operacyjnemu na tyle, aby już teraz całkowicie porzucić Androida. Ma to doprowadzić do przesunięcia premiery aż do maja.
Poza złymi wiadomościami dotyczącymi działania Huawei P50, pojawiły się ponownie wieści, że najnowszy smartfon będzie dostępny w trzech wersjach: P50, P50 Pro i P50 Plus. Natomiast poniższe schematy potwierdzają wcześniejsze przecieki dotyczące wyglądu Huawei P50.
Samsung wyprodukuje procesory Kirin?
Smartfony Huawei napędzane są procesorami Kirin, które były wytwarzane przez odlewnię TSMC. Jednak zmienione przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zasady eksportu, znacznie utrudniły ten proces, bowiem wszystkie odlewnie, które korzystają z amerykańskich technologii, muszą uzyskać zezwolenie, zanim legalnie wyślą komponenty dla Huawei. Przed tymi zmianami, TSMC zdołało dostarczyć dwie wersje chipsetu Kirin 9000 oraz Kirin 9000E, które zostały użyte w Huawei Mate 40 Pro i Mate X2.
Nieco słabsza wersja autorskiego procesora Huawei, a mianowicie Kirin 9000L, być może zasili najnowszy model z serii „P”, czyli Huawei P50. Krążą pogłoski, że będzie on produkowany przez Samsung Foundry, drugą największą odlewnię kontraktową na świecie.
Niestety, nie wiadomo jak zmiana zasad eksportu wpłynie na Samsunga, dlatego wciąż nie można mieć pewności co do jego udziału w produkcji. Sama linia procesorów Kirin 9000 oferuje bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązania, które ulepszają wydajność i mają wpływ na energooszczędność. Dlatego szkoda by było, gdyby z powodów politycznych nie mogła trafić do produkcji.