Porównanie: Xiaomi Redmi Note 2 vs Meizu M2 Note

Xiaomi Redmi Note 2 i Meizu M2 Note to w tym momencie chyba najciekawsze chińskie smartfony, które można nabyć za ok. 160-170 dolarów. Recenzje obu wzbudziły spore zainteresowanie wśród Czytelników, ze wskazaniem na pierwszy z nich. Postanowiłam zestawić ze sobą te dwa produkty i tym samym odpowiedzieć na pytanie, które bardzo często pada nie tylko w komentarzach, ale i wiadomościach prywatnych czy też mejlowych… który lepszy? Którego lepiej wybrać? Lepiej cieszyć się polską gwarancją w przypadku Meizu M2 Note czy jednak wybrać Xiaomi Redmi Note 2, który jest jej pozbawiony? Poniżej znajdziecie moje zdanie na ten temat.

Parametry techniczne

Xiaomi Redmi Note 2

Meizu M2 Note

wyświetlacz

IPS 5,5” 1920 x 1080 pikseli

IGZO 5,5” 1920 x 1080 pikseli

procesor, GPU

8 rdzeni Mediatek Helio X10 MT6795 z PowerVR G6200

8 rdzeni Mediatek MT6753 1,3GHz z Mali-T720 MP3

RAM

2GB RAM

2GB RAM

pamięć

16/32GB

16/32GB

system

Android 5.0.2 z MIUI 7 (5.9.24)

Android 5.1 Lollipop z Flyme OS (4.5.3A)

aparat

13 Mpix, dioda LED, 4160 x 3120

13 Mpix, dwutonowa dioda LED, 4192 x 3104

kamerka

5 Mpix, 2592 x 1920

5 Mpix, 2576 x 1936

WiFi

802.11 a/b/g/n/ac

802.11 a/b/g/n/ac

Bluetooth

tak, 4.0

tak, 4.0

GPS

tak

tak

LTE

tak

tak

Dual SIM

tak

tak, hybrydowy

akumulator

3060 mAh (wymienny)

3100 mAh (niewymienny)

slot kart microSD

tak

tak

port microUSB

tak

tak

wymiary

152 x 76 x 8,3 mm

150,9 x 75,2 x 8,7 mm

waga

160 g

149 g

dodatki

port podczerwieni, radio FM

polska gwarancja, wybudzanie ekranu dwuklikiem

cena  16GB: 170 dolarów
32GB: 180 dolarów
 16GB: 160 dolarów

Wideo

Obudowa

Po przeczytaniu recenzji obu porównywanych produktów doskonale wiecie już, który pod względem wzornictwa i obudowy przypadł mi do gustu bardziej. To Xiaomi Redmi Note 2 – głównie dzięki matowemu wykończeniu, które wygląda o wiele lepiej niż błyszczące w Meizu M2 Note (aczkolwiek tu warto wspomnieć, że tylko biała wersja jest błyszcząca – pozostałe, nie wiedzieć czemu, już matowe).

Mając oba modele jednocześnie, w oczy rzuca się przede wszystkim to, że Redmi Note 2 jest nieco wyższy, ale i delikatnie szczuplejszy od M2 Note. Wymiary wyłącznie to potwierdzają – 152 x 76 x 8,3 mm w pierwszym przypadku vs 150,9 x 75,2 x 8,7 mm w drugim. Muszę jednak stwierdzić i raczej się tu ze mną zgodzicie, że w przypadku 5,5-calowych smartfonów tak nieznaczne różnice w wymiarach (w tym przypadku przede wszystkim milimetr w wysokości) nie mają większego znaczenia – tak czy siak trudno obsługiwać je jedną ręką, nie wspominając o braku możliwości noszenia w kieszeniach damskich spodni (ech!). Warto wspomnieć też, że oba modele różnią się od siebie wagą, choć podczas codziennego użytkowania nie odczułam różnicy – Xiaomi waży 160 g, Meizu – 149 g.

Patrząc na oba modele trudno nie zauważyć, że ramki przy lewej i prawej krawędzi w Redmi Note 2 są nieco szersze niż w M2 Note. Podobnie zresztą jest w przypadku tych nad i pod ekranem, z tym, że górna część jest sporo węższa niż dolna. Uroku Xiaomi dodają czerwone przyciski systemowe pod ekranem, które – gdy z nich korzystamy – podświetlane są również na czerwono.

Kolejna sprawa – ergonomia. Jeśli miałabym wskazać telefon, który lepiej leży w dłoni, byłaby to propozycja Meizu. Różnica jest jednak niewielka, a wpływ na nią mają zaoblone krawędzie – w Xiaomi są one bardziej kanciaste. Paradoksalnie jednak, o ile jednak M2 Note lepiej leży w dłoni, tak ryzyko, że się wyślizgnie z niej, jest nieco większe niż w przypadku Redmi Note 2. Wszystko przez to, że błyszcząca powierzchnia jest bardziej śliska od matowej… I weź tu bądź człowieku mądry – tak źle, i tak niedobrze. Do korzystania z obu można się jednak przyzwyczaić.

Tak samo jak do rozmieszczenia przycisków do regulacji głośności i włącznika. W Xiaomi są one na prawej krawędzi (co mi akurat bardziej odpowiada), natomiast w Meizu – na lewej. Nie bez znaczenia jest również intuicyjność obsługi. O ile w Redmi Note 2 mamy przyciski systemowe dotykowe (pod ekranem), znane z Androida, więc przystosowanie się do ich obsługi zajmuj dosłownie chwilę, tak w M2 Note jest tylko jeden przycisk fizyczny, który ma dwa zadania – Home (kliknięcie) i wstecz (lekkie dotknięcie), z kolei listę otwartych aplikacji wysuwa się z dołu ekranu. Dla większości użytkowników bardziej intuicyjny w obsłudze będzie Xiaomi, ale ten bajer z przyciskiem fizycznym z Meizu wielu może się spodobać – szybko można się też do niego przyzwyczaić (a z pewnością nie można się go obawiać, bo „nie taki diabeł straszny…”).

Wyświetlacz

Przekątna – ta sama. Rozdzielczość – ta sama. Jasność minimalna – ta sama, wynosi 1 nit. Jasność maksymalna – w obu przypadkach wysoka i zapewniająca swobodną widoczność zawartości ekranu w pełnym słońcu i możliwość bezproblemowego korzystania z telefonu. Ze wskazaniem jednak na Xiaomi. Okazuje się bowiem, że pomiar wykazał w Redmi Note 2 jasność maksymalną na poziomie 495 nitów, a w M2 Note – 475 nitów. Różnica, jak widzicie, jest jednak niewielka.

Odwzorowanie kolorów, kontrast, kąty widzenia – odnoszę wrażenie, że w obu telefonach parametry te stoją na bardzo zbliżonym poziomie. W obu mamy też możliwość regulowania temperatury barwowej (w Xiaomi również kontrastu). Pod względem reakcji na dotyk żaden z modeli mnie nie zawiódł – oba są czułe, szybko i dokładnie reagują na polecenia użytkownika.

Wprowadzanie tekstu natomiast wygodniejsze jest na smartfonie Xiaomi. Wszystko przez to, że domyślnie mamy tu klawiaturę wirtualną Google z obsługą polskiego słownika (i Swype), z kolei w Meizu klawiatura jest uproszczona do minimum (i nie ma ani słownika, ani Swype). W obu jednak można oczywiście doinstalować naszą ulubioną klawiaturę i korzystać właśnie z niej – nie jest to żaden problem.

Spis treści:
1. Wideo. Obudowa. Wyświetlacz
2. Działanie. Dual SIM. Głośnik i mikrofon
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie

Działanie

No i przechodzimy do punktu, który zapewne interesuje Was najbardziej (zaraz obok czasu pracy i aparatu). Cóż, chyba najprościej będzie stwierdzić, że Xiaomi Redmi Note 2 działa zauważalnie szybciej od Meizu M2 Note, co zresztą widać na załączonym do wpisie wideo. Potwierdzają to również wyniki uzyskane przez oba modele w testach syntetycznych. Przypomnijmy, że oba pracują dzięki ośmiordzeniowym jednostkom centralnym (opartym o Cortex-A53), ale w pierwszym przypadku jest to Mediatek Helio X10 MT6795 z PowerVR G6200, natomiast w drugim – Mediatek MT6753 z Mali-T720 MP3.

Benchmarki Xiaomi Redmi Note 2 Meizu M2 Note
Quadrant 23055 15500
AnTuTu 42209 32326
3DMark: Ice Storm max 7744
Ice Storm Extreme 8101 4387
Ice Storm Unlimited 16350 6823

Jest jeszcze jedna różnica – Redmi Note 2 podczas grania lubi osiągać wysokie temperatury w okolicy obiektywu aparatu, podczas gdy M2 Note nie ma takich problemów.

Zapytacie pewnie, którą nakładkę systemową, MIUI czy Flyme OS, uważam za lepszą. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom postaram się skrótowo, ale i treściwie odpowiedzieć. Obie nakładki są do siebie zbliżone w tak dużym stopniu, że trudno jest podjąć decyzję i zależy ona wyłącznie od indywidualnych preferencji. Mi do gustu bardziej przypadł, mimo wszystko nieco bardziej rozbudowany, MIUI (przypomnę tylko, że testowałam na MIUI 7 z MIUI Polska).

W obu przypadkach nie mamy do czynienia z app drawerem, przez co wszystkie skróty do aplikacji porozrzucane są po ekranach domowych (oczywiście możemy je grupować w foldery). Oba systemy oferują możliwość przechodzenia z ekranu blokady bezpośrednio do dwóch aplikacji w zależności od tego, czy przesuniemy palcem w prawo czy w lewo (najczęściej wykorzystujemy to do szybkiego dostępu do aparatu). W obu mamy nieocenioną możliwość personalizowania dostępu poszczególnych programów do powiadomień (czy mają się wyświetlać, a jeśli tak, to gdzie), przyznawania uprawnień każdej aplikacji z osobna, wyłączania działania aplikacji po zablokowaniu ekranu czy też włączania ich działania tylko przez WiFi lub (/i) dane komórkowe. W obu jest też aplikacja odpowiedzialna za czyszczenie śmieci z pamięci telefonu, wyłapywanie wirusów, kontroli zużycia danych czy oszczędzania energii – w MIUI nazywa się Panel sterowania, we Flyme OS – Centrum zabezpieczeń (mimo innych nazw i interfejsu, funkcje spełniają identyczne).

Przy bliższym przyjrzeniu się obu nakładkom okazuje się jednak, że jest sporo różnic. Zacznijmy od szczegółów. Różnią się bowiem wizualnymi drobiazgami, które dla wielu nie będą miały żadnego znaczenia. Widać je przede wszystkim w widoku ustawień telefonu – są zupełnie inaczej pogrupowane, inaczej wyglądają i zupełnie w inny sposób zarządza się poszczególnymi funkcjami. Inna jest też belka funkcyjna wysuwana z góry. I przy całej sympatii, którą darzę MIUI, nie ukrywam, że od strony wizualnej spłaszczone, kwadratowe ikony we Flyme OS podobają mi się jednak dużo bardziej niż te zaokrąglone w MIUI. Ale kwestie wizualne to nie wszystko – odniosłam wrażenie, że MIUI jest bardziej dojrzałą i dopracowaną nakładką.

We Flyme OS mamy blokowanie aplikacji (przy próbie otwarcia należy wprowadzić kod), w MIUI nazywa się to „ograniczenie dostępu”. I o ile w MIUI mamy jeszcze tryb poufny (ukrywa rejestr połączeń, SMS, zdjęcia), tak we Flyme OS tego nie znajdziemy. W MIUI można też zmienić efekty przechodzenia pomiędzy ekranami domowymi, włączyć tryb obsługi jedną ręką, tryb wspomagania czytania oraz zmienić kolory diody LED w zależności od przypisanego powiadomienia, czego we Flyme OS nie uświadczymy. Z kolei we Flyme OS mamy opcję wybudzania dwuklikiem, której z kolei brakuje w MIUI.

I choć na pierwszy rzut oka obie nakładki są do siebie funkcjonalnie bardzo zbliżone, tak MIUI ma nieco więcej smaczków, które przechylają szalę zwycięstwa na jego stronę.

Dual SIM

Tu sprawa jest prosta – jeśli komuś zależy na możliwości korzystania z dwóch kart SIM przy jednoczesnej możliwości rozszerzenia pamięci wewnętrznej telefonu, wybierze Xiaomi Redmi Note 2. Jeśli jednak dual SIM jest przez Was wykorzystywany okazjonalnie, a częściej używacie kart microSD, nie będzie miał dla Was większego znaczenia hybrydowy slot, jaki znajdziemy w Meizu M2 Note, który dla wielu jest gwoździem do jego trumny.

W obu przypadkach mamy do czynienia z dual SIM standby. Co więcej, oba sloty obsługują LTE, ale nie w jednym momencie.

Głośnik i mikrofon

W obu modelach mamy do czynienia z głośnikiem mono. Główna różnica to jego umiejscowienie – w Xiaomi znajduje się na dole tylnej obudowy, z kolei w Meizu – na dolnej krawędzi. Dźwięk wydobywający się z obu jest bardzo podobnej, niezłej (ale nie rewelacyjnej) jakości oraz głośności – w obu przypadkach pomiar wykazał 67 decybeli.

Sprawdziłam również jak radzą sobie mikrofony obu modeli, pliki testowe (nagrywane w tym samym momencie oczywiście) możecie odsłuchać tutaj:

Xiaomi Redmi Note 2

https://www.tabletowo.pl/wp-content/uploads/2015/10/xiaomi-test-mikrofonu.mp3?_=1

Meizu M2 Note

https://www.tabletowo.pl/wp-content/uploads/2015/10/meizu-test-mikrofonu.mp3?_=2

Spis treści:
1. Wideo. Obudowa. Wyświetlacz
2. Działanie. Dual SIM. Głośnik i mikrofon
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie

Aparat

Oba smartfony oferują aparaty główne 13 Mpix oraz przednie – 5 Mpix. Z tą różnicą, że Redmi Note 2 robi zdjęcia w rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli i oferuje pojedynczą diodę LED, natomiast M2 Note – 4192 x 3104 piksele i ma dwutonową diodę doświetlającą. Ponadto oba nagrywają wideo w Full HD oraz oferują dodatkowe tryby nagrywania – w Meizu znajdziemy wyłącznie slow-motion, natomiast w Xiaomi – timelapse i slow-motion.

Testując oba telefony trudno mi było jednoznacznie wskazać, który z nich oferuje lepszy aparat. Już wtedy wydawało mi się, że jakościowo zdjęcia przez nie wykonywane są po prostu zbliżone. Inaczej odwzorowują kolory, są mniej lub bardziej szczegółowe w różnych warunkach. I to wszystko potwierdziło się podczas bezpośredniej konfrontacji. Wybór lepszego modelu, jak się zaraz przekonacie, nie jest wcale łatwy. Jakość zdjęć pół na pół – jedne na korzyść Meizu, drugie – Xiaomi. Muszę jednak przyznać, że M2 Note nieco szybciej ostrzy i ma mniejsze problemy z robieniem zdjęć produktom znajdującym się blisko obiektywu niż Redmi Note 2.

Poniżej znajdziecie przykładowe zdjęcia zrobione aparatami porównywanych smartfonów (starałam się utrzymać te same kadry). Oczywiście zostały załączone w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowej karcie, a ponadto są też wycinki mające wskazać, który model radzi sobie lepiej w danych warunkach. W porównywanych wycinkach fotografie wykonane Meizu są u góry, a Xiaomi – na dole.

Czas pracy

Xiaomi Redmi Note 2 – wymienny akumulator o pojemności 3060 mAh. Meizu M2 Note – niewymienny akumulator o pojemności 3100 mAh. Z tą jedną różnicą, że pierwszy z nich oferuje wyświetlacz IPS, natomiast drugi – bardziej energooszczędny – IGZO. Przez to właśnie spodziewałam się dużo lepszych rezultatów czasu działania w przypadku Meizu. Okazało się jednak, że z czasową przepaścią nie mamy do czynienia.

Przeanalizujmy najpierw czas działania podczas typowego użytkowania. Bowiem w trakcie testowania obu produktów osobno wyszło na to, że standardowy czas pracy w przypadku Meizu M2 Note to ok. 3,5-4 godziny na włączonym ekranie (SoT), natomiast Xiaomi Redmi Note 2 – 3-3,5 godziny. To pokazuje, że mimo wszystko jednak Meizu nieco lepiej radzi sobie z długością czasu pracy niż Xiaomi. Nie są to jednak kolosalne różnice.

By rzeczywiście porównać czas pracy obu smartfonów, ustawiłam w nich jasność ekranu na tym samym poziomie (150 nitów) i włączyłam o tej samej porze. Początkowo procent naładowania baterii spadał w bardzo podobnym tempie, zauważyłam jednak ciekawą zależność: podczas korzystania lepiej z zarządzaniem energii radzi sobie Meizu, natomiast w uśpieniu – Xiaomi. Jak zobaczycie na załączonych niżej screenach, ostatecznie Redmi Note 2 pracował 42 godziny, z czego 3 godziny i 30 minut na włączonym ekranie, natomiast M2 Note – 39 godzin, z czego 3 godziny i 10 minut SoT. Wynika to wyłącznie z tego, że – jak już wspomniałam – Xiaomi lepiej poradziło sobie z trybem czuwania. W decydującej fazie testów zostawiłam oba modele z, odpowiednio, 18% i 24% naładowania baterii. Po 10 godzinach okazało się, że Xiaomi ma 16%, a Meizu od 3 godzin jest rozładowany. Wniosek jest prosty: korzystając z telefonu intensywnie w ciągu dnia, dłuższy czas pracy zapewni Meizu. Jeśli jednak nie korzystacie ze smartfona aż tak dużo, Xiaomi okaże się równie dobrym kompanem.

Podsumowanie

Mnie od samego początku kupił Xiaomi Redmi Note 2. Ale za Meizu M2 Note przemawia wiele – przede wszystkim oficjalna polska dystrybucja z gwarancją, nieco dłuższy czas pracy, a do tego wszystkiego lepsze leżenie w dłoni. Ale Xiaomi również ma wiele atutów – począwszy od bardziej rozbudowanej nakładki systemowej, przez matową obudowę i czerwone, rzucające się w oczy przyciski (przyznajcie, że mają swój urok!), po wyższą wydajność i nie-hybrydowy dual SIM.

Wybór nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, że różnica w cenie pomiędzy tymi modelami to ok. 10 dolarów w wersji z 16GB pamięci. Gdybyście mieli teraz kupować jednego z nich, który byście wybrali? Jestem szalenie ciekawa! Dajcie znać w komentarzach!

Spis treści:
1. Wideo. Obudowa. Wyświetlacz
2. Działanie. Dual SIM. Głośnik i mikrofon
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie

Recenzje:
Xiaomi Redmi Note 2
Meizu M2 Note

Exit mobile version