Gesty na dobre zawojowały na rynku smartfonów. Zaczęło się od iPhone’a X, następnie wiele urządzeń dostało je w aktualizacjach, a teraz mają być standardem w Androidzie P. Też chciałbyś z nich skorzystać? Nie ma sprawy! Wystarczy do tego odpowiednia aplikacja.
Pojawienie się narzędzia, które pozwoli na korzystanie z gestów, było kwestią czasu. Wszyscy jednak czekali na to najlepsze z nim. I chyba właśnie się doczekali, bowiem za najnowszą aplikacją stoi nie kto inny, jak samo XDA.
Jak korzystać z gestów?
Najpierw należy pobrać aplikację Navigation Gestures ze Sklepu Play, a następnie ją uruchomić. Program poprosi nas o nadanie dwóch uprawnień. Jedno odnosi się do Ułatwień Dostępu, a drugie do ukrywania paska nawigacyjnego. Tutaj zaczynają się niewielkie schody.
Jeśli na swoim urządzeniu masz dostęp do roota, to to działanie nie jest dla Ciebie trudne. Wystarczy w menadżerze roota (np. Magisk) nadać uprawnienia tej aplikacji.
Jeśli nie masz roota to nic straconego, aczkolwiek jest to nieco trudniejsze. W skrócie: musisz, korzystając z komputera, nadać te uprawnienia za pomocą komendy w ADB. Jak to zrobić dowiecie się z > oficjalnego poradnika od XDA <. Po tej czynności wszystko będzie działało tak, jak powinno.
Navigation Gestures
Aplikacja sama w sobie aktualnie jest dostępna w wersji 1.0. To nie oznacza jednak, że jest ona zła i do niczego się nie nadaje. Program jest dosyć prosty – na głównym ekranie znajduje się przełącznik, za pomocą którego włączamy gesty. Gdy je uruchomimy, pasek nawigacyjny znika i w zamian pojawia się podłużny odcinek, który znamy chociażby z iPhone’a X.
A jak domyślnie wyglądają gesty? Przesunięcie odcinka w lewo działa jako wstecz, w prawo natomiast – jak przycisk ostatnie aplikacje; naciśnięcie go przeniesie nas na ekran domowy. Oczywiście użytkownik może to swobodnie konfigurować i ustawić pod własne widzimisię.
Po naciśnięciu w zębatkę, która znajduje się w prawym, górnym rogu, przejdziemy do ustawień. To właśnie z tego miejsca możemy modyfikować gesty, zmieniać wygląd wcześniej wspomnianego odcinka, czy nawet manipulować mocą wibracji, która pojawia się przy korzystaniu z tego narzędzia. Autorzy pomyśleli również o tym, aby dodać skrót do szybkich ustawień, dzięki którym możemy za pomocą jednego kliknięcia przywrócić tradycyjny pasek nawigacyjny.
Aplikacja jest w pełni darmowa, jednak autorzy oferują również jej ulepszoną wersję (premium), której aktualny koszt wynosi 4,29 złotych. Dodaje ona między innymi nowe gesty, które pozwalają na szybkie przejście do powiadomień czy nawet Power Menu.
Zapowiedziano również rozwój projektu oraz naprawę błędów. Jakich? Ja jak na razie spotkałem się z jednym. Gdy w tablecie przejdę w tryb horyzontalny, jednocześnie wyświetla mi się pasek nawigacyjny oraz znacznik gestów. Wtedy również górny pasek jest przycięty w taki sposób, że nie pokazuje mi się zegarek. Jest to dla mnie poważny problem, bowiem z tabletu najczęściej korzystam właśnie w trybie horyzontalnym.
Na zdjęciu wyróżniającym znajduje się pasek nawigacyjny w Androidzie P
Poradnik powstał na bazie wpisu na XDA-Developers