Jak podłączyć smartfon do telewizora? Poradnik dla każdego

Sezon spędzania zimowych wieczorów w zaciszu ciepłych czterech kątów trwa w najlepsze. Taki klimat sprzyja domowym posiadówkom i wracaniu do wspomnień z wakacyjnych wojaży. Wtedy, przyznajcie, przyda się możliwość obejrzenia zdjęć i wideo z wyjazdów na większym ekranie telewizora. Jak podłączyć do niego smartfon? Jest to bardzo proste. Niniejszy poradnik jest uniwersalny i dotyczy zarówno smartfonów z USB typu C, jak i microUSB.

Opcji łączenia smartfona z telewizorem jest kilka. Wszystko tak na dobrą sprawę zależy zarówno od posiadanego telewizora, jak i smartfona, który chcemy do niego podłączyć. W przypadku najnowszych urządzeń sprawa jest banalnie prosta, bo sprowadza się – w obu przypadkach – do wyszukania odpowiedniej funkcji w ustawieniach – i na tym koniec. W starszych modelach jest to nieco bardziej skomplikowane, ale wciąż na tyle intuicyjne, by każdy mógł sobie z tym poradzić. Ale po kolei.

Zacznijmy najprościej, czyli bezprzewodowo

W smartfonach Samsunga, z poziomu górnej belki systemowej, wystarczy wyszukać opcję Smart View, która odpowiada za Screen Mirroring – dublowanie widoku ekranu smartfona na telewizorze (w smartfonach innych firm funkcja ta może być ukryta pod nazwą Screen Mirroring, udostępnianie ekranu, cast). Można z niej skorzystać na dwa sposoby, a to, której użyjecie, zależy od waszego telewizora.

Telewizory Smart TV

Od kilku lat na rynku dostępne są telewizory Smart TV, w których poza dostępem do licznych aplikacji (jak np. YouTube czy Netflix), otrzymujemy również Screen Mirroring. Wystarczy włączyć telewizor, a z poziomu smartfona ściągnąć górną belkę, na której to znajduje się opcja Smart View – po jej włączeniu i wskazaniu telewizora do sparowania, po chwili następuje połączenie z telewizorem, a co za tym idzie – w mgnieniu oka otrzymujemy możliwość dublowania widoku ekranu.

W rzeczywistości jest to faktycznie tak banalnie proste, jak brzmi. Wystarczy, by smartfon i telewizor były zalogowane do jednej, tej samej sieci WiFi.

Pozwólcie, że przy bezprzewodowym połączeniu ze Smart TV zatrzymam się nieco dłużej, bo poza wyświetlaniem obrazu ze smartfona na telewizorze, Smart TV Samsunga pozwalają na przesyłanie obrazu w drugą stronę – z TV do jej smartfonów. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bo wymaga od nas pobrania aplikacji.

O ile w starszych telefonach koreańskiego koncernu domyślnie preinstalowane było Szybkie połączenie (znane również jako Quick Connect), tak teraz na nic zda się szukanie go w ustawieniach. W zamian na najnowsze smartfony, w tym m.in. Galaxy S8/Galaxy S8+ czy Galaxy Note 8, należy z Galaxy Apps pobrać Samsung Connect i z jej poziomu skorzystać z opcji „Wyświetl TV w telefonie”.

Aby w pełni korzystać z połączenia Smart TV i smartfona Samsunga, najlepiej pobrać aplikację Smart View, za pomocą której możemy włączać wybrane aplikacje zainstalowane na telewizorze, jak również uruchamiać multimedia z pamięci telefonu – zdjęcia, wideo i muzykę. Dodatkowo, co jest niesamowicie przydatne, aplikację możemy wykorzystać również jako pilot do telewizora.

Dongle Miracast i Chromecast

Nie wszystkie telewizory są “smart”. Co w przypadku, w którym nasze urządzenie domyślnie nie wspiera tego rozwiązania? Nic trudnego – wystarczy zaopatrzyć się w dongle’a Miracast, którego konfiguracja kończy się na wpięciu go do portu HDMI w telewizorze. Kolejne kroki są dokładnie takie same, jak opisałam powyżej.

Na podobnej zasadzie działa popularny Chromecast.

Stare, dobre przewody, też są w cenie

Aktualnie, bardzo powoli, standardem w smartfonach staje się port USB typu C. Z założenia nowe złącze miało być lepsze od poprzedniego, tj. microUSB, zapewniając nie tylko wyższą szybkość transferu plików, ale również możliwość podłączania urządzeń za ich pomocą m.in. do telewizorów czy projektorów. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna – gros producentów stosuje słabszą wersję USB C, przez co ze świecą szukać smartfonów, które faktycznie obsługują możliwość podłączenia kabla HDMI. Jak już wiecie z mojego porównania flagowców, takowe są trzy (aktualnie cztery, bo dołączył do nich Galaxy Note 8), z czego trzy to właśnie telefony Samsunga – obok Note’a 8 – Galaxy S8 i Galaxy S8+. Aktualizacja: oczywiście, macie rację – zapomniałam o Huawei Mate 10 Pro i HTC U11+.

Co trzeba zrobić, by móc podłączyć do nich kabel HDMI? Sprawa jest bardzo prosta, konieczne jest wejście w posiadanie adaptera HDMI na USB C. W sprzedaży dostępne są oryginalne adaptery Samsunga (koszt to ok. 180 złotych), ale warto pamiętać, że przejściówki dołączane do ultrabooków z USB C też działają bez najmniejszego problemu. Wystarczy podłączyć wpięty w telewizor kabel HDMI do przejściówki, ją z kolei do smartfona – po chwili ekran telewizora wyświetli kopię tego, co widzimy na smartfonie.

A co ze starszymi smartfonami z microUSB? Część z nich, niestety nie wszystkie, obsługuje MHL, czyli możliwość podpięcia do portu microUSB odpowiedniej przejściówki na HDMI, do której to z kolei podłącza się kabel. Jeśli Twój telefon nie wspiera MHL, jedyną opcją przerzucenia obrazu i dźwięku do telewizora, jest opcja bezprzewodowa, którą opisałam wyżej.

Są też inne metody

W przypadku Samsunga Galaxy S8, Galaxy S8+ i Galaxy Note 8, ważną kwestią jest fakt, że można je podłączyć do telewizora czy monitora w jeszcze jeden sposób. Jest nim stacja DeX, która jednak – już poza samą możliwością wyświetlania kopii lustrzanej ekranu – pozwala na przekształcenie smartfona z Androidem w komputer, zbliżony funkcjonalnością do Windowsa. Więcej na ten temat możecie przeczytać w recenzji Samsung DeX.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie podłączania smartfonów do telewizora – śmiało, jestem do Waszej dyspozycji.

A poniżej macie jeszcze to samo, ale w wersji wideo:

Wpis powstał przy współpracy z Samsung Polska

Exit mobile version