Poradnik: ekran oporowy czy pojemnościowy?

wyświetlacz
Mihai Simonia © Fotolia.pl

Napływ tanich tabletów, głównie ze wschodu, kusi wielu nowych użytkowników. Pisał już o nich Jarek w swoim felietonie. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze niska cena idzie w parze z wygodą użytkowania. Czasami opłaca się zwrócić uwagę na chociaż część parametrów i dołożyć niewielką kwotę, ale cieszyć się niesprawiającym kłopotów użytkowaniem. Jednym z najważniejszych podzespołów nie jest przecież procesor, ilość RAM-u czy wbudowana pamięć. Małą ilość miejsca czy chwile ładowania zanim dana aplikacja pokaże nam się na ekranie da się przecież przeżyć. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że nie kupiliśmy najdroższego i najszybszego urządzenia na rynku. Jednakże nic nie zdenerwuje nas tak bardzo jak słaby ekran i brak reakcji na nasze działania. W tym wpisie mam właśnie zamiar rozjaśnić wam kwestię tego, jaki ekran wybrać.

Krótka historia ekranów

Na rynku dostępne są dwa rozwiązania: oporowe (rezystancyjne) i pojemnościowe. Ekrany oporowe znane są wielu starszym zapaleńcom nowoczesnych technologii z pierwszych PDA pracujących pod kontrolą (najczęściej) systemu Windows Mobile. Nie było to jednak rozwiązanie idealne. W większości przypadków pisanie czegoś na ekranie wymagało rysika bądź klawiatury fizycznej, gdyż palcem sprawiało to zbyt duże trudności. Odpowiedzią na to było wprowadzenie iPhone’a pierwszej generacji. Po 29 czerwca 2007, kiedy to firma Apple zaprezentowała pierwszy telefon z ekranem pojemnościowym, ta technologia stawała się powoli standardem w produkcji i stosowaniu ekranów w urządzeniach mobilnych.

Ekran oporowy

Jak sama nazwa wskazuje jest to zmiana oporu elektrycznego między przezroczystymi diodami wtopionymi w ekran. Najczęściej składa się on z dwóch warstw. Po naciśnięciu górnej z nich zachodzą zmiany w oporze elektrycznym i na tej podstawie wyliczane są współrzędne miejsca, w którym ekran został dotknięty. Niestety jest to dosyć stara i mało wygodna technologia. Wymaga ona rzeczywistego naciskania na powierzchnię. Często używa się rysików. Przez zastosowaną technologię jakość zdecydowanie odbiega od tej znanej z topowych modeli pojemnościowych, jednak pozwala na swobodne korzystanie w rękawiczkach zimą.

Wbrew pozorom, ekrany oporowe mają sporo zalet. Wśród nich między innymi: precyzja – dzięki korzystaniu z rysika, możliwość obsługi wszystkim, co się ma pod ręką: stylusem, długopisem itp., a dzięki temu brak odcisków palców na ekranie, taniość – urządzenia z tego typu wyświetlaczami są tańsze.

fot. PCWorld

Ekran pojemnościowy

Zdecydowanie bardziej skomplikowaną budową może pochwalić się ekran pojemnościowy. Nie doświadczymy tu reakcji na bezpośrednie naciśnięcie tafli, wystarczy tylko delikatnie położyć palec na ekranie. Miejsce dotknięcia wyświetlacza określane jest za pomocą zmiany pola elektrostatycznego. Pozwala to na zdecydowanie bardziej precyzyjną obsługę oraz delikatne muśnięcia po ekranie. Dodatkowo możemy korzystać z technologii multitouch, która pozwala na bezproblemowe użycie do 10 palców równocześnie.

fot. PCWorld
fot. PCWorld

Najczęstsze problemy i zagadki

Rysik

Jeżeli jesteście fanami rysika, nie musicie się martwić o współpracę z ekranami i zmuszać się do zakupu tabletu z przestarzałą technologią oporową. Możecie dokupić specjalnie zaprojektowane urządzenia wskazujące działające również z ekranem pojemnościowym. Wprowadzony niedawno pół smartfon pół tablet Samsunga czyli model Galaxy Note jest bardzo dobrym przykładem zastosowania tego rozwiązania, które udoskonala precyzję i wprowadza nowe możliwości do waszych urządzeń.

Zima i rękawiczki

Jest to zdecydowanie bardziej problem smartfonów, ale może są wśród was tacy, którzy potrzebują wyciągnąć swój tablet na przystanku, czekając bladym świtem na spóźniający się przez śnieżycę autobus. Wiele osób doświadcza problemu w używaniu ekranów pojemnościowych w zimie, gdzie większość z nas chroni swoje ręce zakładając rękawiczki. Niestety przez nie niemożliwe są zachodzące przepływy elektronów między naszą ręką a ekranem, więc urządzenie nie reaguje. Rozwiązaniem tego problemu mogą być specjalne rękawiczki zawierające jony srebra przy opuszkach palców, co pozwala na swobodne korzystanie.

Podsumowanie

Po ogólnym przybliżeniu zasad działania, zalet i wad, większość z was zapewne już wie, który z tych dwóch typów wyświetlaczy będzie lepszy dla waszych potrzeb. Tak jak już wspomniałem wcześniej, wybór ekranu jest bardzo ważną kwestią przy wyborze tabletu. Musicie pamiętać o tym, że procesor i pamięć RAM to nie wszystko. Cóż po nich jeśli aby uzyskać szybką reakcję będziecie musieli z dużą siłą, wielokrotnie wskazywać urządzeniu miejsce, które chcieliście dotknąć.

Moim zdaniem zdecydowanie jedyną dobrą decyzją jest kupno tabletu z ekranem pojemnościowym. Potwierdzone to zostało również przez ostatnie kilka lat na rynku urządzeń mobilnych. Wiodące marki wyznaczające trendy rynkowe takie jak Apple czy Samsung w większości wypadków wybierały droższą, ale przyjemniejszą w użyciu technologię.

Nawet kupując tańsze urządzenia ze średniej półki, warto jest dopłacić niedużą sumę i wybrać ten model, który pozwoli wam na bezstresowe używanie i delikatne muśnięcie w każdej sytuacji, w której używamy tabletu.

Exit mobile version