Smartfony to wspaniałe urządzenia. Pozwalają nam mieć zawsze pod ręką ogromną ilość informacji. Niestety czasami te informacje mogą nas przytłaczać, tym samym negatywnie wpływając na nasze życie mimo tego, że sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Najnowszy telefon polskich projektantów ma to zmienić.
Czym jest Mudita?
Mudita to polska firma założona przez Michała Kicińskiego. Kojarzyć go możecie jako współtwórcę CD Projekt Red, dzięki któremu możemy zagrywać się w gry z serii Wiedźmin, a w przyszłości najpewniej i w Cyberpunka 2077. Celem Mudity jest promowanie bardziej zrównoważonego życia we współczesnym świecie, a pomóc ma nam w tym ich telefon Mudita Pure. Jest to klasyczny telefon komórkowy, w którym nie znajdziemy możliwości podłączenia się do Internetu, co jest tylko jedną z wielu cech, które mają za zadanie jak najmniej nas rozpraszać.
Telefon stworzony tak, abyśmy używali go jak najmniej
Robi to już sam design. Obły telefon wykonany w przyjemnym dla oka białym kolorze ma dobrze leżeć w dłoni i przypominać nam trzymanie kamienia. Ekran to 2,84-calowy wyświetlacz E-Ink o rozdzielczości 600 x 480 (270 PPI) obsługujący 16 odcieni szarości.
Umilić rozmowę, muzykę, czy też audiobooki (których dużo na dostępnych 16 GB przestrzeni nie zmieścimy) ma nam wysokiej jakości głośnik produkcji Harmana. Mamy również możliwość podłączenia własnych słuchawek poprzez wejście mini-jack – coś czego czasem nie mają nawet topowe smartfony ;) Spokój ma nam dać też o bateria wielkości 1900 mAh, która pozwoli na około 5 dni normalnego użytkowania. Mimo braku Wi-Fi i dostępu do Internetu na pokładzie znajdziemy Bluetooth 4.2. Urządzenie ma dwa sloty na karty nano-sim, których pakiety internetowe będziemy mogli wykorzystać jeśli podłączymy Mudita Pure np. do naszego laptopa. Będzie on wtedy działał jako przenośny hotspot.
Powrót do przeszłości
Telefon działa na autorskim systemie Mudita OS. Ma on być szybki, intuicyjny, i bezpieczny dzięki ciągłym aktualizacjom. Czytając listę jego głównych funkcji możemy przenieść się kilkanaście lat wstecz:
- możliwość dzwonienia i wysyłania SMS-ów
- notatnik
- kalendarz
- odtwarzacz muzyki wspierający MP3, WAV i FLAC
- alarm
- piękne dzwonki (według producenta)
Oprócz tego jedną z ważniejszych funkcji jest wsparcie dla globalnych sieci. Oznacza to, że telefon nie będzie zablokowany regionalne i powinien działać gdziekolwiek się znajdziemy. Kolejną z głównych rzeczy, którą chwali się Mudita, to bardzo niski współczynnik SAR wynoszący 0.08 W/kg jeśli telefon trzymamy przy głowie.
Sukces w jeden dzień
Cały projekt ma być tworzony w Europie, w której również ma mieć miejsce montaż telefonu. Wesprzeć go możecie na Kickstarterze. Co ciekawe po niecałych 24 h, cel 100000 dolarów został osiągnięty. Najwyraźniej ludzie czują potrzebę odłączenia się od Internetu i potrzebują w tym pomocy ze strony samego urządzenia. Wspierając Muditę na Kickstarterze możecie w nagrodę otrzymać telefon po niższej cenie, która standardowo została ustalona na 369 dolarów.
Źródła: Notka prasowa Mudita