ai act wchodzi w życie
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polska ustawa o AI jeszcze w tym roku

Sztuczna inteligencja w Polsce ma być pomocna w dalszych realizacjach transformacji cyfrowej. Technologie te wymagają jednak regulacji, gwarantujących obywatelom bezpieczeństwo. Wicepremier zapowiada projekt polskiej ustawy wdrażającej europejski AI Act.

Ustalenia AI Act zostaną wdrożone do polskiej ustawy

Sztuczna inteligencja to intensywnie rozwijana technologia, która nie tylko wspomaga osoby prywatne w pracy, nauce czy rozrywce, ale także jest metodą na rozwój gospodarki. Polscy politycy stawiają na cyfrową transformację – doskonałym przykładem jest aplikacja mObywatel 2.0.

Przedstawiciele naszego kraju mają zamiar stworzyć ustawę, wprowadzającą w życie europejski AI Act, czyli unijne ustalenia o sztucznej inteligencji. Przepisy te weszły w życie 1 sierpnia 2024 roku i zawierają kompleksowe regulacje dotyczące AI.

W ramach nowych – polskich – przepisów politycy przewidują stworzenie komisji odpowiadającej za rozwój cyfryzacji oraz bezpieczeństwo rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Jak zaznaczył wicepremier Krzysztof Gawkowski, wdrożenie unijnych przepisów to jeden z priorytetów, który ma zagwarantować Polsce bycie jednym z liderów w ramach transformacji cyfrowej. W ustawie mają znaleźć się nie tylko regulacje instytucjonalne oraz prawne, ale również dotyczące kraju i biznesu.

Działania związane z uregulowaniem sztucznej inteligencji są niezwykle istotne. Polska ma sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Jak zaznaczył wicepremier RP – w tym czasie przedstawiciele naszego kraju pragną położyć szczególny nacisk na cyberbezpieczeństwo. Polski projekt ustawy wdrażającej AI Act ma powstać jeszcze w 2024 roku.

Transformacja cyfrowa w polskich firmach i samorządach

Krzysztof Gawkowski wspomniał także o umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który ma udzielić przedsiębiorstwom pożyczki o wartości ponad 2,8 miliarda złotych, 1,5 miliarda złotych wsparcia dla samorządów, 3 miliardy złotych na tarczę cybernetyczną oraz 600 milionów złotych na poprawę kompetencji cyfrowych.

Celem tych szerokich planów inwestycyjnych jest wspomaganie transformacji cyfrowej na terenie naszego kraju. Jak zaznaczył Minister Cyfryzacji – przekazane środki mają wspomóc przedsiębiorstwa i samorządy w ulepszaniu infrastruktury internetowej oraz inwestycjach w technologie oparte o sztuczną inteligencję.

Zapowiadany program ma rozpocząć się w przyszłym roku. Małe firmy będą mogły otrzymać do 20 milionów pożyczki, większe natomiast od 20 do 140 milionów złotych.